YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmenlerin durumu ne? Türkiye'den ne istiyorlar?
Suriyeli Türkmen Meclisi Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'deki Türkmenler'in son durumunu anlattı. Türklerle tarih öncesinden beri akrabalık bağları bulunduğunu belirten Mustafa, kanton bölge oluşması gerektiğinin altını çizdi.
Türkmenlerin durumu ne? Türkiye'den ne istiyorlar?
05 Kasım 2014 / 07:00 Güncelleme: 05 Kasım 2014 / 08:26

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki konukları Suriyeli Türkmen Meclisi Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, SHP Eski Genel Başkan Yardımcısı İlhan Göğüs, Gazeteci Yazar Bekir Atacan idi.

Suriye, Halep ve Kobani'deki Türkmenler'in dramının yeni başlamadığını belirten Mustafa, şöyle konuştu:

Suriye, Halep ve Kobani'deki dram yeni başlayan bir dram değildir. Dört senedir Suriye'de katliam var. Kobani diye bir şey yok. Doğrusu Ayn El Arab'tır. Suriye yerle bir oldu. Yeni gelişmelerle birlikte kimsenin Suriye'den bahsettiğini duymuyoruz. Herkes Ayn El Arab'tan bahsediyor. Halbuki öbür tarafta katliam devam ediyor.

Türkmenler bu zulme karşı ilk başta diğer halkla birlikte, Kürt ile, Suriyeli ile, Arap ile birlikte onur ve özgürlük mücadelesine dahil oldu. Türkmenler'in devrimi Türkmen bölgelerinde yoğunlaştı.

Ayn El Arab'ın acısını en iyi biz anlarız

Ayn El Arab'ın acısını en iyi biz anlarız. Bunun dört katını Türkmenlere yapıtılar. Ayn El Arab'ta çoğunluk Kürt kardeşlerimizin. Sonra Türkmenler geliyor.

Suriye'de 3 buçuk milyon Türkmen var. Bunların 1 buçuk milyonu bizim gibi Türkçe konuşan ve diğer örf, adetlerini yaşayan kişiler. Diğerleri Humus bölgesinde yaşayan ve  bu baskıdan dolayı dillerini unuttular, çok azı biliyor.

Türkiye Ortadoğu'dan farklı

Türkiye'nin sahip olduğu rejim nedeni ile Ortadoğu'da yaşanılanları yaşamadığını ifade eden ihsan Göğüs şunları söyledi:

Bugün Türkiye Ortadoğu'dan farklı bir tablo ortaya koyabiliyorsa bunun temel sebebi cumhuriyettir. Cumhuriyetin kuruluşu ile bütün etnisitelerden, inanç gruplarından arındırılmış ve bunları bir arada ortaya getiren bir ulus devlet ortaya koymuş olduğu için biz bugün Suriye'deki, Irak'taki akrabalarımızın yaşadığı sıkıntılardan uzağız. Bizim oradakilerden farklı olmamızın nedeni Atatürk'ün önderliğini yaptığı cumhuriyet ilkeleridir. Buna her zaman sahip çıkmalıyız.

Ortadoğu'daki bu karmaşa, göçün, ölümlerin, her türlü rezaletin sebebi dikkat ederseniz 1. Körfez'le başlayan gelişme. Ne zaman ABD öncülüğünde batılı güçler bu bölgeye müdahale etse, kan gölüne çeviriyorlar. Birinci yapılması gereken şey bunların buradan uzak durulması.

Anlıyoruz ki Halep gitti gidiyor, oradan da göçmenler gelecek. Bu kadar felaket tabloyu meydana getiren aslında batılılardır.

Amaç Suriye'nin bölünmesi

Bizim bu oyunu bozmamız için batıya 'Dur!' dememiz gerekiyor. Başta İsrail MOSSAD olmak üzere, İngiliz ve Alman istihbaratına da 'Dur' dememiz olmamız lazım.

Türkmen varlığı Suriye ve Irak'ta çok eskiye dayanır. Anadolu Türkleşmeden önce varlardı.

Bu oyunları bozmamız lazım. Bunu nasıl yapacağız? Bize dost olan Türkiye'nin kurduğu kanton bölgelere benzer kantonlar kurmak zorundayız. Türkmenlerin annesi babası olan Türkiye'den destek istiyoruz. Bizim için garantör ülke olmasını istiyoruz.

Suriye'de dört yıldır devam eden savaşın nedeni Suriye'nin bölünmek istenmesidir.

Ortadoğu'ya sırt dönmenin bu aşamada mümkün olmadığını belirten İhsan Göğüs konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Türkiye'nin resmi görüşü bütün komşularının toprak bütünlüğüne saygılı olmaktır. Çok da doğru bir tercihtir. Türk halkının da büyük bölümü böyle düşünmektedir.

Suriye ulus devlet projesi olmadığı için sorunlar var. Suriye'de çok çeşitli bölgelerde çeşitli nüfus yoğunlukları var. Bölgelerde bölgecilik yapılmaya başlanınca kıyamet koptu. İşte bu bölgecilikten, etnisiteden kurtulmak lazım.

Türkiye'nin resmi görüşü, toprak bütünlüğünden yana olsa da artık toprak bütünlüğünün korunacak hali kalmamıştır. Türkler ve Kürtler orada muhalefet ediyorlar. Türkiye buna destek olmalı

Biz istesek de istemesek de Türkiye'de yeni kanton bölge kurulabilir. Halep kaynıyor. Orada problemler çıkacak. Ülkelerin toprak bütünlükleri dağılırsa herkes ona göre tedbir almak zorunda. Türkmenler, Kürtler bizim kardeşlerimizdir. Onları korumak zorundayız.

Ortadoğu'ya sırt dönme görüşünde olanlar var. Bunların artık geçerliliği yok. Oranın bataklık olduğundan hiç şüphe yok. Sayın Cumhurbaşkanımız da oranın bataklık olduğunu söyledi. Şu hale baksanıza... Milyonlarca insan Türkiye'ye, yüz binlerce insan Ürdün'e gitmiş, her taraf birbirine girmiş.

Biz bu bölgelerle yeniden Osmanlı yaratmak yerine bu bölgelerle çok geniş bir iktisadi refah alanı yaratmalıyız. Bir biçimde entegre olmalıyız. 'Yeniden Osmanlı yaratmak' lafı hem dünyayı hem insanları ürkütüyor. Bu tehlikeli bir laf. Türkiye o yörelerden her bakımdan ileri gitmiş durumda. Bu ileriliği oradaki akrabalarımızla kardeşlerimizde paylaşmak, ileriye götürmek zorundayız. Biz cumhuriyet projemizi oralara ihraç etmek zorundayız. Osmanlı'yı yeniden canlandırmak değil, cumhuriyet projemizi Ortadoğu'ya ihraç etmek zorundayız. Bizimki çok iyi bir model. Bütün dünya 'İslamla demokrasi birleşmez' derken burada yaşıyor.

Türkiye'nin bizi koruması lazım

Türkiye'nin Türkmenleri koruması gerektiğini belirten Bekir Atacan ise şöyle konuştu:

Tarihsel, kültürel ortak kaderi olan bu ülkelerle her türlü ilişkiye girmek zorundayız. Batıdan önce biz oraya gideceğiz. Şu an ırak da Suriye de resmen bölünmüş. Irak'tan örnek verirsek, Şii'lerden  başbakan, Kürtlerden cumhurbaşkanı, bilmem kimden bakan ama ne yazık ki Türkmenlerden yok. Suriye'de de aynen, ulusal meclisi bölünmüş durumunda.

Batı şiilerin, Amerika Kürtlerin, Almanya PKK'nın arkasında, İngiltere Rusya liderinin arkasında, İsrail zaten o devletleri böldü. Bu durumda Türkiye'nin bizi koruması lazım. Türkmenlerin orada varlığı söz konusu. Ne yaparsanız yapın  bu bataklığın içindesiniz. Güvenli bölge oluşturulması gerekir. Türkmenler Türkiye için halklarla arasında köprü konumuna gelecek.

Kanton talep ediyoruz

Türkmenlerin amacı yaşamlarını orada devam ettirmektir. Türkiye zaten iki yıl önce güvenli bölge istedi. Batıdan destek gelmedi. Gelmiş olsaydı zaten rejim düşmüştü.

Suriye'nin her tarafında her bölgesinde Türkmenler var. Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerde kanton talep ediyoruz.

Türk ve uluslararası medyada IŞİD-Esad-PYD'nin aynı yapıda olduğuna dair algı operasyonları var. IŞİD ve PYD'yi o bölgede Esad yarattı. Esad halkın üzerine varil bombaları yağdırdıktan sonra o bölgeleri PYD'ye teslim etti, çekildi. IŞİD de hiçbir yerde Esad güçleri ile çatışmadı. Bunların hepsi projedir ve hepsinin birlikte gideceğine inanıyorum.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler