YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türklerden CNN'e harita tepkisi
Türklerden CNN'e harita tepkisi
10 Ekim 2014 07:08
CNN'in IŞİD haberlerinde kullandığı haritalar ve sürekli Türkiye'yi eleştiren yayın politikası ABD'deki Türk toplumunun tepkisini çekti.

CNN International kanalında IŞİD'in bölgedeki katliamlarının ve ilerleyişinin anlatıldığı haberde kullanılan haritada Türkiye'nin doğu ve güney doğu bölgelerinin de sözde Kürdistan sınırları içinde gösterilmesi kanala karşı tepkileri artırdı.

Buna tepki gösteren ABD'deki Türk toplumu, bazı sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde CNN'e harita ve yayın politikasından duyulan hayal kırıklıklarını ve tepkilerini göstermek için mektup ve elektronik posta yollama kampanyası başlattı.

Sivil toplum kuruluşları ve Türkler tarafından kanal yöneticilerine gönderilen bazı mektuplarda Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarının 1923 yılında Lozan Anlaşmasıyla belirlendiği belirtilerek, bu sınırların bir bölümünü sözde Kürdistan olarak göstermenin bölgedeki sınırları bilmemekle açıklanamayacağı ve bu durumun hem ABD hem de AB tarafından terörist örgüt olarak kabul edilen PKK'ya hizmet edeceği uyarısı yer aldı.

Öte yandan IŞİD'in Kobani'de ilerlemesinin ardından ABD medyasında yoğun bir şekilde, Türkiye'nin bir an önce Kobani'ye müdahale etmesi gerektiği ve eylemsizliğin ABD yönetimi tarafından hoş karşılanmadığına yönelik haber ve yorumlar yer alıyor.

ABD yönetiminin benzer açıklamaları da Türkiye'nin IŞİD'e karşı kara harekatına sürüklenmek istendiği yorumlarına neden oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler