YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye büyük övgü
İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, 'Çağımızda pek çok yol Türkiye'ye çıkıyor. Türkiye kendi aştı. Suriye konusunda Türkiye'nin yanındayız.' dedi.
Türkiye'ye büyük övgü
04 Ekim 2012 / 14:10 Güncelleme: 04 Ekim 2012 / 14:16

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Türkiye'nin kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirterek, ''İngiliz hükümeti de Türkiye'nin dün gece yaptığı askeri hareketi destekliyor'' dedi.

British Council tarafından Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen ''İstihdam,Girişimcilik ve Büyüme: Türkiye ve İngiltere için Başarılı Bir Gelecek'' başlıklı panelde açılış konuşmasını yapan Clegg, şunları ifade etti:

''Türkiye son birkaç on yıl içerisinde kendisini açtı, giderek dış dünyaya açılan bir ülke olarak kendini gösteriyor. Gümrük Birliği'ne katıldı ve ithalatının yüzde 70'ini Avrupa ile yapıyor. Türkiye'nin ihracatının yüzde 40'ı Avrupa'ya yapılıyor. Türkiye giderek daha yetkin bir sesle uluslararası konularda, uluslararası ortamda konuşuyor. Pek çok ortamda, ticari, ekonomik ve stratejik olarak Türkiye öne çıkan bir ülke. Burada görüyoruz ki, çağımızın dünyasında pek çok yol Türkiye'ye çıkıyor.

Ortaklık ve açıklık bizim karşılaştığımız zorlukları aşacaktır. Zorluklardan bir tanesi şu; modern, küreselleşmiş bir ekonomik ortamda sadece ürettikleriniz önemli olmakla kalmaz, sizin bildikleriniz burada çok önemli. Bilginiz çok önemli. Bir üniversite yerleşkesinde bunu söylemekten gurur duyuyorum.''

Türkiye'de tam da bir kavşakta bulunduklarını dile getiren Clegg, ''Pek çok coğrafi, kültürel güçlerin bir kavşağındayız. Karşımızda küreselleşmedeki zorlukları görüyoruz. Ya kendimizi kapatacağız, bilinmezliklerden, tehditlerden, zorluklardan, küreselleşen ekonomik düzenden korkarak sırtımızı dış dünyaya döneceğiz ya da küresel düzene kollarımızı açacağız, katılmaya çalışacağız. Açık bir toplum mu, kapalı bir toplum mu '' diye konuştu.

Türkiye ve İngiltere açık toplum ve ekonominin en iyi örneklerinden olduğunu belirten Clegg, ''Türkiye'deki işgücü İngiltere'dekine kıyasla çok daha düşük. Daha ucuz. Son birkaç gündür Türkiye'de pek çok tarafla konuşuyorum. Ama modern ekonomik bir ortamda sadece maliyetlerle mücadele edemezsiniz. Bilgiyle, istihdamla, girişimcilikle, araştırma ve teknoloji ile kendinizi, varlığınız kanıtlayabilirsiniz'' dedi.


-''İngiliz evlerinde Türk ürünleri kullanılıyor''-


Nick Clegg, paylaşılan ticari fırsatların hızla geliştiğini vurgulayarak, konuşmasında ''İki ülke arasındaki ticaret hacmi sadece geçen yıl yüzde 20 oranında arttı. Bu ikili ticareti 2015 yılına kadar artırma hedefini aşmış bir gelişmedir. Son 10 yılın yurt içi hasılasının neredeyse üç kat artışını görüyoruz Türkiye'de ve buradan çok incelenecek fırsat var'' ifadelerine yer verdi.

Türk şirketlerinin artık İngiltere'den bilinen ve tercih edilen şirketler arasında yer aldığını belirten Clegg,  şunları kaydetti:

''Milyonlarca vatandaşımız İngiliz, Türk ticari ilişkilerinin artmasını bekliyor. Ayrıca İngiliz futbol takipçileri bir Türk şirketinin, BEKO'nun, FA Cup'a sponsor olduğunu gördü. Türk beyaz eşya ürünleri İngiltere'de pek çok evde kullanılıyor. THY, Manchester United'ın sponsoru oldu. Ramsey de Liverpool'u destekliyor, sponsor oluyor. Bütün bunları göz ardı etmemeliyiz. Türk üretim ürünlerinin İngiltere'de bulunması, bizim ticari ilişkilerimizin öneminin ne kadar arttığını gösteriyor. HSBC, Tesco, Burberry ve pek çok İngiliz markalarını milyonlarca Türk vatandaşı yakından tanıyor. İki ülke arasında ideolojik ve felsefi olarak bir yakınlık var.''


-Suriye konusunda tam destek-


Cleg, İngiliz Hükümetinin Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını desteklediğini belirterek, ''Suriye sınırına yakın dün akşam çok sayıda Türk vatandaşının, bir anne ve çocuğu da dahil olmak üzere ölmesi bizi çok üzdü. Bu Suriye'deki olayların vahametini, şiddetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu kabul edilemez bir yaklaşım. Esed rejiminin askeri güçlerinin kabul edilemez yaklaşımını bir kez daha görüyoruz. Türkiye kendini savunma hakkına sahip. İngiliz hükümeti de Türkiye'nin dün gece yaptığı askeri hareketi destekliyor'' ifadelerini kullandı.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler