YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin istediği oluyor
Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda ABD'li mevkidaşı Ashton Carter ile biraraya gelen Savunma Bakanı Fikri Işık, muhatabından Suriye'de kurulması düşünülen 'güvenli bölge' için söz aldı.
Türkiye'nin istediği oluyor
16 Haziran 2016 / 11:11 Güncelleme: 16 Haziran 2016 / 11:18

Edinilen bilgiye göre Carter, yüzyüze görüştüğü Işık'a, Türkiye'nin Suriyeli mültecilerin iskanına ilişkin ortaya koyduğu 'güvenli bölge' projesinin Gaziantep'in karşısındaki alanda gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti ve “Güvenli bölge tesisine artık başlayabiliriz" dedi.

Ayrıca IŞİD'e karşı Türkiye ile güçlü bir ortaklık sergilemek istediklerini kaydeden Carter, devam etmekte olan Münbiç operasyonuna katılanların ise ağırlıklı olarak Suriye PKK'sı PYD'lilerden değil, Araplardan oluştuğunu iddia etti.

“IŞİD'e karşı kullanabileceğimiz tek kuvvet bu" diyerek ABD desteğiyle PYD'lilere kurdurulan Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) işaret eden Carter, bu gücün PKK-PYD ile anılmasını istemediklerini söyledi.

'ANGAJMAN UYUMU'

ABD'li Bakan Carter'ın, Rusya ile Suriye'de yaşanan gerilime ilişkin olarak ise “Rusya konusunda son derece kararlı ve güçlüyüz" mesajını verdiği öğrenildi.

Carter, Suriye'de angajman kurallarını hava unsurları açısından uyumlaştırmanın akıllıca olacağını ifade etti.

Carter ayrıca, ABD'nin Suriye sınırında hava polisi uygulamasına katılacağını da bildirdi.

TERÖRE DESTEK ZARAR VERİR

NATO toplantısının ikinci gününde temaslarını gazetecilere anlatan Fikri Işık, PYD/YPG'nin PKK gibi terör örgütü olduğunu Ashton Carter'a söylediğini belirtti.

Işık, şunları kaydetti:

“Güzel, verimli bir görüşme yaptık. Tavrımızı açıkça ortaya koyduk. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiği, bugün kısa vadeli çıkarlar için yapılacak işbirliğinin yarın çok daha büyük zararlara müttefiklerimiz açısından yol açabileceği noktalarını kendilerine vurguladık.

Biz PYD/YPG'nin terör örgütü olduğunu, ABD'nin bunlarla işbirliği yapmasının yanlış olduğunu, bu noktadaki Türkiye'nin hassasiyetini anlamalarını ve PKK'ya gösterilen tavır gibi PYD'ye de ve diğer terör örgütlerine de aynı tavrı göstermesi gerektiğini ifade ettik."

 

YENİ ŞAFAK

....
 // Adıyaman'lı Akın
Bu oyalama taktiği Türkmen dağı düşene kadar. Bunu not edin....
16 Haziran 2016 21:24
SÖZ VERMİŞ NEDENSE İHANET AKLIMA GELİYOR
 // ismail emre
ABD yetkilisi söz verdiyse çok beklersin anlamı çıkabilir diğer manası güvenli bölge şuan için Pyd'nin işine yarayacağından dolayısıyla Abd'nin işine yaracağı bir şekil alabilir sonuçta güvenli bölge olur ama bu neye göre belirlenecek Pydnin elbet korunmasını sağlayacaktır......
16 Haziran 2016 Perşembe 14:36
Bu iş
 // CEM
Bu işin içinde sanki başka bir iş var gibi...
16 Haziran 2016 Perşembe 12:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler