YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkler dizi izler gibi tapeleri takip ediyor'
Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın ses kayıtları sonrası yaptığı grup toplantısını 'adeta taşra turnesinde verilen bir konser edasındaydı' diye tanımladı.
'Türkler dizi izler gibi tapeleri takip ediyor'
26 Şubat 2014 / 13:16 Güncelleme: 26 Şubat 2014 / 13:18

Başbakan'ın konuşması diğer gazetelerinde gündemindeydi.Tapeler New York Times sayfalarına da yansıdı. NYT, ''Türkler tapeleri dizi gibi takip ediyor'' yorumunu yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki bir konuşmaya ait olduğu iddia edilen tape olayı, New York Times sayfalarına da yansıdı. Türklerin televizyon dizilerine olan düşkünlüğüne vurgu yapan ABD'li gazete, tapeler için "Türkler sansasyonel bir dizi izlemekten kendini alamıyor. Ama bu dizi siyasidir" dedi.
New York Times, "Türkler, sansasyonel bir diziyi izlemekten kendini alamıyor ama bu dizi siyasidir" başlığını kullandığı İstanbul kaynaklı geniş haberine şöyle giriyor:

Dizi Türkler için tutku haline geldi

"Türkler, her zaman iyi dizileri sevdi. Yıllar önce takıntı "Dallas' idi ve belirli bir yaşa gelmiş olan Türkler hala çok içen bir kadından, o dizideki ayyaş karakteri Sue Ellen diye söz ediyorlar. Daha yakın bir tarihte ise, Osmanlı sultanın hareminde geçen, saray entrikası ve aşk konulu Türk dizisi "Muhteşem Süleyman', burada ve Ortadoğu'da bir tutku haline geldi. Ancak şimdi izlenecek dizi, bir yolsuzluk skandalı ile start verilen ve sızdırılmış telefon konuşmalarından oluşup sürekli bir akım gibi oynanan Türkiye'nin kendi siyasi krizidir."

Gazete, krizin şimdiden "Türkiye'nin zaten sorunlu olan ekonomisine zarar verdiğini" kaydettiği haberinde son tape ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan'ın gösterdiği sert tepkiye değindikten sonra "Türk kamuoyu, hükümetin krizi durdurmak için aldığı agresif adımlar nedeniyle ondan sonra ne geleceğini merak ediyor" diye yazıyor.

En büyük meydan okuma

Yolsuzluk soruşturmasını, Erdoğan için "en büyük meydan okuma" olarak niteleyen NYT, birçok kişinin krizin esasen Erdoğan ile Gülen arasındaki ilişkinin bozulmasından kaynakladığını söylediğini belirterek "Şimdi birbiriyle savaşıyor ve birçok Türk, bir güç mücadelesi ortasında kaldıklarını söylüyorlar" diyor.

NYT, birçok Türk için skandalın ve nasıl ortaya konulduğundan kaygı duyduğunu da ifade ettiği haberinde "Ufukta birkaç seçim varken, Türklerin çoğu, kendilerini. daha şaşırtıcı açıklamalar için hazırlıyor" sözlerini de kullanıyor.

Financial Times, "Erdoğan sert bir şekilde komplocuları suçladı" başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı parti grup konuşmasındaki ruh halini "adeta taşra turnesinde verilen bir konser edasındaydı" sözleriyle tanımladı.

Gazete, Erdoğan'ın oğlu Bilal'e yolsuzluk soruşturmasında milyonlarca Euroyu saklamasını istediği anlaşılan ses kaydını "uydurma" olarak nitelediğini, ancak yine de kaydın Pazartesi gecesi YouTube'da esrarengiz bir şekilde ortaya çıkmasının ardından Türk siyasetinde çalkantılara neden olduğunu kaydetti.

Ses kayıtları yabancı basının da gündeminde!

Erdoğan'ın, "Millet bizi buraya getirdi ve sadece millet bizi buradan alabilir" sözlerinin aktarıldığı haberde, Başbakan'ın konuşmasında "faiz lobileri" diyerek sermayedarları; "robot lobisi" diyerek sosyal medyada hükümeti eleştirenleri; "uluslararası lobiyi", bir "medya lobisini", bir "savaş lobisini" ve bir "vaiz lobisi" gibi Türkiye siyasetindeki siyasi komplo kargaşalarını suçladığına dikkat çekti.

Erdoğan'ın siyasi hasımlarının ses kaydının gerçek olduğuna inandıklarını ve Mart'ta yapılacak seçimlerden önce daha başka ifşaatlarla krizin daha da tırmanacağını söylediklerini belirten gazete, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ses kaydını parlemento grubunda dinlettiğini ama önde gelen haber kanallarının yayınlarını kestiğine dikkat çekti.

FT, birkaç Türk mühendisin kaydın farklı konuşmaların yan yana getirilerek yapılmış bir montaj olmayıp, gerçek olduğu yolunda twit attıklarını da belirtti, ancak hükümet yanlısı haberlerde adı açıklanmayan bir ABD stüdyosunun kaydı sahte olarak nitelediğinin de ileri sürüldüğünü belirtti.

'Muhalefet cesaretlendi'

Türkiye gündemini belirleyen ve Başbakan Tayyip Erdoğan'a 'istifa' çağrılarına yol açan ses kaydı iddiaları, İngiltere gazetelerinde de yer buluyor.

Daily Telegraph gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın ile oğlu Bilal Erdoğan'ın 17 Aralık günkü görüşmelerini içerdiği öne sürülen ses kaydıyla ilgili haberinde, muhalefetin cesaretlenerek istifa çağrısı yaptığını yazıyor.
Times, kayıtla ilgili soruşturma başlatıldığını duyuruyor.
Guardian ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısını aktarıyor.

'Komplolara inanma yatkınlığı'

Daily Telegraph, bant kayıtlarını "alçakça, hayâsızca yapılmış bir montaj" olarak niteleyen Erdoğan'ın 12 yıllık iktidarının en zor zor dönemini yaşadığını belirtiyor.
Haberde şöyle deniyor:

"Erdoğan, bundan, Fethullah Gülen'in idaresindeki 'paralel devleti' sorumlu tutuyor. 3 Bakan'ının oğlunun, bir banka yöneticisi ve bir İranlı işadamının evine yapılan baskınlardan sonra Erdoğan kendisini suçlayanlara karşı atağa geçmişti."

"Meclis'e sunulan Meclis'ten gecen yeni yasalar, internetin sınırlandırılması konusunda (kurumlara) geniş yetkiler tanıyor, Başbakan'a bağlı olan istihbarat servisinin yetkileri artırılıyor. Hükümet 5 bin polisin yerini değiştirdi. Baskınlarla bağlantıları olan savcılar görevden alındı. Son bant kayıtlarına kadar hükümetin tepkisi ve Gülen'i işaret etmesi kamuoyu desteği açısından işe yaramış görünüyordu."

"Chattam House'tan Türkiye uzmanı Fadi Hakura, 'Hükümet Türklerin komplo teorilerine inanmaya olan yatkınlığından yararlandı' diyor."

Kayıt gerçek mi?

Times gazetesi de bant kayıtlarıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını belirtiyor.

Gazetenin haberinde soruşturmanın kaydın gerçek olup olmadığını anlamak için mi yoksa Erdoğan'ın suç işleyip işlemediğini belirlememek için mi başlatıldığının belli olmadığı aktarılıyor.

Guardian gazetesi de, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a ülkeden helikopterle terk etme çağrısı yaptığını belirtiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler