YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye övgüler yağdırdı
Benin Cumhurbaşkanı Dr. Boni Yayi hem Türkiye'den övgüyle bahsetti hem de iş adamlarına vize müjdesi verdi.
Türkiye'ye övgüler yağdırdı
15 Aralık 2013 / 16:03 Güncelleme: 15 Aralık 2013 / 16:06

Resmi bir ziyaret için bulunduğu Türkiye'de Ankara'nın ardından İzmir Ticaret Odası'nın daveti üzerine İzmir'e gelen Yayi, "Ülkenizi çok iyi tanıyorum. Şu anda Avrupa'nın 6, dünyanın 15. büyük ekonomisisiniz. 5-10 sene içinde 10'uncu sıraya çıkmayı hedefliyorsunuz, ama bence 3., 4. sıraya çıkabilirsiniz. Ülkenizdeki ekonomik büyüme sizi finansal krizin dışında bıraktı. Ükenizdeki ekonomik mucizeyi gördüm. Benim ülkeme de bu mucize ve zenginliği getirmenizi istiyorum. Ülkemiz gençlerinin işsizlikten kurtulmasına yardımcı olun" dedi.

Vize müjdesi

Kendilerine iş adamlarının vizesiz seyahat etmeleri için talep geldiğini belirten Yayi, "Yarından itibaren ülkeme vizesiz girebilirsiniz. Çok kalabalık bir İzmirli iş adamı heyetini en kısa sürede ülkemde görmeyi arzu ediyorum. Bizim özel şirketlere, size ihtiyacımız var. Know-how'unuzu, bilginizi, sermayenizi getirip kıtamızı yeniden inşa etmenize yardımcı olmanızı istiyoruz. Büyük yer altı zenginliklerimiz var. Aynı zamanda Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) bir parçasıyız. ECOWAS 300 milyon tüketiciyi kapsayan bir pazar. Yani Benin, Batı Afrika'nın da giriş kapısı."

Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi, ayrıca bir vakıf kurulması önerisinde de bulundu. İTO'nun öncülüğünde kurulacak vakfın sadece Türk mal yardımları ile değil iki ülke iş adamlarının desteği ile çalışacağını söyledi.

Kendinden başkasını deviremeyen devrimci chp; DUY !
 // Mühr-ü Süleyman
Türkiye'nin gerçekleştirdiği ve sürmekte olan Ekonomik Kalkınma Hamlesi onbinlerce km. uzaklıktan, taa Benin'den bile duyuldu demek
Yahu, AKP ve chp Gn. Mrk.leri arasında sadece bir kaç yüz metre var ama chp'den duyamıyorlar bir türlü
Şu bizim chp'lileri bi' bahaneyle ülken Benin'e davet etsene
Neresi olduğunu bile anlamadan uçarak gelirler, çünkü bu aralar pek bi' "dış açılım" meraklısı oldular da (içeride pek dinleyen yokta ondan sanırım)
Hem bakarsın oradan duyarlar Türkiye Muci...
15 Aralık 2013 Pazar 23:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler