YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkmenistan'ı ata yurdumuz olarak görüyoruz'
Başbakan Erdoğan, "Biz Türkiye, Türkmenistan'ı ata yurdumuz olarak görüyoruz. Türkmenistan'ın her başarısından en az Türkmenistan kadar büyük bir gurur duyuyoruz''
'Türkmenistan'ı ata yurdumuz olarak görüyoruz'
15 Ağustos 2013 / 20:33 Güncelleme: 15 Ağustos 2013 / 20:35Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  "Biz Türkiye, Türkmenistan'ı ata yurdumuz olarak görüyoruz. Türkmenistan'ın her başarısından en az Türkmenistan kadar büyük bir gurur duyuyoruz. Bugüne kadar iki ülke, her alanda hem bölgeye hem de dünyaya örnek olacak işbirliği sergilediler" dedi.

Erdoğan, Türkmenistan'ın Türkmenbaşı kentinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Türk firması Gap İnşaat tarafından yapılacak Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı'nın inşa edileceği Hazar Kıyısı'na geldi.

Berdimuhammedov ile aynı makam arabasıyla inşaat alanına gelen Başbakan Erdoğan'a, yol boyunca Türk ve Türkmenistan bayrakları sallayan Türkmenistan vatandaşları sevgi gösterisinde bulundu.

Temel atma töreninin yapılacağı alanda Türkmenistan halk oyunları ekibince karşılanan Erdoğan ve Berdimuhammedov'a, alandaki kalabalık tarafından Türkmence "Yaşaşın Türk ve Türkmen dostluğu" tezahüratları yapıldı.

Liman maketi üzerinde firma yetkililerince bilgilendirilen Erdoğan ve Berdimuhammedov, daha sonra birer konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, temeli atılacak Uluslararası Türkmenbaşı Limanı'nın Türkmenistan için hayırlı olmasını Allah'tan dileyerek, bu büyük projeyi gerçekleştiren başta Berdimuhammedov olmak üzere tüm Türkmenistanlı yetkilileri tebrik ettiğini söyledi.

Erdoğan, Türkmenistan'ın çok kısa zaman zarfında büyük ilerleme kaydettiğini, bölgenin parlayan yıldızlarından biri haline geldiğine işaret ederek, "Biz Türkiye, Türkmenistan'ı ata yurdumuz olarak görüyoruz. Türkmenistan'ın her başarısından en az Türkmenistan kadar büyük bir gurur duyuyoruz. Bugüne kadar iki ülke her alanda hem bölgelye hem de dünyaya örnek olacak işbirliği sergilediler. Bölgemizde barışın kalıcı olması, refahın, istikrarın, huzurun daha fazla artması için birlikte çalışmaya üretmeye ve işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"Bir anne babanın öz evlatları olarak büyük ailemizin saadet içinde yaşayabilmesi için inşallah birlikte çok daha fazla gayret göstereceğiz" diyen Erdoğan, temeli atılacak Türkmenbaşı Limanı'nın, Türkmenistan'ın ekonomisine çok önemli katkı sağlayacağına, Türkiye ve Türkmenistan'ı birbirine daha fazla yakınlaştıracağına inandığını dile getirdi.

Türkmenbaşı Deniz Limanı'nın, yeniden inşa edilen İpek Yolu üzerinde çok önemli bir durağı teşkil ettiğini söyleyen Erdoğan, Asya'dan Avrupa'ya uzanan yol güzergahında, bu limanın çok büyük bir önem kazanacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından, Erdoğan ve Türkmenbaşı Uluslarası Türkmenbaşı Deniz Limanı'nın ana yazıtını imzaladı. İmzaladıkları ana yazıtı bir kutu içerisinde liman temeline atan Erdoğan ve Berdimuhammedov daha sonra limana ilk harcı döktüler.

Erdoğan'a, inşaat alanından ayrılırken, Berdimuhammedov tarafından 2 adet halı tablo hediye edildi.

AA

13:32
 // sahip çikma
Irakta türkmenlere saldirilar düzenlemekte, türkmenler katledilmektedir. O keza suriyede türkmenler zor dutumda. Türkiye iraktaki ve suriyedeki kürtleri kizdirmamak için türkmenlere sahip çikmamaktadir. Tek umudumuz Türkmenistandir, Türkmenistan zulme uğrayan irak ve suriye türkmenlerine sahip çikmalidir, konuyu birleşmiş milletlere taşimalidir. Bu durumlarda soydaş soydaşa yardimci olmalidir. Madem ki bakanlarinin yaridan fazlasi kürt olan türkiye hükümeti kürtlere yardimci olmaktadir, hükümetin %100'ü türkmen olan Türkmenistan da Türkmenlere yardimci olmalidir....
16 Ağustos 2013 13:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler