YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye acı terör bilançosu 40 şehit
Kor ateş bu defa Hakkâri’de yüreğimize düştü. Silvan’daki hain saldırıdan bir ay sonra yiğitlerimize sahur vakti mayın tuzağı kuruldu
Türkiye'ye acı terör bilançosu 40 şehit
18 Ağustos 2011 / 07:37 Güncelleme: 18 Ağustos 2011 / 07:40

1’i binbaşı 11 kahraman daha vatan için şehit oldu. Terör kanlı yüzünü bu kez Hâkkari’de gösterdi. Askeri konvoyun geçişi sırasında 4 farklı mayın patlatıldı. 1 asker şehit oldu, bazı askerler yaralandı. Teröristler arkadaşlarına yardım için bölgeye gelen Mehmetçik’e de pusu kurdu.

Terör örgütü PKK 11 ailenin daha yüreğini yaktı. Hakkari’de askeri konvoyun geçişi sırasında 4 farklı mayın patlatıldı. 1 asker şehit oldu, bazı askerler yaralandı. Arkadaşlarına yardım için bölgeye gelenMehmetçiğe de pusu kuruldu. 7 asker olay yerinde şehit oldu, 11’i ise yaralandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 4 Mehmetçiğin şehit olması sonucu kanlı bilanço 11’e yükseldi. Saldırıda bir korucu da hayatını kaybetti. Hakkari- Çukurca karayolunun 15’inci kilometresindeki Vali Erdoğan Gürbüz Çeşmesi yakınlarında saat 09.00’da askeri konvoyun geçişi sırasında teröristler önceden koyduklarımayını infilak ettirdi. Patlamada 1 asker şehit düştü, yaralananlar oldu.

İLK ATEŞTE 8 ŞEHİT

Patlama haberi alınır alınmaz bölgeye birlikler sevk edildi. İlk ulaşan askerler, teröristlerin kurduğu pusuya düşünce çatışma çıktı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle aralarında bir binbaşının da bulunduğu 7 asker şehit düştü. Yaralanan 11 asker Hakkari Askeri Hastane’ye kaldırıldı. Yaralılardan 4’ü de hastanede hayatını kaybetti. Öte yandan Hakkari-Çukurca karayolu halen trafiğe kapalı bulunuyor. Hakkari’ye 7 kilometre uzaklıktaki Depin mevkisindeki polis noktasında, araç ve yaya geçişine izin verilmiyor.

ZIRHLI ARAÇ HURDAYA DÖNDÜ

Patlama sırasında hasar gören zırhlı araç tıra yüklenerek Depinmevkisine getirildi. Çukurca-Hakkari karayolunda, mayın arama-tarama faaliyetleri ile olay yeri inceleme ekiplerinin patlama bölgesindeki çalışmaları devam ediyor.

Hain planı DEŞiFRE OLDU

Hakkari Çukurca’da Mehmetçiğe pusu kuran terör örgütünün temmuz ayında başlattığı kanlı süreç istihbarat raporlarına detaylıca anlatılmıştı. BUGÜN’ün ‘PKK’nın kanlı planı’ başlığı ile duyurduğu raporda art arda gerçekleşen saldırıların perde arkası gündeme getirilmişti. Güvenlik güçleri tarafından hazırlanan raporda, PKK’nın silahlı kanat sorumluluğuna yeniden Fehman Hüseyin’in getirilmesiyle birlikte tüm bölgelerde eylemlerin artırılması talimatının verildiği vurgulandı.

Geçmiştekilerden farklı olarak bu kez eylemlerde ses getiriciliğin esas alındığı tespit edildi. PKK’nın Temmuz ayı itibariyle tırmandırdığı saldırılarla ilgili yapılan değerlendirmelerde, bu saldırıların “daha önce denenmemiş farklı tarzda, istihbarata dayalı, uzun süreli keşif ve gözetleme sonrası, riski az, etkisi yüksek, güvenlik güçlerini araziye çıkamaya zorlayıcı ve güvenlik güçlerinin zayıf anlarında” yapıldığı belirlendi.

RAMAZAN’DA DA SALDIRACAKLAR

Suriyeli terörist Fehman Hüseyin’in, kamu görevlilerine, ailelerine, kamu araçları ve binalarına saldırılar düzenlenmesi talimatı verdiği bilgisi raporda yer aldı. Raporda önceki yılların aksine Ramazan ayında da saldırılarını artırarak devam ettireceğine işaret edildi. Raporda şok bir zafiyete de yer verilmişti. TSK’nın operasyonlarıyla ilgili sızmaların tespit edildiği kaydedilirken, operasyon planlarının operasyondan önce PKK’nın internet sitesi ANF’de yayınlandığı belirtildi.

HAKKARİ’YE 30 KM MESAFEDE KAMP

Ayrıca örgütün Hakkari’deki yapılanmasına da yer verildi. Örgütün Hakkari’de silahlı terörist sayısını 300’den 700’e çıkardığı, il ve ilçelerdeki değişik noktalara binlerce adet patlayıcı madde sevk ettiği, bunların bir kısmının da komşu illere dağıtıldığı belirlendi. Örgütün Hakkari’ye 30 kilometre uzaklıktaki Kavaklı Kampı’nda vergi toplama, adalet komisyonları kurma, eylem plan ve uygulamaları yaptığı tespit edildi. PKK’nın Kavaklı bölgesinde özerkliği fiili duruma çevirmeye çalıştığı belirtiliyor.

Uzmanlara göre neler yapılmalı?

İstihbarat raporlarındaki şok planın boşa çıkarılması için BUGÜN’ün görüştüğü uzmanlar yapılması gerekenleri tek tek anlatmıştı. Terörlemücadelede en önemli sorunun sınırda gerekli önlemlerin alınmamış olması olduğunu belirten uzmanlar, sınır güvenliği için teknik imkanların sonuna kadar devreye sokulmasını istiyor. Buna göre termal özelliğe sahip uydular, Silahlı İnsansız Hava Aracı Predatörler, mağarada gizlenen teröristi bile etkisiz hale getirebilecek akıllı mühimmatlar, termal kameralı dürbünler, sensörler ve balonlarla sınır güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar halen yurt dışından temin edilen bu cihazların büyük bölümünün yerli imkanlarla temin edilebileceğine dikkat çekiyor. Türkiye’den kat kat daha fazla sınıra sahip ABD’nin sınır güvenliği için kullandığı Yüksek Gözetleme Kuleleri ile yüksek görüntü alma kabiliyetine sahip kameralarla donatılan balonların sınır güvenliği için önemli bir işlev görebileceği kaydediliyor.

1 ayda 40 şehit

Terör örgütü PKK, sözde eylemsizlik süresince dahi hain saldırılarını yapmaya devam etti. Saldırılar sonucunda bügüne kadar 29 şehit verilirken dünkü pusuyla şehit sayısı 39’a yükseldi. İşte 15 Temmuz’dan günümüze kadarki saldırıların bilançosu:

15 Temmuz: Kaçırılan 2 asker ve 1 sağlık görevlisinin kurtarılması için başlatılan operasyonda, Silvan’ın Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri arasında Silvan Komando Taburu timleri pusuya düşürüldü, 13 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı. Siirt’te devriye görevi yapan polis otosuna düzenlenen silahlı saldırıda bir polis memuru şehit oldu.

23 Temmuz: Mardin’in İkipınar Köyü’nde görev yaptıkları jandarma karakoluna dönen askerlere PKK’lı teröristler saldırı düzenledi. Olayda; 1 teğmen 2 astsubay ile 1 uzman çavuş şehit oldu.

26 Temmuz: Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde sanayi sitesindeki Yunus Polis Amirliği’ne el bombalarıyla yapılan saldırıda 5 polis yaralandı.Diyarbakır’ın Hani ilçesinin Gömeç köyü yakınlarında teröristlerce düzenlenen saldırıda 4’ü asker 7 kişi yaralandı.

28 Temmuz: Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında mayın patladı, 1 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı. 30 Temmuz: Hakkari’nin Şemdinli İlçesi yakınlarında yol güvenliğini sağlayan askeri time, bir grup terörist tarafından saldırı düzenlendi. Kayserili er 22 yaşındaki Mustafa Bulut şehit düştü.

1 Ağustos: Van-Başkale karayolunda, PKK üyelerini taşıyan otomobilden askere araca el bombası atılması ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.

7 Ağustos: Bitlis Hizan’da roketatar ve uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 1 polis şehit oldu. Hakkari’de teröristler, polis aracına saldırdı. Kalbi duran polis memuru defalarca hayata döndürülmesine rağmen kurtarılamadı.

13 Ağustos: Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinde yol kesen teröristler, kaymakam adayı ile bir askeri kaçırdı.

13 Ağustos: Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi yakınlarında yol kontrolü yapan askeri birliğe teröristlerce ateş açıldı. Saldırıda 3 asker şehit oldu.

15 Ağustos: Van’da askeri aracın geçişi sırasında PKK’lı töreristlerce yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu 3 asker yaralandı. Osmaniye’de PKK terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu 1 asker de yaralandı.

17 Ağustos: Hakkari-Çukurca karayolunda askeri aracın geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu 1’i binbaşı toplam 11 asker şehit oldu. (Bugün)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler