YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin planı belli oldu!
Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'de yapmayı planladığı petrol arama hamlesine karşı Türkiye'nin yapacağı hamle belli oldu.
Türkiye'nin planı belli oldu!
15 Eylül 2011 / 13:03 Güncelleme: 15 Eylül 2011 / 13:05

Rum Kesimi'nin Akdeniz'i ısıtan girişimleri sonrasında Türkiye de tavrını belirliyor... Enerji ve Dışişleri Bakanlıkları konuyla ilgili açıklamalarda bulundu...

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varıldığını bildirdi.

Bakanlık tarafından Türkiye-KKTC Kıta Sahanlığı Sınırlandırması Anlaşması Görüşmeleri başlığı altında yapılan açıklamada, Türk hükümetinin daveti çerçevesinde bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilgili kurum temsilcilerinden müteşekkil bir heyetle Bakanlıkta teknik görüşmeler yapıldığı bildirildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Yapılan görüşmeler neticesinde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye ile KKTC arasında bir Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması hususunda mutabakata varılmıştır."

KKTC hükümetinin daveti üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin de yarın KKTC'de temaslarda bulunacağı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bu açıklamanın yanı sıra Enerji Bakanlığı'ndan bir heyet de yarın KKTC'ye gidecek...

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler