YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin istikrarına yönelik bir saldırı
Türkiye'nin istikrarına yönelik bir saldırı
01 Kasım 2010 09:15
Dün İstanbul pazar sabahına kanlı bir saldırı ile uyandı. Meydanı'nda görevli Çevik Kuvvet'e yönelik saldırıda 15'i polis, 17'si sivil olmak üzere 32 kişi yaralandı.

Dün İstanbul Taksim'de gerçekleştirilen saldırının yankıları sürüyor... Saldırıda can kaybı yaşanmadı ancak yeni saldırıların olup olmayacağı bilinmiyor.

Saldırıda 15'i polis olmak üzere 32 kişi yaralanmıştı. Saldırıda yarlanan ve ameliyata alınan 2 kişinin sağlık durumu iyi... 

Patlama sonrası araç ve yaya trafiğine kapatılan meydanda hayat akşam üstü normale döndü.

YORUMLAR 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayımladığı mesajda;

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Taksim'deki bombalı saldırıyla ilgili olarak, ''Dostluğun, kardeşliğin ve barışın yerine şiddeti koyanlar, milletimizin birlik ve beraberliği, kardeşçe yaşama iradesi karşısında hiçbir sonuca ulaşamayacaktır'' dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Taksim'de yaşanan son hain saldırının da terörün asıl amacının ülkemizin istikrar ve güven ortamını zedeleyerek milletin huzur ve barışını bozmak olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Taksim'deki bombalı saldırıyla ilgili olarak, ''Türkiye'nin herhangi bir yerindeki acı olay hepimizi üzüyor. Yaralı arkadaşlarımıza en kısa zamanda sağlık diliyorum. Umarım çabuk unuturuz ve arkası gelmez'' dedi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise Taksim'deki bombalı saldırıya ilişkin, ''Bu insanlar ve bu topraklar böyle şeyleri hak etmiyor. Hiçbir toprağın böyle canice hareketleri hak ettiğini düşünmüyorum'' dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan diğer bir isim ise Devlet Bakanı Faruk Çelik oldu. Çelik, Taksim'deki olayın Türkiye'nin istikrarına, birliğine dönük menfur bir saldırı olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin ''terör örgütünün eylemsizlik kararı ve Taksim'deki patlamayla ilgili neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine Çelik, şöyle konuştu:

''Terör örgütünün eylemsizlik kararının devletin nezdinde ne itibarı olabilir ki? Kendi aldıkları karar, kendi bozdukları karar. Kendi kendilerine yürüttükleri bir takvim. Bizim açımızdan bağlayıcı yönü olmayan bir durum. Taksim'deki olay, Türkiye'nin istikrarına, birliğine dönük menfur bir saldırıdır. Kesin olarak şunu ifade edebiliriz ki, Türkiye'nin istikrarını, huzurunu bozmaya dönük bir çabadır. Tek teselli hayatını kaybeden vatandaşın olmamasıdır. Bugüne kadar hiç faili meçhul cinayet ve saldırı bizim dönemimizde kalmadı, bu da aydınlatılacak. Şer odakları, şer yuvaları millete bu tezgahları kuranların, birbir açığa çıkarılacaklarından kimsenin kuşkusu olmasın. Hiçbirimizin endişesi yok. Siyasi istikrar Türkiye'de her türlü denemelere rağmen bozulamadı. Ekonomik istikrar da sağlıklı bir şekilde gidiyor. Burada yapılmak istenen, bu süreç içinde, kargaşa ortamı, güven bunalımı oluşturmaktır, ancak buna da muvaffak olamayacaklar. Yaralılara acil şifalar diliyorum.''
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler