YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin fay haritası değişti
Türkiye'nin fay haritası değişti
18 Haziran 2012 08:58
Maden Tetkik Arama, 6 yıl süren çalışmayla Türkiye’nin deprem haritasını güncellerken sürprizler yaşandı.

MTA, en son 1992’de yaptığı ‘Türkiye Fay Haritası’nı son teknoloji yöntemler kullanarak yeniledi. Araştırmada bilinen bazı fayların boyunun uzadığı görülürken yeni faylar da tespit edildi 20 yıllık deprem haritası yenilendi.

Nurtopu gibi faylarımız oldu

Marmara Denizi'nde 5.1, Ölüdeniz açıklarında 6.0 ve son olarak Şırnak'ta iki dakika arayla 5.5 ve 4.0 büyüklüğünde iki depremin meydana gelmesi Türkiye'nin deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı.

Olası depremlere karşı gerekli önlemlerin alınabilmesi için ülkedeki depremselliğin en doğru şekilde ortaya koymaya çalışan kurumların başında gelen Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, bu konuda önemli bir çalışmaya imza attı.

MTA, en son 1992 yılında hazırladığı ''Türkiye Diri Fay Haritası'nı 6 yıllık çalışmanın ardından yeniledi. Haritada 1912'den bu yana yaşanan bütün hareketler dikkate alındı.

İSTANBUL'A ÖZEL ÖNLEM

Deprem riskinin yüksek olduğu Marmara Bölgesi'nden başlanan ve fay hatlarının yoğunlaştığı illerle çizimine devam edilen haritada, İstanbul ile ilgili ayrıntılı sonuçlara ulaşılması için ''CBS'' olarak adlandırılan Coğrafi Bilgi Sistemleri teknolojisi kullanıldı.

Yeni Diri Fay Haritası'nın Mersin ve Sinop'ta yapılacak nükleer santraller ile İstanbul'a 3. Köprü projelerinde dikkate alınması bekleniyor.

Kandilli Rasathanesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, Rasathane olarak MTA'ya çalışmalarda yardımcı olduklarını belirterek, çalışmanın görünmeyen bazı fayların tespitinin sağlanması açısından önemli olduğunu vurguladı.

BAZI FAYLARIN BOYU UZADI

Deprem olduğundan ilk olarak diri fay haritasına baktıklarını, en kısa sürede fayın yönünü, boyunu ve derinliğini tespit etmeye çalıştıklarını bildiren Prof. Dr. Özel, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: ''Yeni diri fay haritasını MTA jeologları arazide fayları tek tek tespit ederek hazırladı.

Ortada ciddi bir emek var. Bu çalışmayla bazı fayların boyunun uzadığını ve yeni yerlerde yeni fayların olduğunu gördük. Bundan dolayı da yeni harita, deprem konusunda daha doğru yorumlar yapabilmemizi de sağlayacak.''

Yeni fayların tehlikeli olduğunu düşünmüyorum

İTÜ Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Ahmet Ercan: Maden Tetkik Arama daha önce jeofizik bilgilerini kullanmamıştı. Şu anda bu bilgileri kullanarak ciddi bir araştırmaya imza attılar. Onun için kısa gibi görünen kırık boylarının yeni haritalarda uzadığını görüyoruz. Bu beklenen bir olaydır. Yeni belirlenen diri fay hatlarının bir tehlikesinin olduğunu düşünmüyorum.

Özellikle İstanbul için değişen bir şey olmaz. Çünkü Marmara Bölgesi'ndeki kırıkları çok iyi biliyoruz. İç Anadolu, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki kırıklarda da herhangi bir değişiklik olmaz. Kırık gözükmeyen Doğu Anadolu Bölgesi ile Anadolu'nun diğer kısımlarında yeni diri kırıkların olduğu ortaya çıkar. 

Herkesi ilgilendiren çok önemli bir çalışma

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Ortaya çıkan yeni diri fay hatları haritası yeni çalışmalar için yararlı olacaktır. Bundan sonra yapılan yapıların da yeni belirlenen fay hatlarının üzerinde yapılmaması sağlanacaktır. Bu haritanın yeniden çizilmesi tüm vatandaşları ilgilendiren önemli bir meseledir. İstanbul'a yapılacak 3. köprüyle ilgili tehlike olacağını düşünmüyorum. Zaten bu tür yapılarda önce zemin etüdü yapılır ve altında fay hattı var mıdır yok mudur tespit edilir. Zaten Marmara'daki kırıkları da yakından biliyoruz. Ayrıca bunlar da Marmara'daki tehlikenin varlığını değiştirmez. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler