YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD bildiğimiz gibi: ABD ile ilişkileri bozmayalım!
TÜSİAD Başkanı, Türkiye ile ABD ilişkilerinde karşıtlık noktaların ön plana çıktığını, bunun üzücü bir gelişme olduğunu söyledi.
TÜSİAD bildiğimiz gibi: ABD ile ilişkileri bozmayalım!
13 Ekim 2016 / 19:31 Güncelleme: 13 Ekim 2016 / 19:33

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Başaran-Symes, TÜSİAD ile Brookings Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüttüğü Türkiye programı çerçevesinde düzenlenen “ABD Başkanlık Seçimleri: İç Dinamik ve Küresel Etkiler” konulu konferansta bir konuşma yaptı.

"BU KADAR İÇ VE DIŞ SORUNLA BOĞUŞURKEN.."

Başaran-Symes, Türkiye ile ABD ilişkilerine dair, "Ortak çıkar ve dengelerimizden ziyade karşıtlık noktalarımız son dönemde daha çok ön plana çıkmaya başladı. Bu son derece üzücü bir gelişme. Bu kadar iç ve dış sorunla boğuşurken, 'dostlarımızı artırıp düşmanlarımızı azaltma' hedefine odaklanmışken aksi bir gelişmenin hiç kimsenin yararına olmayacağı ve hepimize kaybettireceği düşüncesindeyiz." dedi.

TÜSİAD'dan Türkiye-ABD ilişkilerine yorum

Başaran-Symes, sorunların çatışmadan uzak bir şekilde karşılıklı ekonomik bağımlılık temelinde siyasal iş birliği içinde çözümünü içeren perspektifin ne yazık ki jeopolitik rekabet anlayışının karşısında oldukça gerilediğini anlattı.

Cansen Başaran-Symes, G20 ve çok taraflılık çerçevesinde küresel iş birliğine temel oluşturmasını umdukları ekonomik konuların dahi karşılıklı yaptırımlar aracılığıyla anlaşmazlıkların silahı haline geldiğini belirterek, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların büyük uluslararası firmalara verilen rekabet cezalarının da aynı bakış açısıyla siyasal mücadelelerin ekonomik yansımaları olarak değerlendirilmesinin son derece doğal olduğunu söyledi.

 // Ömer
Sn.Duman hiç kusura bakmayın Dayak yiyen figüran MAZLUM'dan, Kurukalabalık ve kabadayılık hariç herşeye ama herşeye ( hata on kardeşimizin katledilmesine...) rağmen bir farkımız yok. Çok isterdim Siz kadar iyimser olmayı. Ama öyle değil. Bakıp kör,duyup sağır Emir'ül mümin ahmaklığı taslayanlar ve biat eden cühela......
14 Ekim 2016 08:19
Hele şükür yahu...-5
 // Rasim DUMAN
Şunu bilmende fayda var Kokonacııım : Bugüne kadar her kim bu ülkeye ihânet, ve, bu aziz millete hakaret etti ise, hepsi bir yerlere kaydedildi. Hani 28 Şubatın ceberrut Paşalarından biri "sizi belledik" diyordu ya, işte biz de, bize ihânet eden herkesi "belledik" ! Yapılan her alçaklığın hesâbı, zerresine kadar sorulacak, anladııın...?! Bu beyânatı sana verdiren dâhilî ve hâricî "üst akılsızların" da dâhil...!!!...
13 Ekim 2016 Perşembe 23:03
Hele şükür yahu...-4
 // Rasim DUMAN
TURKİYE-ABD ilişkilerinin bozulmasında, bulunduğunuz ülkenin - "kendi ülkenizin" demiyorum, zirâ siz bu ülkeye hiçbir zaman lâyık olmadınız - kabahatli, karşı tarafın mâsum olduğunu imâ ederek, yeni bir "algı operasyonuna" imzâ atıyorsunuz ama, bu tür "yemleri" artık bu millet "yemiyor-yutmuyor". Böyle yapmakla, kendinizi daha fazla "tehlikeye" atıyorsunuz ; kaybedeceğiniz şey, sâdece - olmayan - itibârınız değil...! ...
13 Ekim 2016 Perşembe 22:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler