YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye yeni bir sınır kapısı geliyor
Türkiye'ye yeni bir sınır kapısı geliyor
03 Şubat 2015 11:00
Türkiye ile İran arasında uzun süredir değerlendirelemeyen üçüncü sınır kapısı için formül bulundu. İran'dan "Siz yapın, biz size ödeyelim” teklifi geldi

Van’daki Kapıköy Sınır Kapısı için gereken 75 km yolun yapımını finanse edemeyeceğini açıklayan İran’dan, Türkiye’ye ‘Siz yapın, biz size ödeyelim” teklifi geldi. Gümrük Bakanlığı, İran’daki 300 milyon liralık yol için acil ihaleye çıkacak.

Türkiye, İran’a üçüncü sınır kapısını açabilmek için ilginç bir anlaşmaya hazırlanıyor. Kapıköy Sınır Kapısı’nın hayata geçirilmesi için İran tarafında 75 kilometrelik yol yapılması gerekiyor. İran ekonomik gerekçelerle bunu şimdi finanse edemeyeceğini dile getirince, Türkiye yola talip oldu. Yolun finansmanı Türkiye üstlenecek, İran bize borçlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bu anlaşma için bugün İran’da görüşmeler yapacak. İran ziyaretinin ayrıntılarını anlatan Bakan Canikli şunları söyledi:

Anlaşma bugün imzalanacak

“Türkiye ile İran arasındaki üçüncü gümrük kapısını hayata geçirmek istiyoruz. Kapıköy’ün açılması için İran tarafında 75 kilometrelik yol yapılması gerekiyor. İran, ekonomik gerekçelerle ‘biz bunu şimdi yapamayız. Siz yaptırın finanse edin, biz size ödeyelim’ önerisi getirdi. Bunu masaya yatırdık. Finansmanını nasıl sağlayacağımızı araştırdık.

300 milyon liralık ihale

Teknik heyetler İran’da gerekli görüşmeleri yaptı. İran tarafındaki 75 kilometrelik bölümü Türkiye yaptıracak. Daha sonra İran’dan parasını alacak. Yolun maliyetinin 250-300 milyon lirayı bulacağı hesaplanıyor. Buna ilişkin anlaşma imzalanacak. Türkiye açısından çok önemli. Gürbulak kapısından daha kısa ve daha kullanışlı bir yol. İhale, Türk ve İran firmalarına açık olacak.”

 

HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler