YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkmen Dağı'na saldırının asıl nedeni Türkiye'
Bayırbucak Türkmen Dağı Kültür, Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Ali Öztürk'ten çarpıcı açıklamalar! Öztürk, PYD güçlerinin de Türkmen Dağı'na saldırmaya başladığını söyledi. Öztürk bu operasyonların aslında Türkiye'ye yapıldığını vurguladı.
'Türkmen Dağı'na saldırının asıl nedeni Türkiye'
24 Kasım 2015 / 02:20 Güncelleme: 24 Kasım 2015 / 08:00

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Kanal A Haber Bülteni'ne konuk olan Öztürk, Bayırbucak Bölgesi'nde savaş öncesinde 200-250 bin insanın yaşadığını, 60 civarında köyün olduğunu söyledi. Öztürk, 2011 yılının Haziran ayında Esed rejimine karşı direnişin başlamasından itibaren köylerin birçoğunun boşaltıldığını, boşaltılan köylerde yaşayanların Türkiye tarafındaki çadır kentlere geçtiğini dile getirdi.

"Türkmen Dağı'nda yaşayanlardan göç edenler Osmaniye'deki çadır kente göç etti. Buradan 10 bin civarında Türkmen var. Hatay'ın Yayladağ İlçesi'ndeki çadır kentte de 6-7 bin civarında Türkmen var. Şu anda savaş bölgesinde net bir rakam vermemekle birlikte 7-8 bin civarında sivil vatandaş olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların da 3 bin civarı valiliğin açıklamasıyla sınıra dayanmış durumda" diyen Öztürk, bazı basın yayın organlarında söz edildiği gibi 30-40 bin civarında bir göçün söz konusu olmadığını belirtti.

Öztürk sözlerine şöyle devam etti:

OPERASYON TÜRKİYE'YE KARŞI YAPILIYOR

Bu hareket Türkmenler üzerinden Türkiye Cumhuriyet Devleti'ne karşı yapılan bir harekettir. Malumunuz bu güvenli bölge her defasında gündeme geldiğinde başta Esed rejimi olmak üzere İran, ki İran sahada çok kuvvetli. Bu hep gözardı ediliyor. İran yaklaşık 2 senedir Lübnan Hizbullahı'yla beraber sahada.

ULUSLARARASI GÜÇLER OSMANLI RUHUNDAN ÇEKİNDİ

Osmanlı hinterlandında son 10 yıldır AK Parti'yle başlayan güçlü bir söylem, güçlü bir Türkiye algısı, TİKA'nın ve STK'ların Balkanlar, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Ortadoğu

bölgesinde yaptığı hizmetleri tekrar bir Osmanlı yeniden mi canlanıyor mantığı, diyalektiği ortaya çıkarttı. Bu da tabi bölgedeki ve uluslararası büyük güçler tarafında tedirginliğe vesile oldu. Türkmenler, Anadolu'daki Türklerin hassas olduğu bir konudur.

EN ÇOK SES MİR TIR'LARINI DURDURANLARDAN ÇIKIYOR

MİT TIR'larının durdurulması olayında devletin gizli bilgilerini deşifre etme anlamında operasyonu yapanların adı bugün terör örgütü olarak anılmaktadır. Bunların uç beyleri olan belli gazeteler ve belli gazeteciler bunları deşifre etmişlerdir. Son 10 gündür Türkmen Dağı'yla ilgili sıkıntılar net bir şekilde ortaya çıktığında, Rusya vurmaya başladığından beri en çok sesi çıkanlar yine MİT TIR'larında olduğu gibi iktidara ve özünde Gezi Parkı olaylarından beri Türkiye'ye vurmak isteyenlerle aynı zihniyet.

TIR'LARA LAF EDENLER İKİYÜZLÜDÜR

O gün TIR'lara tavır koyanlar, IŞİD'e gidiyor, Türkmenlere gitmiyor diyenler bugün de en çok sesi çıkanlar. Bunlar bu saat itibariyle Yayladağ'dalar, Hatay'dalar ve meydanlara çıkıyorlar, gösteriler yapıyorlar. Maalesef bu ikiyüzlülüğün daniskasıdır. Efendim o günden bugüne kadar Türkmenler için ne yaptınız diye sorduğumuzda verecekleri hiçbir cevap yok bu arkadaşlarımızın.

Ayrıca bu mesele AK Parti meselesi, Erdoğan ya da Davutoğlu meselesi de değil. Bu bir milli irade meselesi, milli duruş meselesidir. Ama bizim ülkemizde herkes siyasi popülizm peşinde. Bunun bir milli dava olduğunun hesabını kimse yapmıyor.

KIBLEMİZ KABE, ARKAMIZ TÜRKİYE

Hava saldırılarına karşı koyacak mühimmatımız yok. TIR'larda ne vardı bilmiyoruz ama geçmiş dönemde de bizim mücahitlerimizin açıklamalarında bizim kıblemiz Kabe'ye arkamızda da Türkiye var dediler. 500 yıldır da bu düşünce içerisindeler.

TÜRKMENLER TÜRKİYE'Yİ BEKLİYOR

Ruslar angajman sınırlarının dışından uçuyor ama füzeleri bu sınırın içine düşüyor. Bilhassa havadan gelen saldırılara karşı mühimmat ihtiyacı var. Sadece burada değil, Halep, İdlib ve Hama'da da geçerli. Binlerce kilometre öteden Fransa, Amerika, Rusya ve Çin IŞİD'i bahane edip gelebiliyorsa, Türkiye de başındaki PKK,PYD,IŞİD ve YPG terörünü sebep gösterip gelebilir. Türkmenler bunu bekliyor.

ÖSO İLE BİRLİK

Türkmenler Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ile Halep'te ve Türkmen Dağı'nda beraber çalışıyorlar. ÖSO bir çatıdır. Uluslararası anlamda da kabul edilmiş bir yapıdır. O konuda ÖSO ile aralarında bir problem yok. Türkmenlerin IŞİD haricinde kimseyle bir problemleri yok.

PYD DE SALDIRIYOR

Afrin bölgesinde, Kürt dağı dediğimiz bölgeden PYD saldırılara başladı. Onların düşünceleri de bu kantonları birleştirip denize inmek. Zaten son nokta Lazkiye Bölgesi, Türkmendağı Bölgesi. Şimdi fırsattan istifade bunlar da hareketlendiler.

TÜRKMEN DAĞI İKİNCİ ÇANAKKALE

Türkmenler, dedelerini Çanakkale'de şehit verdiler. Çanakkale'deki mezar taşlarına baktığınızda Gazze yazar, Halep yazar, Humus yazar, Hama yazar. İsimsizdir bunlar. Onların dedeleri Çanakkale'ye koşmuşlardı. Şimdi de onlar Çanakkale'yi yaşıyorlar. 7 düvel karşılarında. Soydaşlarından, dindaşlarından ikinci Çanakkale'de destek istiyorlar her anlamda. Bu Çanakkale'yi siz yaşadınız bugün de biz yaşıyoruz diyorlar. Kudüs'e giden yol Türkmen Dağı'ndan geçer. Türkler Anadolu'ya nüfus anlamında en çok Türkmen Dağı'ndan gelmiştir. Buradaki mücahitlerin dahil olduğu tugayların isimlerine bakar mısınız efendim. Sultan Murad Tugayı, Yavuz Sultan Selim Tugayı, Abdulhamid Han Tugayı, Nurettin Zengin Tugayı... Bunlar bize neleri çağrıştırıyor? Bize Vahhabi, Selebi diyen bu beyefendi Genel Başkan Yardımcısı olarak Hatay Yayladağ'da nutuk atıyor. Bugün kendilerine güya güneş doğdu. Muhalefet yapacaklar ya... İkiyüzlülük yapıyorlar. Bugün ne oldu? Türkmenler Selefilikten mi döndüler? Vahhabilikten mi döndüler?

1-20151123181537.jpg

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler