YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye karşı kirli ittifak
2015 - 2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için önceki gün yapılan seçim öncesinde 160 ülke Türkiye’ye oy vereceğine dair söz verdi. Ancak son oylamada 60 oy çıkması üzerine Türkiye'ye karşı kurulan kirli ittifak ortaya çıktı.
Türkiye'ye karşı kirli ittifak
18 Ekim 2014 / 11:56 Güncelleme: 18 Ekim 2014 / 12:02

ABD’nin New York kentinde önceki gün gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyelik seçimlerinin perde arkasından çarpıcı detaylar ortaya çıkıyor. 

Türkiye’nin 2015-2016 dönemi için aday olduğu üyeliği üçüncü turda kaybetmesinin ardından Newsweek’te ilginç bir iddiaya yer verildi.

Dergi, Türkiye’nin BMGK’ya seçilememesinin arkasında Mısır, Suriye ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı ülkelerin yürüttüğü karşı kampanya olduğunu öne sürdü.  

"İlkesel duruşumuzu bozmayız" 

Habere göre, 132 oy alan İspanya’ya karşı 60 oyla kaybeden Türkiye’nin kaybetmesi için iki ülke yoğun bir çalışma yürüttü.

Newsweek’e konuşan ismi açıklanmayan bir diplomat da sonucun açıklanmasının ardından, “Bu çok şaşırtıcı çünkü birkaç gün önce Türkiye’nin 160 ülkeden destek mektubu aldığını öğrendim” sözleriyle Türkiye’nin oylamada kazanmasının beklendiğini ifade etti.

Dergiye konuşan kaynaklar, Waldorf Astoria Oteli’nde çarşamba akşamı yapılan davette, diplomatların Türkiye’nin kazanmasına kesin gözüyle baktığını söyledi.

Seçimlerin ardından değerlendirmede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İlkesel duruşumuzdan dolayı rahatsızlık duyanlar olabilir. Biz oy kaygısıyla tutumumuzdan, duruşumuzdan asla vazgeçemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Kirli ittifak 

Haberde, Türkiye aleyhine kampanya yürüten ülkeler arasında Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren Suriye lideri Esad ve en güçlü bölgesel müttefiki İran’ın yanı sıra Türkiye’nin Kobani politikasından hoşnut olmayan bazı Batılı ülkelerin de bulunduğunu yazdı. Dergiye göre, ‘Türkiye’nin geleneksel rakibi‘ Yunanistan da aleyhte lobi yaptı. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler