YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike
Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike
03 Mayıs 2012 08:22
Türkiye terörle mücadelede siyah listeye girebilir.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, haziran sonuna kadar Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın yasalaşmaması halinde, Türkiye’nin İran ve Kuzey Kore’nin de bulunduğu “siyah listeye” alınma tehlikesiyle karşı karşı olduğunu açıkladı

Türkiye’nin, terörün finansmanının önlenmesine yönelik uluslararası işbirliğine yanaşmayan İran ve Kuzey Kore’nin bulunduğu “siyah listeye girme” tehlikesinin olduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, haziran sonuna kadar Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın yasalaşmaması halinde, Türkiye’nin “siyah listeye” alınma tehlikesiyle karşı karşı olduğunu açıkladı.

OECD’nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadeleyi yürüten Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yetkililerinin haziranda Türkiye’ye gelerek tasarının yasalaşmasına ilişkin Ergin ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşeceği öğrenildi. FATF değerlendirmesinde Türkiye; Küba, Pakistan, Suriye gibi ülkelerle birlikte siyah listenin bir alt kategorisinde bulunuyor.

13 dondurma kararı

Tasarının dün ele alındığı TBMM Adalet Komisyonu’nda konuşan Ergin, BM Genel Kurulu’nca 9 Aralık 1999’da kabul edilen Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme’yi Türkiye’nin de imzaladığını, 1 Nisan 2002’de de iç hukukun parçası haline getirdiğini kaydetti. Sözleşmenin hükümlerine uyumun sağlanmasının, Türkiye açısından uluslararası yükümlülük niteliği kazandığını kaydeden Ergin, Bakanlar Kurulu’nun 13 kararıyla Türkiye’de malvarlığı bulunduğu tespit edilen kişi ve kuruluşların her türlü hak, alacaklarının dondurulduğunu bildirdi.

Ergin tasarıyla, yabancı bir devlet tarafından talepte bulunulması durumunda, terörizmi finanse eden kişi, kuruluş ve organizasyonlarının malvarlığının dondurulması kararı verilebileceğini belirttti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler