YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türksat 4A uzaya fırlatıldı!
Türksat 4A haberleşme uydusu, birazdanKazakistan’ın Baykonur uzay üssünden uzaya fırlatıldı.
Türksat 4A uzaya fırlatıldı!
14 Şubat 2014 / 23:09 Güncelleme: 14 Şubat 2014 / 23:32

Türkiye'nin yeni uydusu TÜRKSAT 4A, Türkiye saatiyle 23.09'da Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden başarıyla fırlatıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Müşteşar Habib Soluk, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Türksat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay ve çok sayıda bürokratın uydunun fırlatılışını Baykonur Uzay Üssü'nde düzenlenen törende izledi.

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT 4A uydusu, fırlatılışından 5 dakika 47 saniye sonra kapsülden ayrılarak atmosferden çıktı.

Uydunun fırlatılışının hemen ardından başlatılan sistem testleri başarıyla gerçekleştirildi.

İlk sinyal 9 saat sonra

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, "50 derece doğu" boylamına yerleştirildikten sonra bu boylamda yaklaşık 3 ay kalacak. İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra "42 derece doğu" boylamındaki yörüngesine yerleşerek, ticari faaliyetlerine başlayacak. Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca  performans testlerine tabi tutulacak.

Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak.

23:31
 // SIRADAN HABER
Artık bu gibi haberler bize sıradan gelmeye başladı. Bu da, iyiye alamet. Demek ki, ideallerimizin standardı yükselmiş. Artık uzayı parselleme zamanı geldi. At binenin, kılıç kuşananın; uydu fırlatanındır. At ile kılıcı atıp, başka şeyler bulalım....
14 Şubat 2014 23:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler