YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye 5 bine yakın kaçak böcek girdi
Bakan 'böcek' tehdidinin vardığı noktayı gözler önüne serdi... Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, son 4 yılda yurda kaçak 3 bin 478 gizli kamera, kalem kamera ve dinleme cihazı sokulduğunu açıkladı.
Türkiye'ye 5 bine yakın kaçak böcek girdi
03 Mart 2014 / 07:32 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 08:03

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun konuya ilişkin yazılı soru önergesini cevaplayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, son dört yılda yurda kaçak getirilen ve gümrük ekiplerinin operasyonuyla yakalanan gizli kamera, kalem kamera, sinyal bozucu ve dinleme cihazlarının sayısını açıkladı.

Çoğu Çin menşeyli

Sadece İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen bir operasyonda 2 bin 277 adet gizli kamera özellikli kaçak ürün ele geçirildiğini vurgulayan Bakan Yazıcı, kaçan ürünlerin çoğunun Çin menşeili olduğuna da dikkat çekti.

3 Bin 478 Adet

Bakan Yazıcı, yakalanan kaçak ürünler arasında yer alan gizli kamera, düğme kamera, kalem kamera, sinyal bozucu ve dinleme cihazlarının toplam sayısının ise 3 bin 478 adet olduğunu belirtti. Büyük bölümü internet üzerinden satışa sunulan kaçak ürünler arasında binlerce gizli kamera, düğme kamera, kalem kamera, sinyal bozucu, dinleme cihazı ve cinsel içerikli ürün bulunduğunu da ifade eden Bakan Yazıcı, kaçak ürünlerle ilgili olarak cumhuriyet savcılıkları tarafından 138 soruşturma başlatıldığını söyledi.

Hiçbir yasal altyapı yok: Son dört yılda yurda yaklaşık 3 bin 500 kaçak cihaz sokulması, özel hayatın gizliliğine yönelik 'gizli kamera' ve 'böcek' tehditinin ulaştığı boyutları da ortaya koydu. Gizli kamera ve dinleme cihazlarının, hiçbir yasal alt yapısı dahi olmayan dedektiflik bürolarınca kullanıldığı sanılıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler