YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye 40 yıllık taktikle ihanet
Türkiye'ye 40 yıllık taktikle ihanet
15 Mart 2014 20:30
Gezi olaylarından 269 gün sonra ölen Berkin Elvan'ın cenazesi sonrası yaşananları değerlendiren Avni Özgürel, "Sokakları karıştırmak 40 yıllık gelenek. Bilhassa cenazeler üzerinden marjinal guruplar harekete geçiriliyor" dedi.

Gezi olayları sırasında Okmeydanı’ndaki eylemlerde başına aldığı gaz fişeği nedeniyle ağır yaralanan ve 269 gün sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın cenaze töreni gecesinde Okmeydanı’nda 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu’nun öldürülmesi sokaklardaki gerilimi tırmandırdı.

Akil İnsanlar Ege Bölgesi üyesi Gazeteci - Yazar Avni Özgürel ile AK Parti MKYK üyesi Prof. Mazhar Bağlı, sokakların karıştırılması için cenaze yönteminin 12 Mart 1971’den beri en etkili yöntem olduğunu belirterek, uyarıda bulundu. Özgürel, 12 Mart 1971 muhtırası öncesinden itibaren, 12 Eylül ve ardından çözüm sürecine gelene kadar terör yıllarında cenazeler üzerinden siyaset tesis edildiğini anlatarak, “Bu çok eski bir siyasi gelenek. Sokakları seçimler öncesinde politize etmek için bilhassa cenazeler üzerinden marjinal guruplar hareket etmişlerdir. Bugün de aynısı yaşanıyor ve bir AK Parti karşıtlığı için bu durum kullanılıyor. Hedefin 30 Mart olduğu çok açık” dedi.

Politik ikbal peşindeler

AK Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise, “Tam da bu anlamda cenazeler üzerinden, kan üzerinden bir ikbal devşirmenin en somut olarak var olan göstergesi Gülen’in yayınladığı taziye mesajıdır. Alevilere olan kindarlığı dolayısıyla ehli beyt ifadesini bile kullanmayan bir adam, Alevi ismini de kullanarak taziye mesajı gönderiyor. Kuyucu Murat Paşa tarzı bir adamdır Alevilere karşı” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler