YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türköne, Cumhurbaşkanı adayını açıkladı
Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Gülen Hareketi'nin alacağı tavrı açıkladı. Türköne, kendi cumhurbaşkanı adayını da söyledi.
Türköne, Cumhurbaşkanı adayını açıkladı
12 Mayıs 2014 / 08:13 Güncelleme: 12 Mayıs 2014 / 08:37

Zaman gazetesi yazarı Mümtaz'er Türköne, Erdoğan ile Gülen Hareketi kavgasının perde arkası ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, cemaatin alacağı tavır hakkında Gazeteport'a çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yerel seçimler sırasında, hareketin , hükümete karşı verdiği mücadelenin kendi tabanında bile karşılık bulmadığını belirten Türköne, Erdoğan ile Gülen arasında yeni bir uzlaşının koşulları hakkında da önemli ipuçları verdi.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasının AK Parti'ye nefes aldıracağını savunan Türköne, partinin geleceğine ilişkin dikkat çekici tespitlerde bulundu. Muhalefetin, Erdoğan'ın Köşk'e çıkışını hızlandırdığını dile getiren Türköne, kendi cumhurbaşkanı adayını da açıkladı. 

Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık Operasyonu karşısında izlediği stratejiyi değerlendiren Türköne, eski bakanlarla ilgili kurulacak komisyonunun da bu planın bir parçası olduğunu ifade etti. Türköne, "Erdoğan'ın şovalye grubu" diye tanımladığı dikkat çeken isimler de verdi. 

Mümtaz'er Türköne'ye hükümet - Gülen Hareketi gerilimi ve bunun yansımalarıyla ilgili tüm merak edilenleri sorduk. Türköne'nin çok konuşulacak açıklamaları şöyle:

"Başbakan komşusunun penceresini taşladı" 

- Başbakan Erdoğan, Gülen Hareketi'yle kavganın 2010 Anayasa referandumundan sonra başladığını söyledi. Başbakan, hareketin orada bir güç ele geçirmeye çalıştığını iddia etti. AK Parti'yle Gülen Hareketi neden karşı karşıya geldi? Hareket neden tavır değiştirdi?

Gülen Hareketi'yle AK Parti arasındaki, daha doğrusu hareketle - Erdoğan arasındaki anlaşmazlığı anlamak için 'güç ele geçirmeye çalıştığı' cümlesi çok anahtar bir ifade. Çünkü Başbakan, askeri vesayeti sona erdiktikten sonra, karşısında güç olarak sadece Gülen Hareketi'nin kaldığını düşündü ve onu da ele geçirmeye karar verdi. Yani bu bir güç çatışması.

Siyasetin temel özelliği gücü ele geçirmektir. Bütün güç odakları tek tek enterne edildi. 12 Eylül ve 2010 Anayasa referandumu olmak üzere kritik aşamalarda hükümeti desteklemekte olan hareket kaldı. Sonuçta o engeli de aşmak gibi bir hamleye girişmişken, Başbakan Erdoğan bunu eline yüzüne bulaştırdı. Eğer camdan bir evde oturuyorsanız komşunuzun camına taş atmazsınız. Başbakan, camdan bile evde otururken komşusunun penceresine taş attı.

"Gülen Hareketi'ne kendi tabanı da destek vermedi" 

 - Gülen Hareketi'nin seçim sürecinde verdiği mücadele toplumda yerini buldu mu?

Hayır bulmadı. Hareketin, AK Parti dışındaki partilere verdiği desteğin kendi tabanında bile çok ciddi bir karşılık görmediğini düşünüyorum. Hareketin bu çağrısına olumlu bir yanıt gelmedi. Hareket mensupları bile siyasi tercihleri ile sosyal tercihlerini birbirinden ayırdı. Sanırım 30 Mart'ta bunu tecrübe ettik.

"Başbakan'ın ürettiklerine dikkat etmek gerek"

-  Görünen o ki Başbakan Erdoğan, Gülen Hareketi'ne karşı devlet gücünü (hakim, savcı, polis...)  tamamen kullananacak. Kendisi de açıklamalarıyla bunu ifade etti. Hareketin bu rüzgarı tersine çevirecek bilgi ve belgeye sahip mi? Olası operasyonlar karşısında Hareket nasıl bir cephe alır?

Şimdi devlet Başbakan'ın elinde. Devletin bütün imkanları, en son yargıyı da kendine bağladı. Yani bu süreçte avantajlı olan Başbakan. Hareket Başbakan'ın ileri sürdüğü kadar her şeye hakim her şeyi konrtol eden, bütün süreçleri izleyen bir güç değil. Sivil, dini hareketin böyle güçlere sahip olması ve bunları seferber etmesi 
imkansızdır ve tabiatlarına aykırıdır. Yani Başbakan'ın ürettiği şeye dikkat etmemiz lazım.

Başbakan'ı ne tehlikeli kılıyor?

- Başbakan Erdoğan'ı tehlikeli kılan nedir? Başbakan ne yapmaya çalışıyor?

Başbakan Erdoğan'ı tehlikeli kılan, daha doğrusu güçlü kılan siyaset. Siyaseten güçlü. Siyasetteki iddiası, refleksleri, mücadele tarzı,  hitabeti, mesajları halka aktarmaktaki başarısı Başbakan'ı güçlü kılıyor. Sonuçta demokrasinin ürettiği bir lider. Yani arkasında halk desteği var. Başbakan'ın tehlikesi ve tehlikesizliğinden ziyade arkasındaki halk desteğinin sebebini ve mekanizmalarını araştırmak ve anlamak lazım. İki konu var. Bir tanesi toplumunun ekonomik istikrar beklentisi. Bir diğeri Kürt sorununun çözümü konusunda hükümetin geliştirdiği insiyatifin devam etmesi. Başbakan'ı siyasette güçlü ve önemli kılan, vazgeçilmez iki unsur galiba bu.

"Fethullah Gülen ile görüşmedim"

- Fethullah Gülen ile en son ne zaman görüştünüz? Fethullah Gülen, Başbakan Erdoğan'ın ağır ifadeleri karşısında neler düşünüyor?

Fethullah Gülen ile görüşmedim.

"Muhalefetin hatalarından dolayı Köşk'e Erdoğan çıkacak"

- Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili AK Parti'nin adayına karşı muhalefetin bir ortak aday çıkaracağı görüşü hakim. Deniz Baykal, Mansur Yavaş, Meral Akşener, Yılmaz Büyükerşen, Taha Akyol gibi isimler konuşuluyor. Muhalefetin çıkaracağı adayın, AK Parti'nin adayını devirme şansı nedir?

Ben muhalefeti bu konuda çok akıllı ve inisiyatif geliştirecek durumda görmüyorum. Birçok sıkıntı var. CHP kendi kafasına göre bir aday çıkarsa bu muhtemelen ikinci tura kalacak. O yüzden neden ikinci turda Tayyip Erdoğan'ın karşısında yarışacak bir adayı kendilerinin belirleme imkanı varken bunu diğer partilerle birlikte yapsınlar. Buna benzer açmazlar var. 

 - Yani siz ortak adaya karşısınız...

Hayır değilim. Bunu yapabileceklerini sanmıyorum. Çok kötü bir aday belirlerlerse bu sefer Erdoğan, ikinci turda da seçimi kazanabilir. Bugüne kadar muhalefet partilerinin sergilediği tavır pek umut vermiyor bana. Nitekim, AK Parti'nin yüzde 43.5 oyu olduğu söyleniyor. Karşısında yüzde 56.5 oy yok. Yüzde 56.5 oyu blok şeklinde düşünmek yanlış. Alternatiflere göre dengeler oluşabilir. Ben Tayyip Bey'in aday olması durumunda seçimi kazanma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Bu büyük ölçüde muhalefetin hatalarından kaynaklı olacak.

"Gülen Hareketi'nin dili yandı, seçimlere karışmaz"

- Hareket'in bu isimlerden birini destekleme eğiliminde görüyor musunuz? 

Sanıyorum 30 Mart seçimlerinde sütten ağızları yandı. Bu sefer yoğurdu üfleye üfleye yerler. Cumhurbaşkanlığı seçiminde doğrudan bir angajmana gireceklerini sanmıyorum. 

 - Gülen Hareketi'nde konuşulan bir isim var mı?

Hareket mensubu olmadığım için bilmiyorum.
 
"Benim adayım Taha Akyol"

 - Peki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili sizin adayınız kim?

Taha Akyol tipinde birisinin çok iyi bir cumhurbaşkanı olacağını düşünüyorum. Sanırım Devlet Bahçeli'nin de aklından geçiyor.

"Erdoğan sınıfın yaramaz çocuğu"

- Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı olursa Gülen Hareketi'nin tavrı ne olur?

Gül ile Erdoğan'ın çekdurumunda hangisini tercih etmek gerekir, doğrusu ben de öngöremiyorum. Yani bana sanki sınıfın yaramaz çocuğunu sınıf başkanı yapıp sınıfa biraz rahat ettirmek gerekir düşüncesi var. Yani Gül-Erdoğan tercihinde, Gül'ün Başbakanlık'ta kalması, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına çıkıp biraz yetkilerinin tırpanlanması daha doğru olur. 

 - Partiyi rahatlatacağı için mi Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması isteniyor?

Başka çareleri olmadğı için Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'na razı olduklarını düşünüyorum. Tabi 3 dönemden etkilenmeyen isimlerin de önü açılacak. 

"4-5 kişi hariç paralel lafını kullanan yok" 

- AK Parti ile Gülen Hareketi'nin uzlaştıracak formül nedir? Ne olursa eski günlere dönerler?

Ben Erdoğan cumhurbaşkanı olursa geride kalan AK Parti kadrolarının Başbakan gibi Gülen Hareketi'yle bir kavga sürdüreceklerini sanmıyorum. Dikkat edilirse bu kavga kişisel bir kavga. AK Parti'nin kavgası değil. Başbakan'a bu anlamda destek veren çok fazla kişi yok.

Başbakan'ın en son hükümet değişikliğinde yanına aldığı bir şövalye grubu var. Onlar ön planda. Sayıları da 4-5 kişiyi geçmez. Geri kalan AK Partililer'den hareket aleyhinde bir söz çıkmadı. Paralel devlet lafını kullanmıyorlar. Tam tersine, Hayati Yazıcı gibi AK Parti içinde çok ağırlığı olan bir isim, 'paralel devlet iddiası için bir kanıt gerekli' dedi. Lafını da geri almadı. 

 - Erdoğansız bir AK Parti'yi Gülen Hareketi destekler diyorsunuz...

Erdoğansız bir AK Parti, Gülen Hareketi'yle daha kolay uzlaşır. 

"Başbakan'ın borazanı medya"

- Basının Hükümet - Gülen Hareketi gerilimini tırmandırdığını düşünüyor musunuz?

Hayır. Basının bu konuda insaflı bir tutum sergilediğini düşünüyorum. Doğrudan doğruya Başbakan'ın  borozanı hürriyetindeki medya tırmandırıyor. Aslında o da Başbakan'ın mesajlarını çoğaltıyor, kendisi politika üretmiyor. Basının bu konuda bir taraf olduğunu, bir insiyatif geliştirdiğini düşünmüyorum.

AK Parti'nin iyi yönleri

 - Sizce AK Parti niye hep pirim yapıyor, başarısının sırrı nerede?

İki konuda AK Parti'nin gücü, başarısı sanıyorum değerli. Birincisi Kürt sorunu, ikincisi ekonomik istikrar. Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi bu iki alanda AK Parti'ye alternatif oluşturamadığı için, AK Parti oy alıyor. Yani ekonomik istikrar hala Başbakan'ın şahsına bağlı. Kürt sorunu ise, evet ciddi mesafe alındı. 
Devlet de götürebilir ama AK Parti o riski almasaydı bu noktaya gelmezdi. 

"Onun kişiliğine uygun bir davranış" 

- Fethullah Gülen'in birkaç gün önce kendisini arayıp özür dileyen gazetecileri affettiğini ve dava etmeyeceği açıklandı. Neler söylersiniz? Bu gazetecilerin kim olduğunu biliyor musunuz? 

Bilmiyorum. Çok ağır şeyler söylendi. Gülen Hocaefendi, Türkiye'de o sufi geleneğini çok iyi telaffuz etmiş, mütevazi birisi. Bu saygıyı, itibarı gören bir din adamının, toplumsal önderin bu şekilde bağışlayıcı olması sanırım onun kişiliğine uygun bir davranış. 

"Gezi eylemlerine katıldım"

- Gezi Parkı gibi sokak olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz de Gezi eylemlerine katıldınız mı?

Başlangıçta Gezi'ye gittim. Fakat sonradan marjinal şiddet gruplar adeta tacir ve tasaarrut oluşturdu. Gezi başlangıçta bir sosyal hareketti. Dünyadaki sosyal hareketler gibi. Şiddet içeriği yoktu. Türkiye'de parazit, asalak, marjinal örgütler var. Bunların tasaarrutu ile Gezi de kendi mecrasından saptı. Gezi ilk haliyle son derece meşru demokratik bir hareketti. Başlangıçta gittim, gördüm.

 

GAZETEPORT

23:27
 // TÜRKDÖNEK
Kardeş, sen kafa numaranı söyle de, bir takke yaptıralım sana. Merak etme, çizgileri paralel nakışlı olacak....
12 Mayıs 2014 23:27
10:03
 // Maliki
Erdoğan sız bir AKP yi cemaat destekler diyor Türköne, kanaatimce fetoş suz cemaati de Tayyip Bey destekler
Halkın seçtiği başbakanı değiştirmektense Gülen i değiştirmek daha akılcı olmaz mı...
12 Mayıs 2014 10:03
turkonu
 // Daima hizmet,daima millet
kafayı yemiş bu turkonu ne olduğun bellisis bak mumtaz bey hem isaya hem musaya yaranacam diye uğraşma olmaz böyle çokta konuşma saçmalıyosun çünkü işine bak üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokma....
12 Mayıs 2014 Pazartesi 09:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler