YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'yle uğraşmanın bedeli ağır olur!"
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gezi Parkı olaylarına ilişkin "Bugüne kadar bu kurgu birçok ülkede başarılı olmuştur. Herhalde denenip de çuvalladığı ilk merkez Türkiye, ilk büyükşehir de İstanbul olmuştur" dedi.
"Türkiye'yle uğraşmanın bedeli ağır olur!"
21 Haziran 2013 / 06:56 Güncelleme: 21 Haziran 2013 / 10:39

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde Tüm Mühendisler ve Mimarlar Derneği'nin (TMMD) "Teknik Müşavirlik ve AB'deki Uygulamaları" başlıklı etkinliğinde konuşan Bağış, İstanbul gibi bir şehirde yaşamanın herkese sorumluluklar yüklediğini anlattı.

Bağış, İstanbul'un sadece coğrafi değil tarihi ve kültürel olarak da önemli bir yerde olduğunu ifade ederek, böyle bir şehirde mimar ve mühendislerin sorumluluklarının çok fazla olduğunu belirtti.

Türkiye'nin ve İstanbul'un önemine vurgu yapan Bağış, Gezi Parkı odaklı gelişmelerin maksatlı olduğunu kaydetti.

Bağış, Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilen "Milli İradeye Saygı" mitinglerinin gerekli yerlere, gereken cevabı verdiğini söyledi.

Çok ciddi bir oyunun kurgulandığına dikkati çeken Bağış, "Bugüne kadar bu kurgu birçok ülkede başarılı olmuştur. Herhalde denenip de çuvalladığı ilk merkez Türkiye, ilk büyükşehir de İstanbul olmuştur" diye konuştu.

Mimar ve mühendislerin olduğu bir ortamda Mimar Sinan'dan bahsedilmemesinin mümkün olamayacağını dile getiren Bağış, İstanbul'u elmasa, Mimar Sinan'ı da onu işleyen ustaya benzetti.

Bakan Bağış, ağaç duyarlılığı gösterenlerin bir zamanlar İstanbul'da patlayan çöp dağlarını unuttuğunu aktararak, gazetelerin gaz maskesi dağıttığını anımsattı. Türkiye'deki eylemlerin açlık, fakirlik veya işsizlik yüzünden gerçekleşmediğini belirten Bağış, Türkiye'de etnik ve dinsel kavgaların tahriklere rağmen başlamadığını kaydetti.

"Güneş Avrupa'ya her sabah İstanbul'dan doğuyor"

Bağış, AB standartlarının yakalanmasının vatandaşların hayat standartlarının iyileştirilmesi çerçevesinde çok önemli olduğunu aktararak, bunun AB'ye rağmen gerçekleştirildiğini vurguladı.

AB sürecinin geçmişine değinen Bağış, son olarak 26 Haziran'da "Bölgesel Politikalar Faslı"nın açılması için Brüksel'e gideceğini bildirdi.

Egemen Bağış, son dönemde söz konusu faslın açılmasını engellemeye yönelik girişimlerin varlığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'yle uğraşmanın bedelini iyi hesap etmeleri gerekir. Türkiye'yle geçmişte uğraşan Sarkozy'nin bugün balık tuttuğunu herkesin hatırlaması gerekir. Birileri rahatsız olmuş, 'Türkiye'yle uğraşanlar iflah olmazlar' dedim. Sandıkta iflah olmuyorlar, kendi seçmenleri onların bir an evvel balık tutmaya gönderilmesi için ellerinden geleni yapıyor. İstanbul'u ve Türkiye'yi biraz düşünürlerse İstanbulsuz bir AB'nin ne kadar fakir kalacağı görülmelidir. Kimileri unutuyor ama güneş Avrupa'ya her sabah İstanbul'dan doğuyor."

"Millet oyunu bozdu"

Geçen mayıs ayının Türkiye Cumhuriyeti'nin zirve ayı olarak nitelendirilebileceğini anlatan Bağış, tüm bu gelişmelere karşın yaşananeylemlerin iktidarı indirmeye yönelik olduğunu ifade etti.

Bağış, eylemlerin daha çok sosyal medya üzerinden gerçekleştiğine işaret ederek, olaylardan altı ay önce yüzbinlerce sahte Twitter hesabı açıldığını kaydetti. Türkiye sosyal patlamanın eşiğindeymiş gibi bir imaj yaratıldığını bildiren Bağış, yaşananların iç yüzünün ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Bakan Bağış, polis ve eylemcilerin ilk defa Gezi Parkı olaylarında karşı karşıya gelmediğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Çadırları kaldırma girişimi ilk midir Burada yeni olan bir şey var; çadırlar ilk defa yakıldı. Şu anda onun incelemesi yapılıyor. Bu bizim ne zabıtamızın ne de polisimizin standart uygulamaları içinde olmayan bir şey."

Olayların başlamasıyla farklı bileşenlerin harekete geçtiğini belirten Bağış, özellikle uluslararası yayın kuruluşlarının yaptıkları yayınlara işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkati çektiği faiz lobisinin varlığına vurgu yapan Bağış, son 10 yılda bu alanda milyarlarca dolarlık tasarruf yapıldığını dile getirdi. Söz konusu güçlerin buna karşı harekete geçtiğini aktaran Bağış, "Bu millet kendi iradesiyle seçtiği hükümetine ve Başbakanına sahip çıktı. 'Ben yedirmem arkadaş' dedi. Oyunu bozdu. Organize bir milletin önünde hiçbir güç, hiçbir zaman duramamıştır. Bundan sonra da inşallah duramayacaktır" diye konuştu.

TMMD Başkanı Soysal

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Derneği Başkanı Özcan Soysal da Türkiye'nin müteahhitlik alanında gelişmiş olduğunu bildirerek, yurt içi ve yurt dışında bunun izlerinin görüldüğünü söyledi.

Soysal, bu alanda sağlanan başarıya rağmen teknik müşavirlik konusunda istenen başarının sağlanamadığını savundu.

Teknik müşavirlikte AB üyesi ülkelerde uygulanan ve eksik yanları tespit edilerek oluşturulacak bir yasaya acilen ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Soysal, teknik müşavirlik ile ilgili yasanın çıkmasının ardından AB ülkeleriyle işbirliği yapılması gerektiğini dile getirdi.

Etkinlik, soru cevap bölümüyle sona erdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler