YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi cehenneme çevirin!
Reyhanlı'da Esad parmağı... Esad, istihbarat birimi El Muhaberat'a "Türkiye'yi cehenneme çevirin" dedi. Saldırıdaki araçları ise Acilciler Grubu kurucusu, Esad'ın adamı Mihraç Ural ayarladı.
Türkiye'yi cehenneme çevirin!
13 Mayıs 2013 / 09:44 Güncelleme: 13 Mayıs 2013 / 09:46

Hatay Reyhanlı'da önceki gün meydana gelen ve 46 kişinin ölümü, 50'den fazla kişinin yaralandığı terör saldırısının emrini, halkına zulmeden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından verildiği öne sürüldü.

İddiaya göre Esad, Şam'da istihbarat birimi El Muhaberat yöneticilerine, "Öyle bir saldırı planlayın ki Türkiye cehenneme dönsün" dedi. Bunun üzerine El Muhaberat'a bağlı hücre yapılanmaları da harekete geçerek Reyhanlı'da 46 cana mal olan çifte saldırıyı düzenledi.

Cilvegözü'yle aynı tip bomba

Bu arada Türk istihbarat birimleri, saldırıdan sonra kriz masası oluşturdu ve bölgeden hem insana dayalı hem de elektronik istihbarat toplamaya başladı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet birimleri ile birlikte de bölgedeki bütün kamera kayıtlarını inceliyor. İstihbarat birimlerine göre saldırıyı Cilvegözü saldırısını da planlayan güç organize etti.

Reyhanlı saldırısında kullanılan bombalarla Cilvegözü'nde kullanılan bombaların türünün aynı olduğunu hatırlatan istihbarat yetkilileri, bombalı araçların Ankara'ya gelme planlarının olduğu yönündeki iddiaları yalanladılar.

Yetkililer, "Saldırıya karışan El Muhaberat bağlantılı kişilerin Türkiye tarafındaki ve sınırın öte yanındaki bağlantılarını tespit etmeye çalışıyoruz. Beşar Esad rejimiyle birlikte çalışan ve katliamlarda adı geçen Acilciler'in kurucularından Mihraç Ural bağlantısı da araştırılıyor" bilgisini verdi.

İstihbarat birimlerinin edindikleri bilgileri, an be an Başbakanlık'la paylaştığı öğrenildi. Saldırıdan sonra sınırdan giriş-çıkışların sıkı denetim altına alınacağı da edinilen bilgiler arasında.

MİT: "Plakaları vermiştik"

Bu arada MİT'in, kanlı saldırıdan sadece 24 saat önce, güvenlik birimlerine saldırıda kullanılacak araçların plakalarını verdiği öğrenildi.

 

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler