YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin dört bir yanında İsrail'e yönelik protestolar sürüyor
Türkiye'nin dört bir yanında İsrail'e yönelik protestolar sürüyor
Türkiye'nin dört bir yanında İsrail'e yönelik protestolar sürüyor
18 Ocak 2009 / 19:11 Güncelleme: 18 Ocak 2009 / 00:00

Türkiye'nin dört bir yanında İsrail'e yönelik protestolar sürüyor. Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa gibi kentlerde onbinler İsrail'e öfke kustu.


ANKARA'DA HER YER FİLİSTİN
İsrail'in Filistin'e yönelik operasyonu, ''Her Yer Filistin, Hepimiz Filistinliyiz'' mitinginde protesto edildi.


Hak-İş, Memur-Sen, MÜSİAD, MAZLUMDER ve AGD tarafından Sıhhiye meydanında düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı. Mitinge katılan gruplar ellerinde, ''Hepimiz Hamas'ın Askerleriyiz'', ''Diren Gazze Türkiye Seninle'' ve ''İsraille Yapılan Tüm Anlaşmalar İptal Edilsin'' yazılı dövizler taşıdı.


Gruplar sık sık tekbir getirirken, ''Gazze İsrail'e Mezar Olacak'', ''Hamas'a Selam Direnişe Devam'', ''Zulme Karşı Direneceğiz'' ve ''Filistin Türkiye Omuz Omuza'' şeklinde sloganlar attılar. Miting sırasında bazı kişiler İsrail bayrağı yakarken, bazılarının da yeşil alan üzerinde namaz kıldıkları görüldü.Mitingin resmi olarak başlaması ile Tuba Yılmaz isimli bir kız çocuğunun okuduğu, ''Ben Filistinli Çocuğum'' isimli şiir, kalabalık tarafından alkışlarla karşılanırken bazı kadınların ağladığı görüldü. Kürsüye gelen Filistinli Ruba Tahir isimli genç kız ise ölenlerin büyük bölümünün masum çocuk ve kadınlar olduğunu söyledi ve enkazların altındaki cesetlerin bir bölümüne hala ulaşılamadığını bildirdi. Tahir, Filistin'e desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.


Mitingde daha sonra Ziya Ebu Ahmed isimli genç ile Filistin'den canlı telefon bağlantısı gerçekleştirildi. Ahmed, yaşadıklarını anlattıktan sonra mitingin kendilerine güç verdiğini ifade etti.


Daha sonra söz alan Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, ''Rusya'nın Güney Osetya'ya girmesi ile toplantı üzerine toplantı yapan BM, şimdi nerede?'' diye sordu. Uslu, Türk askerinin bölgede barış gücü olarak konuşlandırılmasını isterken, kalabalık uzun süre ''Mehmetçik Gazze'ye'' şeklinde slogan attı.


Miting nedeniyle Sıhhiye meydanında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting öncesinde alan, bomba dedektör köpekleriyle kontrol edildi. Oluşturulan 4 polis noktasında ise grupların üst aramaları yapıldıktan sonra girişlerine izin verildi.


Miting alanı ve çevresinde yaklaşık 3 bin 500 polis görev yaparken, alanın etrafındaki yüksek binalara da keskin nişancı polisler yerleştirildi.


MEHMETÇİK GAZZE'YE
Adana'da Filistin Dayanışma Platformu üyeleri ve çok sayıda çocuk, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto ederek, gökyüzüne balon ve güvercinler bıraktı. Eskişehir'de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Eskişehir Şubesi öncülüğünde bir araya gelen çeşitli sivil toplum örgütleri üyeleri, ''Filistin'e Destek'' mitingi düzenledi.


Mitingin yapılacağı meydana ''Hepimiz Filistinliyiz'', ''Katil İsrail yok olacak'', ''Filistin yok edilemez'' ve ''Bütün dünya terk etse de biz yanındayız Gazze'' yazılı pankartlar asıldı. Sık sık tekbir getiren vatandaşlar, ''Zulme karşı direneceğiz'', ''Hamas'a selam direnişe devam'', ''Hepimiz Hamas'ın askerleriyiz'', ''Katil İsrail'', ''Mehmetçik Gazze'ye'' ve ''Başbakan bizi Gazze'ye gönder'' sloganları attı.


Gaziantep'te de , Maarif Kavşağı'nda biraraya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, İsral'i protesto ederek, Gazze'deki saldırıların sona ermesi çağrısı yaptı.


İsrail saldırıları, İzmir'de de ''Filistin'e Özgürlük İzmir Platformu'' üyeleri ve Emek Partisi (EMEP) tarafından protesto edildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler