YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi önemli kılan 3 etken
Türkiye'yi önemli kılan 3 etken
09 Nisan 2011 16:23
Dışişleri Bakan Davutoğlu, Türkiye'yi küresel güç yapacak 3 etkeni açıkladı.

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, AB'nin Türk vatandaşlarına vize uygulamasının siyasi, hukuki ve ahlaki temellerinin olmadığını söyledi.

Davutoğlu, İzmir Ticaret Odasının (İZTO), Hilton Oteli'nde düzenlediği ''Dünyadaki Gelişmeler ve Türkiye'nin Dış Politika Vizyonu'' toplantısında, bir soru üzerine, AB'nin Türk pasaportlarına vize muafiyeti uygulamasının ''bir lütuf'' olmadığını belirtti.

Gerekçeleri ne olursa olsun, vize muafiyetinin hayata geçirilmesinde çok geç kalındığını ve uygulamanın başlayacağı gün ''geç kalmış bir hak teslimi'' olacağını ifade eden Davutoğlu, ''AB'nin Türkiye'ye uyguladığı vizenin siyasi, hukuki ve ahlaki temeli yoktur. Ahlakiden kastım da verilen sözlerin yerine getirilmesi anlamındadır'' dedi.

Davutoğlu, Türk vatandaşlarına yönelik mevcut vize uygulamasının hukuki geçerliliğinin bulunmadığının bizzat AB üyesi ülkelerdeki mahkemelerin son dönemde artan ölçüde aldığı kararlarla kanıtlandığını vurguladı. Görüşmelerin vize muafiyeti hedefiyle başlatılmaması durumunda, Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinin de söz konusu olamayacağını ifade eden Davutoğlu, ''Haklı olduğumuz için er ya da geç vize muafiyeti alacağız'' diye konuştu.


-LİBYA-


Türkiye'nin Libya'daki gelişmeler karşısında başından itibaren ilkeli bir politika izlediğini belirten Davutoğlu, başından itibaren değişimin zaruri olduğunu ve halkın haklı taleplerinin karşılığını bulması gerektiğini dile getirdiklerini söyledi.

Davutoğlu, Libya'nın bölünmesi, ''de facto'' bazı otoritelerin oluşması ya da kardeş çatışması gibi durumlarda Türkiye'nin en etkin önlemleri alacağını vurgulayarak, ''Bir yol haritası teklif ettik. Libya'da siyasi değişiklik şart, bunun önünü açacak şekilde önce sükunetin sağlanması gerekir. Türkiye, Libya halkının haklı taleplerini destekliyor. Uzun dönemli çatışma ortamının doğmaması için de ateşkesin sağlanması için gece gündüz çalışıyoruz'' dedi.


-''İDDİALI HEDEF KOYDUK, HAYALPERESTLİKLE SUÇLANDIK''-


Davutoğlu, 2002 yılında Türk dış politikası için ''Türkiye'yi ait olduğu coğrafyalarda en etkin güç, dünyada da küresel güç yapmak'' yönündeki iddialı hedefini ortaya attıklarını, hayalperestlikle, eksen kaymasıyla suçlandıklarını, ancak ekip olarak çalıştıklarını ve bu hedeften hiç taviz vermediklerini belirtti.

Davutoğlu, bu hedefin gerçekleşmesi için gerekli altyapının olup olmadığını soranlara üç önemli dayanak noktasını referans gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'nin, bu hedefe yönelirken en önemli dayanaklarından birinin tarih olduğunu anlatan Davutoğlu, ait olduğu tüm coğrafyalardaki tarihi bağlarının büyük avantaj sağladığını belirterek, ''Tarih, büyük bir potansiyeldir ve en büyük petrol kuyularından daha değerlidir'' dedi.

İkinci dayanağın coğrafya olduğunu kaydeden Davutoğlu, Türkiye'nin optimum büyüklükte ve aynı anda 10 coğrafi bölgeye müdahil olabilecek konumda bulunduğunu söyledi.

Davutoğlu, Türkiye'nin sahip bulunduğu insan kaynağının da dış politika hedeflerine destek olduğunu kaydetti.

Devlet ile vatandaşlar, kurumlar ve sivil toplum örgütleri arasındaki eşgüdümün başarıyı getirdiğini söyleyen Davutoğlu, Ankara'da makro düzeyde üretilen politikaların, şehirlerde, şirketlerde mikro düzeyde yansımalarının olmaması durumunda, o politikaların başarısından söz edilemeyeceğini belirtti.

Davutoğlu, kendisini dinleyen iş dünyası temsilcilerine seslenerek, ''Projelerin altyapısı sizler tarafından güçlendirilecek, bu yüzden şehirlerin ayağa kalkması lazım. İzmir'in Akdeniz'de ticaret ve diplomasi merkezi olması lazım. Biz İzmir'e güveniyoruz'' dedi.

Toplantının sonunda İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Davutoğlu'na ''bolluğu, bereketi, bir arada olmayı ve uyumu'' temsil ettiği için özel olarak üretilmiş aşure kara kazanı hediye etti.

Davutoğlu da gittiği birçok yerde farklı hediyeler aldığını söyleyerek, ''Hediye seçmek zor bir iştir. Bu kara kazan, bugüne kadar aldığım en anlamlı hediyelerden biri oldu'' dedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler