YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi sarsacak belge ve videoda bir medya pat
Türkiye'yi sarsacak belge ve videoda bir medya pat
Türkiye'yi sarsacak belge ve videoda bir medya pat
25 Eylül 2008 / 08:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Polis, Ergenekon'da gözaltına alınan eski polis müdürü Adil Serdar Saçan'a, Tuncay Güney'in evinde ele geçirilen kayıp 2 çuval belge ile sorgusunun yer aldığı video kasetleri sordu. Türkiye'yi sarsacak belge ve videoda bir medya patronunun dosyasının da olduğu iddia edildi.


Saçan'a kayıp sorgu kasetleri nerede sorusu
Ofisleri ve evi aranan Saçan önceki gece saat 22.00'de Emniyet'e getirildi. 300 bin YTL'lik villada oturan Saçan ile Çapan ve Özkan'ın banka hesapları mercek altına alındı.
Ergenekon soruşturmasının 9. dalgasında gözaltına alınan eski İstanbul Organize Suçlar Şubesi Müdürü Adil Serdar Saçan, eski DGM Savcısı emekli Albay Tanju Güvendiren ve Danıştay koruması emekli polis Adnan Kılıçarslan Terörle Mücadele Şube'de diğer zanlılar sorgusu ise Organize Şube'de yapılıyor.


POLİSİN SORULARI ŞOK ETTİ


Polis, Saçan'a 2001'de sorguladığı ve ifadeleriyle Ergenekon'u ortaya çıkaran gazeteci Tuncay Güney'in İstanbul Gültepe'deki evinde ele geçirilen 6 çuval dolusu belgeden kaybolan 2 çuval ile sorgusuna ait kayıp iki video kasetin nerede olduğunu sordu. Kayıp belgeler ve sorgu kasetlerinden kimsenin haberi olmadığını düşünen Saçan'ın sorular karşısında şaşırdığı öğrenildi.


GÜNEY BELGELERİ DEPOSUNDA ÇIKTI


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen bomba ihbarı üzerine Gaziosmanpaşa'da eski bir matbaada ele geçirilen klasörleri inceleyen polis ekipleri, Tuncay Güney'in evinde ele geçirilen belgeleri bulmuştu. Sorgulanan matbaa sahibi belgelerin arkadaşı Saçan'ın olduğunu söylemişti. Saçan'a ait depoda yakalandığı iddia eden belgelerin de bu belgelerin kopyası olduğu anlaşıldı. Polisin Saçan'ın ev ve ofislerinde yaptığı aramalarda belgeleri ve kayıp kasetleri aradığı öğrenildi. Birçok önemli olayı aydınlatacak belgeler arasında bir medya patronuna ait Türkiye'yi sarsacak iddiaların da olduğu ileri sürülüyor.


KAÇ BU ÜLKEDEN


Saçan'ın 2001'de Güney'in ifadeleriyle ortaya çıkan Ergenekon örgütü soruşturmasını kapattığı ileri sürülüyor. Yeni Şafak'a sorgusunun 9. gününde Saçan'ın “Oğlum sen böyle nasıl işlere bulaştın yaa. Yarın sabah Fatih Savcılığı'na çıkacak ve serbest kalacaksın. S... git bu ülkeden. Herkesin başını belaya sokacaksın' dediğini anlatan Güney, ertesi gün kaçışını, havaalanında verdiği rüşvetin ayrıntısına kadar anlatmıştı. İSTİHBARAT SERVİSİ/İSTANBUL


Belgelerde neler var


Tuncay Güney'in kayıp belgeleri ve kasetlerindeki bilgiler şöyle:


# Bankalardaki yolsuzlukları içeren dosyalar.


# Mesut Yılmaz'la ilgili iddiaları


# Yılmaz'a yumruk olayının ayrıntıları.


# Karamehmet'in batırılmasına yönelik iddiaların dosyası.


# Ersever cinayetinin ayrıntıları.


# Hizb-ul Tahrir dosyası.


# İranlı Simko'nun öldürülmesinin ayrıntıları.


# Ömer Lütfi Topal cinayetinde sanıkların gizli ifadeleri.


# Perinçek-Kenan Evren ilişkisi.


# 28 Şubat'ın perde arkası.


# Susurluk kazasıyla ilgili ayrıntılar.


# Güney'in cep telefonu deşifre tutanağı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler