YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin kazanını kaynatacağız
Devrimci Karargah'ın Türkiye sorumlusu Ulaş Erdoğan'ın itirafları, örgütün karanlık eylemlerini deşifre etti.
Türkiye'nin kazanını kaynatacağız
13 Şubat 2010 / 08:04 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 08:07

Devrimci Karargah'ın Türkiye sorumlusu Ulaş Erdoğan'ın itirafları, örgütün karanlık eylemlerini deşifre etti. Yurtdışındaki örgüt kurucusu Serdar Kaya'nın talimatıyla buluştuğu kişinin kendisine "Türkiye'nin kazanını kaynatacağız. Çok ciddi eylemler yapacağız" dediğini anlattı. Erdoğan örgütün Serdar Kaya'nın talimatlarıyla lüks semtlerde 4 daire kiralayıp askeri eğitim almış 16 militanla kanlı eylemler yapmayı planladığını söyledi. Erdoğan'ın verdiği bilgilere göre, PKK'da eğitim almış 16 bomba ve silah uzmanı da örgütün Silahlı Devrim Müfrezesin'nde.

Devrimci Karargah terör örgütünün, Bostancı'daki çatışmada öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın yerine geçen Türkiye sorumlusu Ulaş Erdoğan'ın itirafları, yapılanmanın karanlık emellerini ortaya koydu. Devrimci Karargah'ın yurtdışındaki lideri Serdar Kaya'dan aldığı talimatlarla, Ergenekon'un hedefleri doğrultusunda eylem yapacaklarını anlatan Erdoğan, Kaya'nın talimatıyla buluştuğu Ayhan adlı kişinin kendisine "Türkiye'nin kazanını birlikte kaynatacağız" dediğini anlattı. Erdoğan örgütün İstanbul'daki lüks semtlerde kiralayacağı 4 hücre evinde Ortadoğu'dan gelecek 16 militanla eylem yapmayı planladığını da söyledi.

TALİMATLAR ÖRGÜT KURUCUSUNDAN

Terörist Orhan Yılmazkaya'nın Kadıköy Bostancı'da 27 Nisan 2009'da polisle girdiği çatışmada ölü ele geçirilmesinin ardından Devrimci Karargah'ın yeni Türkiye sorumlu olan Ulaş Erdoğan ve 18 sanık hakkında hazırlanan 2. Devrimci Karargah iddianamesinde örgütün Ergenekon'un hedefleri doğrultusunda Türkiye'yi kaosa sürükleyecek eylemler planladığı ortaya çıktı. Ulaş Erdoğan, savcıya verdiği ifadede Serdar Kaya'nın e-maille bildirdiği talimatlarla buluştuğu kişilerden aldığı eylem planlarını anlattı. Erdoğan, Kartal'da buluştuğu bir kişinin verdiği hafıza kartından Ergenekon yayınlarından dolayı Zaman gazetesine karşı eylem, tersane sahiplerine saldırı, Demokratik Açılım'ı sekteye uğratmak için Ege'de bulunan yatların kundaklanması ve zengin semtlerdeki arabaların kundaklanması ilgili talimatlar çıktığını söyledi.

ÇOK CİDDİ EYLEMLER YAPACAĞIZ

Yakalanmadan 1.5 ay sonra yine Kaya'nın talimatıyla Sarıyer'de Ayhan isimli biriyle buluştuğunu anlatan Erdoğan, "Bana, Devrimci Karargah eylemlerinde birlikte hareket edeceğimizi, kendisine bağlı olarak çalışacağımı, Türkiye kazanını birlikte kaynatacağımızı söyledi. Çok ciddi eylemler olacağını anlattı" dedi. Erdoğan, ifadesinde, Ayhan'ın belindeki tabancanın kabzasında Türk bayrağı olduğunu belirterek, "Bu kişinin derin ve karanlık ilişkiler içerisinde olduğunu düşündüm" şeklinde konuştu. Erdoğan, Kaya'nın aynı şahısla Bakırköy'de ikinci bir randevu ayarladığını ancak, itici bir tip olduğu için görüşmek istemediğini söyledi.

4 LÜKS EVE 16 SİLAHLI MİLİTAN

Erdoğan, örgütün İstanbul'da kanlı eylemler için hücre yapılanmasına gittiğini de itiraf etti. Yakalandığı gün, yurtdışından kendisine Vestern Union yoluyla bir bakaya 20-25 bin Euro para geleceğini belirterek "Bu parayla, İstanbul'da lüks semtlerde, 4 tane ev tutulacaktı. Bu evlere Ortadoğu'dan 16 kişi gönderilecek. Askeri ve siyasi eğitim almış bu kişiler, her eve 4'er kişilik hücreler halinde yerleştirilecekti. İkinci bir talimatla, hareket edilecekti. Bu talimatları Serdar Kaya, 20 gün önce (yakalanmadan) bana iletti. Grubun gelmesine müteakip eylemler başlayacaktı" dedi.

EN TEHLİKELİ BİRİMDE 16 SUİKASTÇI

Erdoğan'ın anlattığı örgüt yapılanmasında, en tehlikeli birimin, PKK'nın kamplarında silah ve patlayıcı eğitim alan militanların bulunduğu SDF olduğu dikkat çekti. Erdoğan savcıya verdiği ifadede, bu birimin silah ve patlayıcı konusunda uzman 16 kişilik bir gruptan oluştuğunu söyledi. Erdoğan birimdeki 16 kişinin PKK kampları ya da başka bir yerde olup olmadığını bilmediğini belirtti.

 

Örgütün askeri ve legal 8 ayağı

Ulaş Erdoğan'ın ifadesinde verdiği bilgiler ve soruşturmada ele geçirilen delillere göre Devrimci Karargah terör örgütü askeri ve legal olmak üzere iki farklı yapılanma içerisinde bulunuyor. Askeri yapı, "Silahlı Devrim Müfrezeleri (SDF)" ve "Halk Savunma Güçleri "HSG)-Semtlerdeki Milis Yapılanması"ndan oluşuyor. Legal gözüken yapılanma ise "Devrimci Gençlik Cephesi", "Demokratik Dönüşüm Dergisi", "Devrimci İşçi Cephesi", "Devrimci Kadın Cephesi", "Devrimci Sanat Cephesi" "Devrimci Lise Cephesi" birimlerinden oluşuyor.

 

PKK kamplarında eğitim gördüler

Bostancı'da kaldığı hücrevinden polisle girdiği çatışmada öldürülen terörist Orhan Yılmazkaya'nın PKK kampalarında eğitim görürken çektirdiği resimler ortaya çıkmıştı. Yılmazkaya'nın PKK kampında eğitim gördüğü silahlarla poz veriyor. Orhan Yılmazkaya'nın bu görüntüleri Devrim Karargah Örgütü'nü mensuplarının PKK tarafından şehirlerde eylem yapmak için eğitildiği iddiasını da kuvvetlendirmişti.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler