YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin Mavi Marmara zaferi
Türkiye'nin Mavi Marmara zaferi
23 Eylül 2010 08:19
BM İnsan Hakları Konseyi'nin raporu tamamlandı...

BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak açıkladığı raporda, "Türk tarafının bu konuyla ilgili olarak tüm dediklerinin ve haklı olduğunu anlattığı her şeyin yer aldığını" belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, BM İnsan Hakları Konseyi'nin raporunun sonuçlar bölümünün son derece önemli olduğunu, burada  ''İsrail'in uluslararası insan hakları hukuk ve uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğinin kuvvetli ifadelerle vurgulandığını'' bildirdiler.

4. Cenevre Sözleşmesinin 147. maddesi uyarınca kasten öldürme, işkence, insan bedenini kasten ciddi yaralama gibi suçların kovuşturulmaya tabi tutulması için açık kanıt bulunduğunun da raporda tespit edildiğini kaydeden kaynaklar, aynı raporda, ''bütün mağdurların haklarının güvence altına alınması gerektiğinin, bu ciddi cinayetlerin faillerinin kimliklerinin İsrailli yetkililerin desteği olmadan belirlenemeyeceğinin'' de yer aldığını ifade ettiler.

Diplomatik kaynaklar, raporda İsrail'in Konsey ile işbirliği yapmaktan kaçındığının da yer aldığını, İsrail hükümetinin en hızlı şekilde harekete geçerek İsrail silahlı kuvvetlerinin gayri hukuki faaliyetleri sonucunda ölenlerin yakınlarına yeterli ve en hızlı şekilde tazminat sağlanması gerektiğinin  vurgulandığını belirttiler.

Kaynaklar, raporun son derece açık olduğunu ve Türk tarafının görüşlerini desteklediğini belirterek, Türk tarafının bu konuyla ilgili olarak tüm dediklerinin ve haklı olduğunu anlattığı her şeyin raporda yer aldığını, Türkiye'nin başından beri Konsey ile işbirliği yaptığını ve kendinden istenen her türlü belge ve bilgiyi verdiğini söylediler. (A.A.)

israil silah çekmiştir...
 // ibrahim çelikoğlu
Günahı,suçu olmayandokuz kişiyi öldürmüş,T.C.D'ine silah çekmiş gelirsen batırırım diye harb nedeni şeklinde tahrik etmiştir.Yaptığı doğrudan harbe zorlamak olduğundan ;Kişileri öldürmüş bir devlete silah çekmiştir.(öldurmeye teşebüs)İsrail ile ilişkiler hiç birşey olmamış gibi devam ederse bu millet böyle birşeyi hiçbir zaman af etmiyecektir...Bu ahlaksız millet tahriklere devam edecektir.Devlet görevlilerinin tuzağa düşmemesi gerekmektedir......
23 Eylül 2010 08:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler