YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’yi hangi eller kaosa götürmek istiyor?
Türkiye’yi hangi eller kaosa götürmek istiyor?
Türkiye’yi hangi eller kaosa götürmek istiyor?
24 Mart 2008 / 11:46 Güncelleme: 24 Mart 2008 / 00:00

Taraf Gazetesi’nde çıkan habere göre Yargıtay da Danıştay gibi saldırıya uğrayacaktı. İP Genel Merkezinde elde edilen kroki saldırının ayrıntılarını açıkça ortaya koyuyor.


İşçi Partisi’nde yapılan Ergenekon aramasında el konan CD’lerden birinde Yargıtay binasının ayrıntılı krokisi çıktı. Polis ve güvenlik görevlilerinin bulunduğu alanların da işaretlendiği krokinin suikast için hazırlanmış olabileceği kuşkusu uyandı.


Ergenekon operasyonu kapsamında arama yapılan İşçi Partisi (İP) Genel Merkezi’nde bulunan CD’lerin birinden, Yargıtay’ın ayrıntılı krokisi çıktı. Yargıtay ve ek binalardaki protokol, personel, avukat, vatandaş, mutfak, garaj kapılarının gösterildiği krokide polis ve güvenlik görevlisi bulunan alanların da işaretlendiği görüldü. Krokinin okunabilmesi için hazırlanan “kroki açılımı” ise krokinin bir suikast için hazırlandığı kuşkusu uyandırdı. Kroki açılımında, Yargıtay’a en kolay girilebilecek kapılar, güvenlik kameralarının görmediği alanlar, polis ve güvenlik görevlisinin bulunmadığı yerler ayrıntılarıyla anlatılıyor. Bu arada Ak Parti hakkındaki iddianamenin Abdullah Gül’le ilgili kısmı da İP’te bulundu. İddianamenin Gül’le ilgili kısmını İP’e ve YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun önceden verdiği öne sürüldü.


Edinilen bilgiye göre, Doğu Perinçek’in gözaltına alındığı İP Genel Merkezi’nde ele geçirilen CD’lerin birinde bulunan “Yargı-Nusret Senem’den” isimli klasörden, Yargıtay’ın kroki ile bu krokinin okunabilmesi için hazırlanmış krokinin açılımı çıktı. Belgede adı bulunan Nusret Senem’in İP’in avukatlarından olduğu öğrenildi.


Kroki açılımında ise şu cümlelere yer verildiği görüldü:


“Sarı işaretli bölgeler rahat. Buralarda güvenlik, polis, görevli yok. 6 nolu kapı tünel bölgesinde kalıyor, gece için uygun. 3 nolu kapı kilitli, ancak açılabilir. Buradan A Blok zemin katına inilir. Burası Milli Eğitim Bakanlığı ile A Blok arasında kalıyor ve araba park yeri tenha. C Blok 8 nolu kapı çok müsait. Girince bazen kapı arkasında bir güvenlik çıkabilir. Burada lavabolar var, oraya geçebilir. Her zaman yok . 9 nolu kapı kilitlidir ama açılabilir. Ön taraftaki ışıklar oraya ulaşamıyor ve ulaşsa da arabalar park ediyor, görünmüyor. Karagah kameraları da orayı görmüyor. 10 nolu kapı kullanılmaz, ön taraftaki ışıklar burayı iyi görüyor. Ön tarafta iki kamera var. Ön taraftaki sarı alan ağaçların altında kalıyor. Işıktan da geriye kalıyor. Orayı güvenlik kulübesi görmüyor. Arkadaki camları yok, o nedenle kör bir nokta oluşuyor. Karargah kameraları görse de karanlık olduğundan sıkıntı olmaz. Ancak fazla beklememeli. Karagah önünden hemen ikaz gelebilir”.


İDDİANAMEDEN BÖLÜMLER


İP’te bulunan diğer CD’den ise Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın Ak Parti aleyhine 14 Mart’ta Anayasa Mahkemesi’nde açtığı kapatma davasına ilişkin iddianamenin bir bölümü çıktı.


İP Genel Merkezi’nde bulunan bir CD’nin kullanıcı adı “başsavcılı” olan bilgisayarda 24 Nisan 2007 tarihinde hazırlandığı ve “Abdullah Gül (Danıştay’ın türban kararına tepkisi)” isimli bir belgeyi içerdiği anlaşıldı.


Bu belgenin, Yalçınkaya’nın hazırladığı iddianamede yer alan “C-Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’in Laik Devlet İlkesine Aykırı Eylem ve Demeçleri” bölümünün birebir aynısı olduğu saptandı.


İDDİANAMEYİ YARSAV BAŞKANI HAZIRLADI


Bu belgenin bulunduğu klasöre “a. GÜL” adının verildiği ve bu ismin yanına parantez içinde “ö.faruk hazırladı” yazıldığı belirlendi. İddianamenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le ilgili bölümünün, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı ve Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu tarafından İP’e önceden verildiği öne sürüldü. Eminağaoğlu’nun, Ak Parti’nin kapatılmasına yönelik iddianame çalışmalarını, Ergenekon Operasyonu kapsamında daha önce tutuklanan Ergün Poyraz, eski Jandarma İstihbarat Başkanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İP Avukatı Nusret Senem’le birlikte yürüttüğü iddia edildi. (TARAF)


Akşam Gazetesi’nin haberinde ise Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın ifadelerine dayanılarak Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu’nun ülkeyi 15 gün içinde kaosa götürecek sansasyonel olayları hazırladıkları iddiası dillendirildi.


15 GÜN İÇİNDE KAOS


Türkiye’yi şok eden gözaltıların altından Danıştay tetikçisi Alpaslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın ifadeleri çıktı. İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu’nun Ergenekon terör örgütünün “sol kanadını” oluşturduğu bilgisi bu ifadelere dayandırıldı. İfadelerin ardından polis, Selçuk ve Perinçek’in AKP’nin kapatılma davasına ilişkin iddianameyi hazırlayanlar arasında olduğu ve bu isimlerin yurtdışı bağlantıları ile Türkiye’de isyan kargaşa eylemlerini teşvik edecekleri iddiasıyla harekete geçti. Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu’na Veli Küçük’ü tanıyıp tanımadıkları, Yargıtay ile bağlantıları soruldu.


DAVANIN HEMEN ARDINDAN


Selçuk ve Perinçek’in halkı isyan ve kargaşaya sevk edecek sansasyonel eylem planı içinde oldukları polisteki kaynaklarca ileri sürüldü. Emniyet’ten gelen bilgiler arasında Almanya’daki Atatürkçü Düşünce Dernekleri toplantısına katılmak üzere yurtdışına çıkmalarının hemen öncesinde gözaltına alınan Perinçek ve Alemdaroğlu’nun bir daha geri dönmeyecekleri iddiası da ortaya atıldı. Perinçek ve Alemdaroğlu’nun burada yurtdışındaki bağlantıları aracılığıyla 15 gün için Türkiye’de sansasyonel eylemlere aracılık edecekleri öne sürüldü. Polisin sorular yönettiği Perinçek ve Alemdaroğlu sorgu sırasında susma hakkını kullandı.


ERUYGUR DA DİNLEMEDE


Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu’nun teknik takibi sırasında, 2004 yılındaki Sarıkız ve Ayışığı darbe girişimlerinin baş aktörü eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur da dinlemeye takıldı. Selçuk, Perinçek ve Alemdaroğlu ile Eruygur’un farklı zamanlarda yaptıkları görüşmelerde de kapatma davası sık sık gündeme geldi ve Eruygur’un “Görüşmeler ne oldu, dava ne aşamada” dediği öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin AKP için açılan kapatma davasından dava açılmadan aylar önce haberdar oldukları ve iddianamenin sürecini bildikleri belirlendi. AKP için açılacak kapatma davasıyla ilgili girişimlerin fikir babalığını İlhan Selçuk’un yaptığı, İP lideri Doğu Perinçek’in de davaya delil teşkil edecek belgeleri gerekli yerlere ulaştırdığı belirlendi. (AKŞAM)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler