YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'yi ateşe verdiler serbest kaldılar
Ceza hukuku avukatları Gezi vandallarına verilen cezaları yetersiz buldu. Avukat Rıza Saka, Paralel ve Doğan medyasının kararla ilgili haberleri veriş biçimini eleştirerek "Hala orada hiç suç işlenmemiş gibi '244 kişiye ceza çıktı' diye haber yapıyorlar"
Türkiye'yi ateşe verdiler serbest kaldılar
25 Ekim 2015 / 09:00 Güncelleme: 25 Ekim 2015 / 09:45

Gezi Parkı'nda 6-7 ağacı bahane ederek Taksim ve çevresinde kamu araçlarını, işyerlerini ve yolları yakıp yıkan vandalların yeterli ceza almamasına hukukçular tepki gösterdi. Gezi eylemlerine katılan 7'si yabancı 255 kişinin yargılandığı davada, 7 kişi beraat etmiş, 244 sanığa ise çeşitli suçlardan ceza verilmişti. Ancak bu cezalar ya ertelendi ya da para cezasına çevrildi. Cezayı yetersiz bulan, ceza hukuku avukatları "Çıkan karar, cezayı tespit etmesi açısından değerli ancak yeterli değil" mesajı verdi.
 

GEZİ'DE 244 KİŞİYE ERTELEMELİ CEZALAR


* Avukat Rıza Saka: 'Gezi Davası'nda 244 kişiye ceza çıktı' şeklinde haber verilmesine bazı gazeteler çok abartılı biçimde 'sanki orada bir suç işlenmedi' gibi işlemişler. Oysa ben şunu söyleyeyim; milletin hafızasıyla dalga geçmesinler. Biliyoruz ki 30 Mayıs'tan sonra başlayan olaylarda Taksim Meydanı yasadışı güçler tarafından işgal edildi. Kamu binaları tahrip edildi, otobüsler yakıldı, yöneticiler aleyhine en ağır hatırlamakta bile utandığım hakaretler edildi, özel kişilerin yaşamı felç noktasına getirildi. Bütün bunlar orada bir suçun işlendiğini gösteriyor. Genel olarak resme baktığımızda eğer bir ceza çıkmasaydı, binlerce kişi o zaman Taksim Meydanı'na çıkabilirdi. Biz şunu istiyoruz bir suç varsa cezası da olacaktır.

DEĞERLİ AMA YETERSİZ

 Avukat Fatih Kaya: Mahkeme 244 kişiye çeşitli suçlardan ceza vermiş. Bunların bir kısmı ertelenmiş, bir kısmı ertelenmemiş. Burada mahkeme tarafından bir kararın verilmiş olması, orada bir suç fiilinin teşkil ettiğinin tespiti açısından önemlidir. Neticede nihai karar değildir. Temyiz yolu açıktır. Nihai kararı Yargıtay verecektir. Mahkemenin bu kararı, toplum düzenini bozacak şekilde fiillerin bir suç olarak karşılığını bulması açısından önemlidir. Gezi Parkı'nda çıkan olaylarda toplumsal teyakkuzu göze aldığımızda mahkemenin bu kararı yeterli değildir belki ama cezayı tespit etmesi açısından değerlidir.

 Avukat Mustafa Demirbağ: İddianamede birçok suç düşmüştür. Örgüt kurmak kapsamdan çıkarılmıştır. Kamu malına zarar vermek, kamu görevlilerine görevini yaptırmamak için direnme, izinsiz gösteriye katılmak suçlarından ceza verilmiştir. Çıkan sonuçla o zaman koparılan yaygara çok tatminkar değil. Türkiye'yi ateşe verdiler serbest kaldılar.

 

SABAH

"
 // Azmi
Adalet düzeni böyle oldukça adaletsizliklerde devam eder...
25 Ekim 2015 Pazar 19:55
 // ismail
Bu nasıl adelet, adelet birgün herkese lazım.zalimler için yaşadın cehennem....
25 Ekim 2015 12:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler