YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkler Muhammed'i anlamadı
Fener Rum Patriği Bartholomeos'un “Türkiye'de çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum” ifadelerini kullandığı “60 dakika” programı Amerikan CBS televizyonunda yayınlandı.
Türkler Muhammed'i anlamadı
21 Aralık 2009 / 21:42 Güncelleme: 21 Aralık 2009 / 21:44

Bartholomeos programda, Yunanistan'a neden gitmediği sorusu üzerine “Ülkemizi seviyoruz. Burada doğduk, burada ölmek istiyoruz" şeklinde cevap verdi.

Hz. Muhammed'in hoşgörü mesajının Türk yetkililer tarafından pek kavranmadığını ileri süren Fener Rum Patriği Bartholomeos "Dünyadaki bir çok kişi merak ediyor. Milyonlarca Ortodoks'un lideri neden yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede yaşıyor?" sorusu üzerine, "Biz bu ülke Müslüman olmadan önce de buradaydık, kilisemizin kuruluşundan beri buradayız” diye konuştu.

Türkiye'de "ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini" ileri sürerek, "Türk vatandaşlarına tanınan haklardan tam olarak yararlanmadığımızı hissediyoruz" diyen Barthelomeos, Yunanistan’a gitmeme nedenini ise "Biz ülkemizi seviyoruz. Burada doğduk, burada ölmek istiyoruz. 17 asırdır olduğu gibi misyonumuzun burada olduğunu hissediyoruz. Bizim ülkemizin yetkililerinin bu tarihe neden saygı göstermediğini merak ediyorum" ifadeleriyle açıkladı. 

Heybeli Ada Ruhban Okulu'nun kapalı olmasıyla konusunda ise Barthelomeos, "Hiçbir gerekçe gösterilmeden kapalı tutulması yazık, utanç verici ve bir suç. Niçin? Okulda sevgi, barış ve birlik telkininde bulunan kişiler yetiştiriliyor. Başbakan ile defalarca görüştüm, somut sorunlarımızı ilettim, ondan yardım istedim. Hiçbir zaman cevap almadım” diye konuştu.

Türkiye için, "Kudüs'ün bir devamı, bizim için onun kadar kutsal ve mübarek bir toprak. Biz burada kalmayı tercih ederiz. Bazen çarmıha geriliyor olsak da burada kalmayı tercih ederiz. Çünkü İncil'de, İncil'in bize sadece İsa Peygamber'e inanmamız için değil, İsa Peygamber için acı çekmemiz için verildiği yazıyor" ifadelerini kullanan Bartholomeos, "300 milyon Ortodoks'un patriği, yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede, İstanbul'da yaşıyor. İsa'nın ölümünü takip eden yüzyıllardan beri, daha Türkiye ortada yokken, İstanbul'a yerleşen patriklerin en sonuncusu. 

Türk yetkililer, Hırıstiyan mülklerine el koydular, Hırıstiyan kiliselerini, manastırlarını ve okullarını kapattılar. Cemaati, Türk yetkililerin, Patrik Bartholomeos'u kiliselerin en eskisi olan kilisesini Türkiye'nin dışına zorla çıkarmasından korkuyor" şeklinde konuştu. Mısır'ın Sina Dağı'ndaki St Catherine Manastırı'nda Hz. Muhammed'e ait olduğu belirtilen bir el yazısının gösterildiği programda, yazının 1400 yıl kadar önce, Hz.Muhammed'in kendi el damgasıyla imzalanıp mühürlendiği manastırın Hıristiyanlarına dini özgürlük ve koruma öneren bir mektup olduğu açıklandı. Mektubun, "Hz. Muhammed'in farklı dinlere mensup insanlar arasında hoşgörü ve barışa öncelik verdiğinin bir örneği" olarak nitelendiği programın sunucusu Simon, "Patrik Bartholomeos, bize Hz. Muhammed'in hoşgörü mesajının Türk yetkililer tarafından pek kavranmadığını göstermek istedi ve bizi Heybeliada'ya götürdü" şeklinde konuştu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler