YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye övgü
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye'nin bölgesel konulardaki diplomatik liderliğini ve aktif katılımını övdü.
Türkiye'ye övgü
21 Eylül 2010 / 23:04 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 00:03

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinde "Türkiye'nin son derece  önemli bölgesel konulardaki diplomatik liderliğini ve aktif katılımını övdüğü" bildirildi.

BM Sözcülüğünden bugün düzenlenen Gül-Ban görüşmesiyle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ban ve Cumhurbaşkanı Gül'ün aralarında Ortadoğu, Afganistan, Irak ve Kıbrıs olmak üzere pek çok konuyu ele aldıkları kaydedildi.

Açıklamada, "Genel Sekreter Ban'ın görüşmede, Türkiye'nin, aralarında Batı Balkanlar ve Ortadoğu'daki durumun da bulunduğu son derece önemli bölgesel konulardaki diplomatik liderliğini ve aktif katılımını övdüğü, ayrıca Türkiye'yi, Kıbrıs müzakerelerindeki ivmeyi korumak için yardımcı olmaya devam etmesi konusunda cesaretlendirdiği" bildirildi.

Başında sadece görüntü alınmasına izin verilen bugünkü görüşmeye Türk tarafından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, BM tarafından da Genel Sekreterin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, baş danışmanlarından Kim Won Soo ve diğer yetkililer katılmıştı.

Gül ile Ban, Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğinde geçen cumartesi gecesi düzenlenen özel yemekte de bir araya gelmişlerdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler