YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türköne'den bomba imam hatip iddiası
Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, yolsuzluk operasyonundaki paraların hükümetin dini ideolojisi için gizli bir fon olduğunu iddia etti.
Türköne'den bomba imam hatip iddiası
26 Aralık 2013 / 16:28 Güncelleme: 26 Aralık 2013 / 16:34

Dershane tartışmasında imam hatip öğrencilerinin önünü açmak için dershanelerin kapatıldığını iddia eden Zaman gazetesinin yazarı Mümtazer Türköne, yolsuzluk iddiasıyla başlatılan operasyon için çok tartışılacak bir iddia ortaya attı.

Hükümetin gizli bir fon oluşturduğunu ifade eden Türköne, paraların şahsi amaçlar için kullanılmadığını ele geçirilen paralarla imam hatip lisesi yapılacağını doğruladı. Türköne hükümetin imam hatipler için oluşturduğu fonun suç olduğunu ifade ederek istifa atmesi gerektiğini söyledi.

Türköne'nin bu iddiasına diğer konuklar vatandaşın buru yanlış anlayabileceğini söyleyerek tepki gösterdi. Ümit Özdağ bu sözlerin dinleyenlerde "Parayı bile din için kullanacaklar" yorumunu doğurabileceğini söyledi.

Türköne iddiasını şöyle ifade etti:

Gayri kanuni bir fon oluşturulmuş

Başbakan dedi ki milletin parasına dokunanları biz de affetmeyiz dedi. Burada bahsedilen milletin parası değil devletin parası değil, bu bir ipucu veriyor.

En önemli ipucu Halk Bankası Başkanı imam hatiplere bağış parası olduğunu söyledi. Bugün hükümet yanlısı bir gazetenin manşetinde de vardı 'Hükümetin din hizmeti politikası baltalanıyor' diye.

İmam hatip için gizli fon

Hükümet imam hatip inşası için gayri kanuni fon oluşturmuş. Bu planlar, kara para aklama işinde bu fona zorunlu bağışlar alınmış. Doğrudan imam hatip liselerini din eğitimini baltalama diyerek vurguladılar.

Bu imam hatip liseleri politikalarını finanse etmek için fon oluştuğu bu bağışların bir şekilde alındığı görülüyor. Rıza denilen adam neden durup dururken bağış yapsın ki imam hatibe?

Hükümetin din eğitimi politikası var ve bunun finansı için gayri kanuni fon oluşturulmuş.

Bu paralar getirilip götürülürken tırtıklayanlar da var. Başbakan kısmından bakarsak ahlaken sorumluluk yok kendi ideolojisine uygun davranıyor ama hukuken çok sakat. Hükümetin istifa etmesini gerektirecek kadar ciddi bir hata. Hükümet denetimsiz sir fon oluşturamaz. Ben asıl meselenin bu olduğu kanaatindeyim.16:54
 // Cemal Tan
Mümtazer Bey cemaatlarinde Türkiye'nin 81 ili,neredeyse tüm ilçelerinde toplanan, hiçbir resmi kayıt altına alınmayan, dolayısıyla bir kuruş vergi dahi tahakkuk edilemeyen milyon dolarlarca kayıtdışı paraları gündeme getirse ya!...
26 Aralık 2013 16:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler