YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin dört bir yanından gelen sevenleri Kocatepe'ye akın etti
Türkiye'nin dört bir yanından gelen sevenleri Kocatepe'ye akın etti
Türkiye'nin dört bir yanından gelen sevenleri Kocatepe'ye akın etti
31 Mart 2009 / 17:06 Güncelleme: 31 Mart 2009 / 00:00

Türk siyasetinin ilkeli, dürüst ve saygın ismi BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlubugün son yolculuğuna uğurlandı.


İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
16:30 - MEKANIN CENNET OLSUN MUHSİN BAŞKAN


Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından önce BBP Genel Merkezi önüne daha sonra da Taceddin Dergahı'na götürüldü. Yazıcıoğlu'nun naaşı dualarla toprağa verildi.


15:45 - YAZICIOĞLU'NUN NAAŞI TOPRAĞA VERİLDİ


Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşı Taceddin Dergahı'nda gözyaşları arasında toprağa veriliyor. Binlerce seveni Kur'an-ı Kerim ve tekbirler eşliğinde Yazıcıoğlu'nu son yolculuğunda yanlız bırakmadı. Dua ediliyor.


15:25 - Yazıcıoğlu Tacettin Dergahı'na ulaştı


Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşı Taceddin Dergahı'na ulaştı. Büyük bir kalabalık var. Tekbir getiriliyor.


15:25 - Yazıcıoğlu Tacettin Dergahı'na götürülüyor


Yazıcıoğlu'nun naaşı şu anda ebedi toprağa verilmek üzere Tacettin Dergahı'na doğru götürülüyor. Bu yolculuğunda onu sevenleri yalnız bırakmıyor.


15:20 - Yurdun dört bir yanında gıyabi cenaze namazı kılındı


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için Yozgat, Zonguldak, Bartın ve Rize'de gıyabi cenaze namazı kılındı.


15:20 - Ellerinde büyüttüğü partisini son kez gördü


Muhsin Yazıcıoğlu kurup büyüttüğü partisinin genel merkezine omuzlar üstünde veda etti.


15:15 - Hakkınızı helal ediyor musunuz?. HELAL OLSUN


Okunan Kur'anı Kerim ve duanın ardından imam kalabalığa böyle seslendi: "Hakkınızı helal ediyor musunuz" Kalabalıktan yüksek seste cevap geldi: "HELAL OLSUN"


15:07 - Genel Sekreter'den duygu dolu konuşma


BBP Genel Merkezi önünde yapılan resmi törende parti genel sekreteri Yalçın Topçu kısa konuşma yaptı. Topçu, 'Hoşçakalın sayın başkanım, sizi Allaha emanet ediyorum' dedi. Konuşmanın ardından Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi.


15:02 - Yazıcıoğlu son kez BBP Genel Merkezinde


Muhsin yazıcıoğlu'nun naaşını taşıyan kortej BBP Genel Merkezine ulaştı. Kortejin gelişi sırasında Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri ile karşılandı. Burada resmi bir tören yapılıyor.


14:25 - Türkiye Kocatepe Camii'ne aktı


Kocatepe'deki törene Muhsin Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Güleser Yazıcıoğlu, kızı Firuze Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu ve aile yakınları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Valisi Muammer Güler, Ankara Valisi Kemal Önal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, eski DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, RTÜK Başkanı Zahid Akman, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, emekli Yarbay Korkut Eken, çok sayıda siyasi parti temsilcisi, partililer, Alperen Ocakları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Evllilik töreni de Kocatepe'de yapılmıştı


Bazı partililer yakalarında ''Üşüyoruz Koca Reis'' yazılı Muhsin Yazıcıoğlu fotoğrafları takarken, bazılarında da BBP amblemli siyah kurdeleler dikkati çekti. Partililer, tören süresince tekbir getirdiler. Parti yöneticileri, yaklaşık 20 yıl önce Yazıcıoğlu'nun, eşi Güleser Yazıcıoğlu ile evlendiği gün Kocatepe Camisi'nde mevlit düzenlendiğini, cenazesinin de bugün aynı yerden kaldırıldığını anımsattılar. BBP Genel Merkezi önünde toplanan partililer de Kocatepe'deki tören sırasında gıyabi cenaze namazı kıldılar. Kızılay görevlileri ise cenaze töreni öncesinde cami avlusundaki vatandaşlara küçük kutularla lokum dağıttı.


14:00 - Cenaze namazını Bardakoğlu kıldırdı


Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı. Bardakoğlu, cenaze defnedilinceye kadar geçen sürenin ibadet süresi olduğunu belirterek, slogan atılmayarak dua edilmesini istedi. Yazıcıoğlu'nun cenazesi namazın ardından tekbirler eşliğinde polislerin omzunda cenaze aracına kadar taşındı. Partililer, Yazıcıoğlu'nun cenazesinin avludan geçişi sırasında kırmızı ve beyaz karanfiller attılar. Yazıcıoğlu'nun cenazesinin üstüne Doğu Türkistan bayrağı da konuldu. Cenaze, partili ve vatandaşların oluşturduğu kortej eşliğinde camiden BBP Genel Merkezi'ne doğru hareket ederken, aracı takip etmek isteyen partili ve vatandaşlar kısa süreli izdihama neden oldu. Partililerin tekbirleri eşliğinde hareket eden cenaze aracı, kalabalık nedeniyle güçlükle ilerliyor.


13:41- Alilesi taziyeleri kabul etti


Cenaze namazını kılan devlet erkanı Yazıcıoğlu'nun ailesi ve parti yöneticilerine taziyelerini bildirdiler.


13: 39 - Yazıcıoğlu onuzlar üzerinde


Kılınan cenaze namazı sonrasında Yazıcıoğlu'nun tabutu görevli polisler tarafından omuzlara alındı. Cenazeyi taşıyan görevliler, oldukça kalabalık olan Kocatepe Camii avlusunda ağır adımlarla ilerleyebiliyor.


13:36 - Bardakoğlu duasında itidal çağrısı yaptı


Cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kısa bir konuşma yaptı. Bardakoğlu, 'Cenaze namazının kılınmasından defin anına kadar geçen süre ibadet hükmündedir, ağıt yakmak yerine dua edilmelidir' dedi.


13:33 - Cenaze namazı kılınıyor


Öğle namazını kılan cemaatin de saflara katılması ile cenaze namazına geçildi. Cenaze namazının en ön safında devlet erkanının ve parti yöneticilerinin yanı sıra Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan da yer aldı. Cenaze namazını Dİyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı.


13:23 - Cumhurbaşkanı Gül'de Kocatepe'de


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.


13:22 - Tacettin Dergahı'nda hazırlıklar sürüyor


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun defnedileceği Tacettin Dergahı haziresinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Şu sıralarda Yazıcıoğlu'nun kabri kazılıyor.


13:17 - İlker Başbuğ'da Kocatepe'de


Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'da Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.


13:06 - Kocatepe'de öğle ezanı okundu


Ankara'da öğle ezanı okundu. Öğle namazını müteakip venaze namazı kılınacak. Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemil Çiçek, Deniz Baykal, Mehmet Ağar Kocatepe bahçesinde ilk göze çarpanlar.


13:00 - Kocatepe'de vatandaşlardan sevgi seli


Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camiine çıkan tüm yollar cenaze namazı için gelen vatandaşlarla doldu taştı.


12:50 - Başbakan ve bakanlar Kocatepe Camii'nde


Başbakan, bakanlar ve çok sayıda milletvekili, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak üzere Kocatepe Camii'ne geldi.


12:09 - Bülen Uygun'dan duygu dolu şiir


Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekiler için yazdığı şiirle duygularını ifade etti.


Yaşarken yüreğiniz söküldü mü yerinden/Konuşurken diliniz kitlendi mi hiç?/Yanan ateşe el uzattınız mı, kırıldı mı/parmaklarınız teker teker?


Ciğerinize hançer saplandı mı nefes alıp verirken/Çat ayazda dondunuz mu hiç?/Kerbela'da yanarken inlediniz mi bir yudum su diye?/Bu acılar tarif değil ki, yüreğim yangın yeri gibi yanmakta/Yüreğim yangın yeri şimdi, Ne söz dinler, ne sükut eder.
Ruhum çıplak, ruhum bedensiz acısı, yanmaktan daha beter/Bu ne ateş ki, yandıkça yanmakta?/Bilen yok mu, nasıl diner, nasıl söner?/Yokluğu hançer gibi saplanmakta.
Şüphe yok, herkes Rabbin'e döner/Kekik kokulu değil artık dağlarım/Üstünde ağlamaklı yılkı atları/Biliyorum üşümeyeceksin bir daha/Çünkü üstünde Resul'ün kanatları


12:00 - BBP önündeki kalabalık artıyor


Muhsin Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için Türkiye'nin 4 bir yanından gelen sevenleri, BBP Genel Merkezi önünde toplanıyor. Buradan da yaya olarak Kocatepe Camiine geçiyor.


11:37 - TBMM'deki tören başladı


BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan kortej, TBMM'ye geldi. Meclis önünde Başbakan Erdoğan ve bakanlar olmak üzere çok sayıda milletvekili tören için hazır bulunuyor. Yapılan saygı duruşunu ardından Yazıcıoğlunun naaşını taşıyan cenaze aracı, tekbirler eşliğinde TBMM bahçesinden Kocatepe Camiine doğru yola çıkarıldı.


11:15 - Cenaze kortej eşliğinde Meclis'e götürülüyor


Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, partililer tarafından Gazi Hastanesinin morgundan alındı. Yazıcıoğlu'nun cenazesi saat 10.30'da hastane morgundan alınarak Altındağ Belediyesine ait ambulansa konuldu. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında burada toplanan partililerin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü. Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan ambulansın bulunduğu kortej, TBMM'deki tören için hareket etti. Kortej, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve İnönü Bulvarı güzergahını izleyerek, TBMM'ye ulaşacak. Yazıcıoğlu'nun cenazesini almak için hastane önünde toplanan partililer, sık sık tekbir getirdiler. Ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu dövizler, parti bayrakları ve Türk bayrakları taşıyan partililer, yakalarına da parti amblemi bulunan kokart taktılar. Partililer, ambulansın arkasında ''Türk ve İslam aleminin başı sağ olsun'' yazılı pankart taşıyor.


11:11 - Yazıcıoğlu için TBMM'de hazırlıklar tamamlandı


25 Mart Çarşamba günü Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken bindiği helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bugün Ankara'da düzenlenecek törenlerden son yolculuğuna uğurlanacak. 19, 20 ve 23. dönemlerde Sivas Milletvekilliği yapan Yazıcıoğlu için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilecek. Yazıcıoğlu için burada devlet töreni yapılacak. Tören için hazırlıklar yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra muhalef liderlerinin tam kadro katılması beklenen törene çok sayıda vatandaşın iştirak etmesi bekleniyor. Yazıcıoğlu için saat 11.30'da düzenlenecek devlet töreninin ardından Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi'nde de bir tören yapılacak. Yacıcıoğlu daha sonra Kocatepe camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Tacettin Dergahı'nda ebedi istirahatgahına uğurlanacak. (CİHAN)


ÇOK SAYIDA PARTİLİ ANKARA'DA


Öte yandan, sabah erken saatlerden itibaren, Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle başkente gelen çok sayıda vatandaş, gruplar halinde cenaze namazına katılmak üzere Kocatepe Camii'ne doğru yürüyüşe geçti. Beşevler ve Tandoğan kavşağını takip ederek Gazi Mustafa Kemal Bulvarından yürüyen grup, sık sık tekbir getirerek Yazıcıoğlu için dua etti. Yürüyüş yapan gruptakiler, ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu ve altında ''Üşüyoruz başkan'', ''Türk milletinin başı sağ olsun, Allah büyüktür'' yazan dövizlerle Türk bayrakları ile parti bayraklarını taşıdılar. Yürüyüş sırasında kaldırımda bekleyen ve binaların camlarından grubun geçişini izleyen vatandaşların da tekbir getirip dua ettikleri görüldü. Cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'nde geniş güvenlik önlemleri alınırken, yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların konuşlandırıldığı ve cenaze töreni için yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.


09:15 - Alperenler, Aknara'ya akın ediyor


Türkiye'nin değişik illerinden Ankara'ya akın eden BBP'liler ve Alperen Ocakları'na bağlı gruplar, 19 Mayıs Stadyumu'ndan yürüyüş yaparak genel merkez binasının bulunduğu Çankaya ilçesindeki Tuna Caddesi'ne geldi. Grup, ellerinde Türk bayrakları ve Yazıoğlu'nun fotoğrafları ile 'Hepimiz Muhsin'in askerleiyiz', 'Muhsin Alperen', 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' sloganları atarak genel merkez binasına yürüdü. Genel merkez binasına gelen gruplar, burada tekbir getirdi. Sabahın erken saatleri ile beraber genel merkez binasının önü Türkiye'nin değişik illerinden gelen alperenler ile dolup taştı. BBP Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıoğlu için genel merkez binasında, TBMM'de ve Kocatepe Camii'nde tören yapılacağı öğrenildi. Yazıcıoğlu'nun naaşı, cenaze töreni sonrasında Altındağ ilçesi Talatpaşa Bulvarı üzerinde bulunan Tacettin Dergahı'nın bahçesine defnedilecek.


BBP Lideri Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor


Muhsin Yazıcıoğlu için ilk tören saat 11.30'da TBMM'de yapılacak. Buradaki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi parti liderleri katılacak. Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Kocatepe Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından BBP Genel Merkezi'ne getirilecek ve burada bir tören yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Kocatepe'deki törene katılacak.(CİHAN)


YAZICIOĞLU İÇİN KOSOVA'DA MEVLİT OKUNDU


Helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu için Kosova'da mevlit okundu. Türkiye-Kosova Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için Kosovalı Türkler mevlit okuttu. Kosova'nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi tarafından okutulan mevlide kalabalık cemaat katıldı. Minareden yapılan anonsla halk mevlide davet edildi. Akşam namazının ardından okunan mevlitte Yazıcıoğlu için Kuran-ı Kerim de okundu. Mevlit, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Mamuşa din görevlisi Yakup Bal ve Mamuşalılar tarafından okundu. Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili CİHAN'a konuşan Mamuşa Belediyesi Başkanı Arif Bütüç, "Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölüm haberi biz Kosovalı Türkleri derinden üzmüştür" dedi. Bütüç, "Ölümünden üç gün önce kendisiyle gerçekleştirdiğim telefon görüşmesinde Kosova'da neler yapabileceğimizi konuştuk. Hayata geçireceğimiz bir sürü ortak projemiz vardı" diye konuştu. Kendisini 23 Nisan'da bu yıl ilk kez kutlanacak olan Kosovalı Türklerin milli bayramına davet ettiğini söyleyen Bütüç, "Kendisi 23 Nisan'da geleceği sözünü vermişti. Ölüm haberini alınca yıkıldık. O insanlığın dostuydu; Kosovalı Türklerin dostuydu çünkü. Ölüm haberini aldıktan sonra burada camide sela okundu. Kendisi için ayrıca anma töreni gerçekleştirdik" dedi. "Kosovalı Türkler bugün yas gününü yaşıyor" diyen Bütüç, "Ancak bizi en çok mutlu eden Yazıcıoğlu'nun mezarının aslen Kosovalı olan İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı Tacettin Dergâhı'na defnedilecek olması oldu." diyerek, Yazıcıoğlu ailesine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı dileklerini iletti. (CİHAN)


"Biliyorum üşümeyeceksin bir daha" TIKLAYIN


 Ne gençliğini yaşayabildi, ne makam derdi oldu


Yazıcıoğlu'nun kaleminden, sesinden Üşüyorum


Kötü haber geldi:Yazıcıoğlu da hayatını kaybetti
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler