YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin yeni logosunun şifreleri
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan Türkiye'nin yeni logosu ve sloganı dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla tanıtıldı.
Türkiye'nin yeni logosunun şifreleri
29 Eylül 2014 / 15:20 Güncelleme: 29 Eylül 2014 / 15:24

Tasarımı yapan Saffron Brand Consultant dünyanın en büyük markalarını oluşturan bir şirket. Türkiye logosunda 8 motif dikkat çekerken, logonun oluşturulma sürecinde profesyonel bir ekip çalışması olduğu ortaya çıktı. Saffron daha önce Polonya, Londra ve Turquality markalarının yükselmesinde rol oynadı.

Türkiye'nin kültürel motifleri
 
Saffron Brand Consultant tarafından tasarlanan logoda, Türklerin tarihte kilim, halı, el sanatları, mimari gibi alanlarda kullandıkları kültürel motiflerden esinlenildi ve onlara çağdaş anlamlar yüklendi. Buna göre logoyu oluşturan 8 motif; yükselişi, sinerjiyi, dünyayı, buluşmayı, doğu ve batıyı, inovasyonu, birlikteliği ve harmoniyi simgeliyor.

Yeni logodaki 8 motif yükselişi gösteriyor 

İngiliz kökenli Uluslararası marka danışmanlık şirketi, Saffron Brand Consultants'in Madrid, Londra, İstanbul, Viyana ve Mumbai'de ofisleri bulunuyor. 2001 yılında kurulan şirket, kurumsal kimlik ve marka kişiliği oluşturma konusunda şirketlere, ülkelere ve kurumlara hizmet veriyor.
 
Saffron, Polonya ve Londra gibi markaların yükselme süreçlerinde de yer aldı.
 
Dünyada Coca Cola'yı Türkiye'de Turkcell'i tanıttı
 
Saffron, Turquality marka destek programının yanı sıra dünyada ve Türkiye'de; Zara, Luis Vuitton, Coca-Cola, Google, Turkcell, Digiturk, Vestel, Halkbank, Simit Sarayı, İpragaz ve daha pek çok firma ile birlikte çalışmış kurumsal kimlik yaratma ve konumlandırma çalışmaları yapmaktadır. (Yenişafak)
 
 "Selçuklu ve Osmanlı'ya gönderme var"

 
Logoyu değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna, logodaki tasarımla ilgili olarak; "Gücü keşfet mesajı veriliyor. Kendi içimizde var olan farklılığı tutma manasına geliyor. Sembollerde Türkiye Selçukluları’nda kullanılan duvar süslemeleri ile Osmanlı zamanındaki çini süslemelerine bir gönderme yapılıyor. Turkuazdan da Osmanlı’daki çiniler arasında bir bağlantı olduğu anlaşılıyor" diye konuştu.
 
''8 motif yükselişi gösteriyor"
 
Bahçeşehir Üniversitesi'nden İpek Troun da yeni logoyla ilgili "Logoda genel motifler harmanlanmış durumda. Renk turkuaz olduğundan dolayı bizim kültürümüze hitap ediyor. Ama ‘Turkey’ kelimesinden çok fazla kültürlü dokumuzu da görebiliyoruz. Yani çeşitliliğe vurgu yapılmış. ‘Turkey’ in kalın yazılması da daha çağdaş bir çağrışımı ifade ediyor. Yeni logodaki 8 motif yükselişi gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Yeni logoyu beğenmedim.
 // Ahmet Hatip
"TURKEY" değil "TÜRKİYE" yazmalarını tercih ederdim. ...
29 Eylül 2014 Pazartesi 15:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler