YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye'nin felaketi olur'
Başbakan Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli'yi kınayan HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, 'Ayıp ediyorlar, yazık ediyorlar, Türkiye'ye günah ediyorlar.' dedi.
'Türkiye'nin felaketi olur'
23 Nisan 2011 / 16:27 Güncelleme: 23 Nisan 2011 / 16:34

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki polemiğe ilişkin, '' Her ikisini de üslupları dolayısıyla kınıyorum. Ayıp ediyorlar, yazık ediyorlar, Türkiye'ye günah ediyorlar'' dedi.

Kurtulmuş, Galatasaray Üniversitesi siyaset bilimi öğrencilerini, partisinin İstanbul İl Başkanlığındaki kabulünden önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan ile Bahçeli arasında yaşanan polemiğe ilişkin görüşleri sorulan Kurtulmuş, Türkiye siyasetine ilişkin dikkat çektikleri konunun başında üslubun geldiğini söyledi.


-''TÜRKİYE'NİN FELAKETİ OLUR''-


Kendilerinin ''kavgacı, çatışmacı, kutuplaştıran, insanlarını dağıtan, kamplaştıran bir üslubun ve anlayışın yerine, halkın sorunlarını çözmek üzere siyasi kanaatleri farklı da olsa insanların biraraya gelip ortak çözümler ürettiği, bütünleştiren, birleştiren bir siyasi üslubun çok daha doğru olduğu kanaatini'' taşıdıklarını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Önce YGS'deki gelişmelerle ilgili öğrencilerin sokağa çıkmasının ardından Sayın Başbakanın 'Onlar sokağa çıkıyorsa biz de 10 bin öğrenciyi sokağa yığarız' sözü, arkasından Sayın Bahçeli'nin 'O 10 bin kişiyle gelsin ben bin Bozkurt'umla onları süpürürüm' şeklindeki eleştirileri, son olarak da Sayın Başbakanın dün mitingde yaptığı konuşmada, 'Hodri meydan ben buradayım, gençlerinizi alın siz de meydana çıkın' şeklindeki bir sokak kavgası davetiyesi şeklindeki üslubu asla tasvip etmek, benimsemek mümkün değildir. Bu, Türkiye'nin felaketi olur. Sayın Başbakanın ve Sayın Bahçeli ile diğer kamplaştırıcı üslupta konuşanların maalesef birbirlerine 'hodri meydan, mahalle kavgasına buyur' demeleri gerçekten Türkiye'nin 21. yüzyılın başında hak ettiği bir manzara değildir. Her ikisini de üslupları dolayısıyla kınıyorum. Ayıp ediyorlar, yazık ediyorlar, Türkiye'ye günah ediyorlar. Böyle bir şey olmaz.''

Numan Kurtulmuş, 12 Eylül 1980 öncesinde yaşananlara da işaret ederek, ''Meydanlarda birbirini kovalayan politik kamplaşmaları çok gördük. Siyasi parti liderlerinin birbirleriyle görüşme nezaketsizliği yüzünden 7-8 bine yakın gencimizin nasıl öldürüldüğüne şahit olduk. Türkiye'nin 21. yüzyılda gerçekten vatandaşların hepsini derleyen, toplayan, siyasi partileri düşman olarak değil, siyasi rakip olarak gören yeni bir anlayışa, yeni bir siyaset diline ihtiyaç var'' dedi.


-HÜKÜMETE DÜŞEN GÖREV-


Siyasi liderlerden bu üslubu seçim kampanyalarında sürdürmemelerini isteyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Baştaki koca koca adamlar tepişirlerse aşağıdaki, sokaktaki insanlar Allah korusun hakikaten meydanlarda birbirlerini kovalamaya başlarlar. Her vesileyle Türkiye'nin siyasette bu kadar gerginlik içerisine girmesi korkarım ki seçim güvenliği açısından da doğru bir şey değildir. Seçim güvenliğinden birinci derecede sorumlu olan Hükümettir. Dolayısıyla Hükümetin üstüne düşen, tansiyonu artırmak değil, tansiyonu azaltmak ve kavga ortamını ortadan kaldırmaktır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler