YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin yanında kim yer alırsa o kazanacak!
Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, "Yeni bir dünyanın inşa edilmesi Türkiye ile birlikte hareket edecek güce bağlı. Hangi güç Türkiye ile birlikte hareket ederse aslında kazanan taraf o olacak." dedi.
Türkiye'nin yanında kim yer alırsa o kazanacak!
26 Eylül 2017 / 09:45 Güncelleme: 26 Eylül 2017 / 09:46

Kanal A'da yayınlanan ve moderatörlüğünü Celal Kazdağlı'nın yaptığı Sivil Düşünce programına katılan Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, IKBY'deki referandumu, Türkiye-ABD ilişkilerini ve Türkiye-Alman ilişkilerini değerlendirdi.

İşte Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol'un değerlendirmelerinden önemli satırbaşları;

EN KORKTUKLARI ŞEY TÜRK VE KÜRT İTTİFAKI

ABD'nin ve İsrail'in 90'lı yıların başından itibaren uygulamaya koyduğu Amerikan Ortadoğu'su inşasında Büyük İsrail'in inşasında atılan bir adım var. O dönemde uygulanmayan proje şimdi uygulanıyor.

Bakıldığında burada bir BOP Kürdistan'ı ya da İkinci İsrail olmayacak Büyük İsrail'in bir parçası olacak!

Büyük Ortadoğu'nun önündeki en büyük engel bölgedeki Türk ve Kürt ittifakıdır. Şuan aslında yapılan Barzani üzerinden Türkler ve Kürtler arasında ciddi bir düşmanlık tohumu ekmek ve böylece Türkleri ve Kürtleri en az 100 yıl kanlı bıçaklı hale getirmek.

KENDİLERİNE VAADEDİLEN TOPRAKLAR BÜYÜK ERMENİSTAN VE BÜYÜK İSRAİL'E VAADEDİLMİŞ VAZİYETTE

Kendilerine vaadedilen topraklar aslında Büyük Ermenistan'a ve Büyük İsrail'e vaadedilmiş vaziyette ve şuan ki bir Kürt devleti lejyoner devlet olarak karşımıza çıkıyor.

ABD'NİN ELİNDE KALAN TEK ŞEY ETNİK SAVAŞ

ABD'nin elinde tek bir şey kaldı! Etnik savaş! Ve bugün Büyük Ortadoğu'da mezhep kartını kaybeden ABD çok hızlı bir şekilde etnik kartı sahneye koydu. Türkleri, Arapları, Farsları ve Kürtleri karşı karşıya getirecek bir kartı sahneye koydu.

HANGİ GÜÇ TÜRKİYE İLE BİRLİKTE HAREKET EDERSE KAZANAN O OLACAK

Yeni bir dünyanın inşa edilmesi Türkiye ile birlikte hareket edecek güce bağlı. Hangi güç Türkiye ile birlikte hareket ederse aslında kazanan taraf o olacak. ABD düne kadar eski Türkiye bakış açısıyla Türkiye'ye bir rol biçmeye çalışıyordu fakat Türkiye'yi tanıyamadı. Ve ABD bugün Türkiye'yi kaybetme noktasında. Bunu kendileri de biliyor.

Sayın Putin'in "Bak sen şuan okyanus ötesindesin ama unutma ki biz de senin yanındayız." çıkışı var. Bu çıkışın hemen öncesinde de Pakistan Başbakanı açıklama yaptı ve "Türkiye'nin düşmanı, bizim de düşmanımızdır." dedi. Türkiye böylesi bir psikolojik bir destekle karşı karşıya. Şuan Türkiye'nin yaptığı çalıştığı yükselen Doğu ve bu Doğu içerisinde de Astana ile birlikte şekillenmeye başlayan bir ön Asya bloğu. Türkiye, Rusya, İran üçlüsü her ne kadar ön plana çıksa da Katar'ın da dahil olmasıyla, Kazakistan'ın da aktif bir şekilde yerini almasıyla, Suriye'nin de Irak'ın da verdiği mesajlar Çin ve ABD arasında yeni bir bloğa işaret ediyor.

ABD KÜRTLERİ KENDİLERİNE MAHKUM ETMEK İSTİYOR

ABD 11 Eylül sonrası Afganistan'a müdahale etti. Sonraki süreçte Irak'a müdahale etti. Belli bir süre sonra etki Irak'ta etki sahası daraldı. Şuan elinde kala kala Kuzey Irak kaldı. Her açıdan Kürtleri kendilerine mahkum etmek istiyorlar. Bu gerçekleştiğinde oraya yerleşen bir ABD ve İsrail bölge devletlerine karşı istedikleri güç projeksiyonunu uygulayabilirler.

IRKÇI PARTİLERİN YÜKSELMESİ TESADÜF DEĞİL!

Amerika adına hareket eden Alman derin devleti son birkaç yıldır ciddi anlamda atakta. Almanya'nın bir doğuya doğru politikası bir de batıya doğru bir politikası var. ABD Almanya üzerinden Avrupa'yı kontrol altında tutmak istiyordu ama Almanya öyle bir manevra yaptı ki hem AB üzerinde kontrolü sağladı hem de NATO üzerinde daha etkili oldu. ABD bunu nasıl kırdı? Almanya'nın doğuya doğru politikasına darbe vurdu. Bu politikada iki sac ayağı vardır. Bunlardan biri Rusya, bir diğeri Türkiye'dir.

2012 yılında Almanya bizzat şunu gündeme getiriyordu; Almanya, Türkiye, Rusya sadece iktisadi ve siyasi olarak değil güvenlik temelli bir işbirliği de geliştirmelidir.

ABD bunu gördü ve Avrupa'nın ve dolayısıyla Almanya'nın DNA'sı ile de oynuyor. Tekrar ırkçılığı ve İslamafobiayı  vb. yükseltmek suretiyle nasıl İkinci Dünya Savaşı öncesi gücünü Avrupa merkezli bir iki dünya savaşına borçluysa Avrupa'yı kullanmak suretiyle enerjisini büyük ölçüde muhafaza etmek ve bu iki unsur üzerinden karşı karşıya getirme hedefini güdüyor. Bugün Almanya'da Avrupa'da ırkçı partilerin yükselmesi tesadüf değil. Çünkü onlara telkin edilen şu: AB'nin içine düştüğü durumun en büyük nedeni İslam dünyasıdır.

MERKEL'İN GELİŞİ DE ABD'NİN BİR PROJESİYDİ!

ABD yaklaşık 10-15 yıl önce Avrupa'da milliyetçi partilere oynamaya başladı. Merkel'in gelişi de aslında bu projenin bir parçasıydı! Bu liderler koltuğa oturduktan bir süre sonra kendi milli devletleriyle tanışıyorlar ve ilk dönemleri atlatıldıktan sonra bunlarda yerelleşme başlıyor. Merkel bana göre ABD'nin bir projesiydi ancak sonraki süreçte kontrolden çıktı. Bugün Merkel'e rağmen Türkiye o konuda daha şanslı. Şuan bir 15 Temmuz Almanya'da olsa hiçbir halt edemezler. ABD'nin kendisi dahil olmak üzere bütün Avrupa başkentlerinde bu ihtimal de var zaten!

anahtaru bendedur, rahat 0lun.
 // hursit dilaver
milleti sakinleştirmek lazım.bu iş de bana duştu. rahmetli 0zal ne demişti. TİCARET YAPAN DEVLETLER SAVAŞAMAZLAR . 0nun için k0rkmayın. barzani takımıyla savaşmayceez.ticari baglarımız var. ihracatımıza bayagı sekte vurur.vanayı da kapatmayız. ...
26 Eylül 2017 Salı 09:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler