YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Turlara başlayacağız"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, rekorlu seçim zaferini Sabah'a anlattı...
"Turlara başlayacağız"
14 Haziran 2011 / 11:32 Güncelleme: 14 Haziran 2011 / 11:32

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik rekorlu seçim zaferini Sabah.com.tr'ye anlattı. BDP'nin oylarının artmadığını, anayasa için uzlaşmayan CHP ve MHP'ye halkın hesap sorduğunu söyledi. Yeni hükümetin ilk icraat olarak seçim beyannamesindeki taahhütleri tamamlayacağını söyleyen Çelik, sonra da "yeni anayasa için uzlaşma turlarına başlayacağız" dedi.


Her iki kişiden biri AK Parti'ye oy verdi. Siz yüzde 50'yi daha önce dile getirmiştiniz. Öngörünüz tutmuş oldu…

Türkiye'de şimdiye kadar 3 parti yüzde 50'yi bulmuş. Biz dördüncü olduk. Bu çok önemli bir konu. Bütün siyasi tarihimizde 4 kez olan bir durum bu. Bizden önce 3 kez bu başarıyı yakalayan partiler, muhalefetlerine bizim CHP'ye attığımız fark kadar fark atamadılar. Biz 2007'de yüzde 26 bugün ise CHP'ye yüzde 24 oy fark attık. Kaldı ki daha önce Demokrat Parti yüzde 50 alırken çoğunluk sistemi vardı, biz buna rağmen yüzde 50 alarak büyük bir başarıya imza attık. Halk kadirşinas olduğunu ortaya koydu, ucuz vaatlere kanmadığını ortaya koydu. Mevlana'nın bir sözü var, keklik avlamak için saçılan taneler cömertlik değildir diyor, yani vatandaş bu meseleyi böyle değerlendiriyor.

YGS'de şifre, Devlet Bakanı Yazıcı'ya yönelik iftiralar, 600 TL vaatleri tüm bunlar için ters tepti diyebilir miyiz?

Bunlar belden aşağı vurma operasyonuydu. Sivil dikta dediler, eskiden irtica diyorlardı şimdi onu değiştirip cemaat dediler, laikler endişeli dediler ama anlaşılan o ki, biz AK Partiye oy vermeyen yüzde 50'yi de tabii ki önemsiyoruz ama tüm bu kampanyalar tutmadı.

Bir de seçim sürecinde siyaset üslubu da tartışıldı. O üslup için de oy getirmeyen bir metot diyebilir miyiz?

Sayın Kılıçdaroğlu'nun üslubu Recep Bey diyerek Sayın başbakanımızı aşağılamak yönündeydi, yok dişini sökerim, yok şöyle yaparım tabii tüm bu üslup karşısında Sayın başbakan da sertleşti ama kendine ve partisine yapılan bunca hakaret karşısında onun da herhalde çok suskun kalması beklenemezdi. Sanırım artık herkes buradan gerekli dersi çıkaracaktır çünkü artık eteklerdeki taşlar döküldü.

Yüzde 50'nin içinde 10 milyon genç seçmenin 5 milyonunun AK Parti'ye oy verdiğini görüyoruz.

Türkiye'de gençlerin en çok oy verdiği parti Ak Parti, sadece gençler değil özürlülerin de en çok oy verdiği parti biziz. Türkiye'de her iki kişiden biri bize oy verdi. Şimdi bundan sonrası önemli herkes seçim sonucunu içine sindirecek, muhalefet yapacak olan tabii ki yine muhalefet yapacak ama bunu makul şekilde yapacak çünkü bu seçim sonuçları, makul muhalefet istendiğinin göstergesi.

Bundan sonraki süreç dediniz. Ne olacak bundan sonra ilk icraat yeni anayasa mı olacak?

Biz yeni anayasa için önce muhalefetin kapısını çalacağız, onlara gideceğiz, uzlaşı arayacağız çünkü bunu yapmamız lazım, 400 milletvekili de çıkarsak yine uzlaşı arayacaktık, bu sadece AK Parti'nin anayasası değil tüm Türkiye'nin anayasası olacak, 74 milyon bireyle devlet arasında bir sözleşme imzalanacak. Tabii ki muhalefetle uzlaşmaya çalışacağız, eğer muhalefet uzlaşma istemezse o zaman onları millete şikayet edeceğiz.

Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, "tabloya bakın, yüzde 50, halk yeni anayasa istiyor, uzlaşmayana yazıklar olsun' dedi.

Eğer uzlaşmazlarsa millet bunun hesabını sorar. Biz daha önce 26 madde için onlarla uzlaşıya gittik, MHP çay içer gidersiniz dedi, CHP biz kapağını bile açmayız dedi. Dediler de ne oldu millet bunun hesabını onlardan sordu.

Peki bu sonuç muhalefetin uzlaşma yönündeki sert tavrını biraz daha yumuşatır mı size göre?

Eğer hikmet sahibi insanlarsa makul olan uzlaşma yapmalarıdır, bir kere diyalog içinde olmak, uzlaşmaya yanaşmak, meseleleri tartışmak önemlidir. Umarım tüm bunlar gerçekleşir. Dediğim gibi yoksa millet bunun hesabını soruyor sandıkta, yine soracaktır, çünkü biraz önce de söyledim, CHP ile MHP daha önce bizim uzlaşma tekliflerimize, 'çay içmeye gelirsiniz' gibi bir tavır sergilemişti, halk bunun hesabını sordu.

Şimdi Türkiye'yi neler bekliyor?

Önce partimiz bugün toplanacak ardından sonraki süreçte meclis toplanacak, yemin edilecek, meclis grupları oluşacak, meclis başkanı seçilecek. Tabi bu sürecin öncesinde biz bugün partimiz olarak biraraya geleceğiz hem kısa hem uzun vadeli plan ve programlarımızı gözden geçireceğiz.

Seçim öncesi bir beyanname vardı, orada taahhütler vardı.

Biz seçim beyannamesinde taahhütünü vermediğimiz konuları bile gerçekleştirdik. Örneğin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusu, bu beyannamede olmayan bir husustu biz bunu seçimden önce gerçekleştirdik. Şimdi bu süreçte yine bizim gerçekleştireceğimiz projelerimiz var onları tamamlayacağız. Bu projelerin hepsi ortak akla uygun, ayakları yere basan, hayali olmayan projeler biz onları bitireceğiz. Pazar değil Pazartesi önemli denir siyasette bizim için de öyle Pazar bitti şimdi Pazartesideyiz.

Doğu'da BDP'ye karşı oyların düşmesi söz konusu mu size göre?

BDP 2007'de 2,3 milyon şimdi ise 2,6 milyon oy aldı. Yani 300 bin oy arttırdı ama son seçimlerde geçerli oy 40 milyondu şimdi ise geçerli oy 43 milyon. Yani toplamda 3 milyon oy varken bunun sadece yüzde 10'unu, 300 binini alabilmişler. Bunu oy patlaması gibi göstermek yanlış olur. Artı bir de orada bir çok sebep var, baskı var, BDP'nin baskıları var, seçim sürecinde doğu ve güneydoğuda bizim sadece 100'den fazla seçim büromuza saldırı düzenlendi. Tehdit oldu, seçmene bize oy vermemesi yönünde tehditler yapıldı. Bugün bir BDP yetkilisi BDP'ye oy vermek Öcalan'a destek vermek diyor artık BDP ile terör örgütü ilişkisi malum, onların siyasi kolu pozisyonundalar zaten artık onlar da bunu gizlemiyorlar, dolayısıyla terör kartıyla insanları tehdit ettiler BDP'nin aldığı bu oylar tamamen demokratik bir oy değildir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler