18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul8 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana10 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri1 °C
 • Kocaeli11 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkmen vekil: Musul 82'inci il olsun
İstanbul’a gelen Irak Türkmen Cephesi yönetim kurulu üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Musul kriziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Marif “Bir Türkmen olarak Musul’un Türkiye’nin 82. ili olmasını istediğini” söyledi
Türkmen vekil: Musul 82'inci il olsun
29 Aralık 2015 / 08:46 Güncelleme: 29 Aralık 2015 / 08:54

Yeni Yüzyıl’a konuşan Irak Türkmen Cephesi yönetim kurulu üyesi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf, “Bir Türkmen olarak Musul’un Türkiye’nin 82. ili olmasını istediğini” söyledi. Maruf, Başika krizinin arkasında İran destekli mezhepçi yaklaşımın olduğunu vurguladı.

Çocuklar İbadi’yi tanımaz

Maruf Türk askerinin Musul’a gitmesini, Bağdat’ın bilgisi ve isteği dahilinde, eğitim amaçlı atılmış bir adım olarak nitelendirirken bazı grupların bunu farklı yönlere çekmeye çalıştıklarını söyleyerek İran-Rusya etkisine dikkat çekti. “İtalya Musul barajını korumak için 500 asker gönderdi, ABD 1000 asker gönderdi, Almanya da gönderdi. Bağdat’ın bunlara neden çıtı çıkmıyor?” diye soran Maruf, krizin kaynağında mezhepçi yaklaşımın yattığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Rusya, İran, Suriye ve Irak, dörtlü ittifak kurup beni de davet ettiler ama kabul etmedim. Musul’daki Türk askeri varlığı bu süreçten sonra sorun haline geldi” şeklindeki sözlerini hatırlattığımız Maruf bunun mümkün olduğunu belirterek özellikle İran’ın bölgedeki etkisini şu sözlerle anlattı: “Irak’ta bir çocuğu yolda durdurup ‘Haydar İbadi (Irak Başbakanı) kimdir?’ diye sorsanız tanımaz, ama Kasım Süleymani (İran’ın Ortadoğu’dan sorumlu ‘genel’ komutanı) kimdir deseniz hepsi tanır.”

Musul’a İran engel oluyor

Büyük Musul operasyonunun neden bir türlü başlatılamadığı konusunu da Maruf bölgedeki söz konusu İran-Rusya etkisiyle açıkladı. “Irak ordusu güçsüz olduğu için operasyona hazır değil” tezinin yanıltma amaçlı olduğunu belirten Maruf, “Sadece küçük bir Şii köyünü kurtarmak için hızlı bir şekilde operasyon düzenleyebiliyorlar ancak sıra IŞİD’in elindeki Musul’a gelince ‘Benim mezhebimden değil’ yaklaşımı devreye giriyor. Musul üzerinden mezhep çatışmasının devamlılığı işlerine geliyor” dedi. 

Altına imzamı atarım 

Musul’un 1900’lerin başından bu yana statüsü en çok tartışılan bölgelerden biri olduğunu hatta Başika krizinden sonra Türkiye’de “Musul Türkiye’nin 82. ili olsun mu?” şeklinde anketler düzenlediğini hatırlattığımız Maruf şunları söyledi: “Irak Türkmen Cephesi adına değil ama bir Türkmen olarak kendi adıma söyleyecek olursam böyle bir anketin altına imzamı atarım. Musul’un Türk ili olmasını isterim.”

PYD’nin önünü Rusya açıyor

IŞİD’in elindeki Musul ve Telafer’deki durumdan en çok Türkmenlerin zarar gördüğünü belirten Irak Türkmen Cephesi liderlerinden Aydın Maruf “Irak’taki en büyük mazlumlar Türkmenlerdir. Çünkü toprak kaybediyoruz” dedi. “Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Rus hava saldırıları PYD’nin önünü açma amaçlıdır” diyen Maruf “Rusya neden Rakka’ya gidip IŞİD’i vurmuyor? Bunun yerine Türkmenleri vuruyor. Rusya Bayırbucak Türkmenleri üzerinden Türkiye’ye siyasi mesaj veriyor” dedi. “Rusya’nın Bayırbucak zulmü devam ediyor. Ancak dünya bunu görmek istemiyor” diyen Maruf Irak’ta mezhep ve etnik köken ayrımı yapmadan bütün gruplara insani yardım yapan dünyadaki tek ülkenin Türkiye olduğunu da belirterek “Türkmenler Türkiye ile gurur duyuyor” ifadesini kullandı.

Barzani-Ankara trafiği ‘tamamen duygusal

Irak Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Ankara’ya düzenlediği ziyaretten kısa bir süre sonra bu kez Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani İstanbul’a gelerek Cumhurbaşkanı’yla görüştü. Erbil’in ciddi bir ekonomik krizle burun buruna olduğu düşünüldüğünde bu trafiğin ardındaki başlıca nedenin “ekonomi” olup olmadığını sorduğumuz Erbil Milletvekili Aydın Maruf, şu yanıtı verdi:

“Gerçekten büyük bir mali kriz var. Bizler de iki aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Geçen dönem de Türkiye Kuzey Irak’a 1 milyar dolar borç verdi. Bu bir güven meselesidir. Erbil Bağdat’tan borç istemiyor ama Ankara’dan istiyor. Bunu bütün dünya görsün. Erbil sıkıntısı olduğu zaman Bağdat’a değil Ankara’ya gidiyor. Bir ay içinde iki Kuzey Irak liderinin Ankara’ya gelmesi bu anlamda çok önemli."

 

YENİ YÜZYIL

inşaallah
 // Gülbahar
Rabbim bize o günleri göstersin...
29 Aralık 2015 11:58
 // Rasim DUMAN
Kiymetli kardeslerim musterih olun, "istirdat" sadece Musul ve Kerkuk ile mahdut kalmayacak insallah. Osmanli'nin ulastigi son hudutlara dair haritalara bir bakin, ve ondan cok daha fazlasinin olacagina inanin. Belki benim omrum yetmez, ama bugunun gencleri bu iddiamin hakikat oldugunu gorecekler insallah. Bizim tek yapmamiz gereken sey, elimizdeki isi en guzel ve en kaliteli sekilde yapmak ve basimizdaki idarecilerimize dua etmek....
29 Aralık 2015 10:18
musul~kerkük
 // nurcan
Musul ~kerküt kagitsiz sartsiz.türklerin....
29 Aralık 2015 10:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler