YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi dışında tutmak birinci önceliğimiz
Türkiye'yi dışında tutmak birinci önceliğimiz
18 Haziran 2014 12:18
Cumhurbaşkanı Gül, "Büyük bir dikkatle yaklaşmak gerekiyor bölgeye. Türkiye'yi bütün bu sıcak gelişmelerden korumak, bunların dışında tutmak, birinci önceliğimiz budur" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bölgemizde, özellikle Irak'ta ve Suriye'deki gelişmeler, hepimizi tabii ki çok üzüyor. Çünkü orada çok büyük acılar, çok büyük yıkımlar söz konusu. Giderek bu mezhep, iç kavga, iç savaş şekline de dönüşmeye başlamakta, bunlar çok üzücü şeyler" dedi.

Gül, "Biz, kardeş Mısır'ın en kısa süre içerisinde gerçek anlamda bir demokrasiye geçmesini arzu ederiz. Bu konuda yardımcı olmak herkesin tabii ki görevidir. Bu çerçeve içerisinde Mısır'da şu anda siyasi tutukluların bir an önce bu hallerinin sona ermesi ve normalleşme sürecinin hızlanmasını isteriz. Biz bunu teşvik ediyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, "Komşumuz olan bir ülkede, orada olup bitenlere baktığımızda biz de tabii ki çok üzülüyoruz. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için Türkiye olarak vaktiyle çok ikazlarda bulunduk, çok çalışmalarda bulunduk. Ama maalesef bugün büyük bir karmaşa var ve birbiriyle çarpışan gruplar var. Büyük bir dikkatle yaklaşmak gerekiyor bölgeye. Türkiye'yi bütün bu sıcak gelişmelerden korumak, bunların dışında tutmak, birinci önceliğimiz budur" dedi.

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler