YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye iyi haber
Türkiye'ye iyi haber
17 Haziran 2010 18:55
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğalgaz arama çalışmaları sırasında 1600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi.

Elde edinilen bilgiye göre, Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı.

Deniz dibinde yaklaşık 1600 metre derinliğe inilen bölgede yeni bir doğalgaz rezervine rastlandığını belirten TPAO çalışanları, 4'üncü bir platform için düğmeye bastı.

Yetkililer, Akçakoca'daki Çayağzı Doğalgaz Proses Tesisleri'ne ''Çayağzı'', ''Ayazlı'' ve ''Ayazlı 1'' isimli kalıcı platformlardan doğalgaz pompalandığını belirterek, yeni kurulacak platformla doğalgaz üretiminin artacağını ifade ettiler. Yeni platform için 100 metre derinlikte zemin çalışmalarının sürdüğünü anlatan yetkililer, 4'üncü kalıcı platformun Eylül ayında tamamlanacağı bilgisini verdi.

Öte yandan, söz konusu 3 platformdan karaya uzanan yaklaşık 9 kilometrelik boru hattında da çalışmalar başlatıldı. Boru hattının uzun ömürlü olması için üzerindeki midyelerin temizlendiğini bildiren yetkililer, söz konusu çalışmanın yüksek maliyetli olduğunu da sözlerine ekledi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler