YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye ağır gezi eleştirisi!
Türkiye'ye ağır gezi eleştirisi!
03 Ekim 2013 00:35
Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak hazırladığı raporda, Türkiye'ye ağır eleştiriler yöneltti.

Gezi Parkı Eylemleri - Türkiye'de Toplanma Özgürlüğü Hakkı Şiddet Kullanılarak Engelleniyor' başlıklı raporda, bugün de devam etmekte olan süreçte ağır insan hakları ihlalleri yaşandığı ve 1 Kasım tarihinde başlayacak yargılamalardan da endişe duyulduğu açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü'nün, 71 sayfalık raporunda, Gezi Parkı süreciyle birlikte Türkiye'de yalnızca kapalı alanlarda değil, sokaklarda işkence boyutuna varan polis şiddeti görüldüğü örneklerle anlatıldı. Raporda, insan hak ihlallerini gerçekleştiren sanıkları adalet önüne çıkarmada başarısızlık görüldüğü vurgulanırken, ülke genelinde eylemcilere yönelik ciddi boyutlara varan tacizlerin de saptandığı belirtilerek, "Gezi Parkı protestolarını bastırmak için çok sayıda ve ağır bir şekilde ve insan hakları ihlalleri ortaya çıkardı" ifadesine yer verildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün hazırladığı raporun 'Sonuç ve Öneriler' başlıklı bölümünde, yetkililerin Gezi Parkı eylemlerine gösterilen aşırı tepki gösterdikleri, bunun da hem Türkiye'de hem de ülke dışında birçok kişiyi şoka uğrattığı vurgulandı ve yaşanan olayların, 'Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti'nin sorumluluk sahibi ve insan haklarına saygılı bir hükümet olma iddialarını zayıflattı ve muhalif düşüncelere karşı ne kadar hoşgörüsüz olduğunu gösterdi'görüşüne yer verildi. Polisin yetki ve haklarını aşan ihlallere yönelik cezalandırma olmayacağının açıkça görüldüğü belirtilen raporda, eylemlere katılmakla ya da eylemleri düzenlemekle suçlanan kişilerin ise karalamalara ve kötü muameleye maruz kaldıkları, haksız ya da abartılı suçlamalarla yargılanma riski ile karşı karşıya bulunduklarının altı çizildi.

Türkiye'deki yetkililere de seslenilen, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda bir an önce değişikliklere gidilmesi istenen raporda, 'Terörle mücadele yasaları da dahil diğer yasaların barışçıl gösteri düzenleme ya da barışçıl gösterilere katılım haklarını kullanan kişilere karşı kullanılmamasını sağlayın. Hiç kimsenin barışçıl toplanma özgürlüğü hakkı kapsamında olan eylemler nedeniyle gözaltına alınmamasını ya da yargılanmamasını sağlayın' denildi.

Raporda, dayak, taciz gibi olaylar ve Gezi Parkı sürecindeki ölümler nedeniyle ağır insan hakkı ihlalleri gerçekleştirmekle suçlanan polis gücüne ilişkin ayrıntılı bilgiler de yer aldı.

Raporda, polisin hedef gözeterek plastik mermi kullandığı, işyerlerine, hastanelere, kalabalık üzerine, hatta evlere dahi düzenli olarak gaz bombaları atıldığı, basınçlı su püskürten TOMA'ların depolarına kimyasal maddeler karıştırıldığı, kadın protestocuların güvenlik güçleri tarafından cinsel tacize uğradıkları, zaman zaman da gerçek mermi kullanıldığı anlatıldı.

Çevik Kuvvet ekiplerinde zaman zaman üstü bantla kapatılmış kask numaraları gibi örneklerle polis tarafından bilinçli ve düzenli insan hakkı ihlallerine yol açan tutumların kesinlikle engellenmesi çağrısı yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatı ile hiçbir kurumsal bağı olmayan, tümüyle bağımsız bir denetim mekanizmasına gerek duyulduğu vurgulanırken, tarafsız soruşturma süreçlerinin halen beklendiğini de vurgulandı.

Pakete de eleştiri geldi

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner da, düzenlenen basın toplantısında, raporu şu sözlerle özetledi:

"Gezi Parkı eylemleri bastırılmaya çalışılırken çok geniş çaplı bir dizi insan hakları ihlali gerçekleştirildi. Bunların arasında barışçıl toplanma, yaşam ve özgürlük hakları ile işkence ve kötü muameleye tabi tutulmama hakkının ihlal edilmesi bulunuyor. Türkiye mevzuatındaki Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda 'ihtar üzerine dağılmamak' gibi barışçıl bir gösteriye katlımı suç sayan maddeler kaldırılmalı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazartesi açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nde ise yaşanmış bu hak ihlallerine değinilmemekte ve bu ihlallerin gelecekte tekrar gerçekleşmeyeceği güvence altına alınmamaktadır."

Tanıtımındaki temel slogan, 'Türkiye işkenceyi sokağa taşıdı" başlıklı rapora ilişkin YouTube aracılığıyla 6 dakikalık özel bir videoda paylaşıldı. Söz konusu video filmde ise, rapordaki bulgular özetlenirken, polis şiddetine ilişkin canlı tanıkların görüşlerine yer veriliyor Uluslararası Af Örgütü, ayrıca bu rapor ile birlikte Türkiye'de Gezi Parkı süreciyle birlikte yaşanan insan hakkı ihlallerine karşı uzun soluklu kampanya yürütme kararı aldıklarını da açıkladı.

 

DHA

???
 // Kadir Bozbey
Uluslararası af örgütü denilen kurum tamamen dış güçlerin maşası haline dönüşmüş bir kurumdur......
03 Ekim 2013 Perşembe 16:31
ÇİFTE STANDART
 // DÜNYANIN EN HARBİ ADAMI
Bu örgütün neresi uluslararası!? Sadece Türkiye de mi var? Neden, Suriye ve Mısır'da yok? Tamam, polis ölçüyü kaçırmış olabilir, fakat sapanla, demir bilyelerle, molof ile cam çerçeve indirenleri, ortalığı yakıp yıkanları neden görmemiş? Zaten zekv için kürt çocuğu döven faşist bir polisi ben de kınıyorum, ama bunu abartıp, tüm teşkilata mal etmedim. Bu örgüt, çifte standartlığın daniskasını yapmıştır. Haklı, fakat tek yanlı karar olmuş, aslında haklılığı da kalmamış bir karardır. Tecavüz ve şi...
03 Ekim 2013 Perşembe 12:44
07:33
 // vatanperver
Af örgütü kimin tetikçiliğini yapıyor. Kimin at gözlüğünü takıyor. Yakılan yıkılan onca devletin ve milletin araçları ortada iken her yeri savaş alanına çevirmiş anarşistleri görmezden gelip haktan hukuktan bahsetmek avrupanın göbeğinde kosova da saraybosna da milyonlarca insan katledilirken neredeydin diye sormak lazım bu düşman takımına. İki yüzlük ve çifte standartla hiç bir yere varılmaz....
03 Ekim 2013 07:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler