YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin dört bir yanında İsrail protestoları!
İsrail'in Gazze'ye kara harekatı düzenlemesinin ardından yurdun birçok yerinde protesto gösterileri yapıldı.
Türkiye'nin dört bir yanında İsrail protestoları!
18 Temmuz 2014 / 09:37 Güncelleme: 18 Temmuz 2014 / 09:53

İsrail'in Gazze'de başlattığı kara harekatının ardından İstanbul Levent'teki İsrail Konsolosluğu önünde toplanan öfkeli kalabalık ile polis arasında sabah saatlerinde arbede yaşandı. Üçüncü kez konsolosluğun bulunduğu binaya girmeye çalışan gruba polis ekipleri tazyikli su ile müdahale etti.

AK Partili ve CHP'li vekiller büyükelçiliğe yürüdü 

AK Partili ve CHP'li milletvekilleri İsrail'in Filistin'e yönelik başlattığı kara harekatını protesto etmek için gece yarısı İsrail Büyükelçiliği önünde vatandaşlarla birlikte toplandı ve İsrail'i protesto etti.

TBMM'de Torba Yasa görüşmeleri esnasında grup başkanvekillerinin İsrail'in Filistin'e yönelik yaptığı saldırıları kınamalarından sonra Genel Kurul tepki olarak görüşmeleri bitirdi. Görüşmelerin bitmesinden sonra Genel Kurul'da anlaşan milletvekilleri İsrail Büyükelçiliği önünde toplanmak üzere hareket etti. AK Partili ve CHP'li milletvekillerinden oluşan bir grup İsrail Büyükelçiliği önüne yürürken, milletvekillerine vatandaşlar da eşlik etti.

Büyükelçilik önünde toplanan kalabalığa hitap eden AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, "15 gündür devlet terörü uygulayan işgalci İsrail Filistin topraklarını bombalamak suretiyle Filistin'e kan gölüne çevirdi. Biz TBMM olarak şuanda buradayız, meclis şuanda tatil oldu, yarın da tatil olacak" dedi.

İsrail devletinin haydut devlet olduğunu söyleyen CHP İstanbul Mahmut Tanal, "Hepimizin başı sağ olsun. İsrail'in yaptığı bir haydut devletin yapacağı eylemdir. Bu eylemleri yapanlara ancak haydut denir. Haydut olan devlete gereken dersin verilmesi gerekir. Ezilen Filistin halkı ile beraberiz" diye konuştu.

Ankara'da da protestolar vardı

Gece saatlerinde Çankaya'daki İsrail Büyükelçiliği Rezidansı önünde toplanan grup İsrail'i protesto etti. İsrail ve İsrail'in Ankara büyükelçisi aleyhine sloganlar atan protestocular, ara ara tekbirler getirdi.

Çevik kuvvet ekipleri bina önünde geniş güvenlik tedbirleri aldı. Öfkelerine hakim olamayan gruptan bazıları polis barikatını aşıp binaya girmeye çalıştı. Polisin üzerine yürüyen protestocular polis kalkanlarına tekme attı, bazıları ise binanın içerisine yoldan topladıkları taşları fırlattı.

Polis ekiplerinin müdahale etmemesi gerginliğin büyümesini engelledi. Gruptan bazı kişiler ise megafonlarla öfkeli şahısları sakinleştirmeye çalıştı. Bir eylemcinin Kuran-ı Kerim okumaya başlamasıyla yola oturan ve iyice sakinleşen grup, protestosuna sloganlar atarak bir süre daha devam etti.

Konya'da SP eylemi

Konya'da Saadet Partili bir grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı kara operasyonunu protesto etti.

Filistin bayraklarıyla Zafer Meydanı'nda toplanan grup, "Kahrolsun İsrail", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganları attı, tekbirler getirerek, İslam dünyasını harekete geçmeye çağırdı.

Grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Turan, İsrail'in Gazze'de sivilleri katlettiğini söyledi. İsrail'in orantısız güç kullanarak masum sivilleri acımasızca öldürdüğünü dile getiren Turan, İsrail saldırıları karşısında tarafsız kalanları kınadıklarını bildirdi. Grup açıklamanın ardından İsrail aleyhine sloganlar atarak dağıldı.

Muğla da protestolara destek verdi

Muğla'da bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, Gazze'ye yönelik saldırılarından dolayı İsrail'i protesto etti. Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan grup, dua ederek, "İsrail zulmüne boyun eğme", "Tarafım Gazzeliyim", "Gazze, Muğla hep beraber", "Kahrolsun İsrail", "İsrail katliamını lanetliyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak slogan attı.

Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Ekrem Şebapoğlu, İslam dünyasının kanayan yarası Filistin topraklarında yükselen acı, feryat ve gözyaşının bir kez daha yürekleri dağladığını söyledi.

Protestolar dünyayı sardı, Madrid de Gazze için ayaklandı

İspanya'da başkent Madrid ve Barcelona'da, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının protesto edildiği gösteriler düzenlendi.

Madrid ve Barcelona'daki İsrail'i protesto gösterileri, 40'ı aşkın dernek ile komünist görüşlü Birleşik Sol, Yeşiller ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu partileri ve bazı sendikaların çağrısıyla yapıldı. Katılımın yoğun olduğu gösterilerde, "Gazze'deki katliam bitsin", "İsrail'e boykot" ve "Barış" sloganları atıldı.

"Terörist İsrail", "Bu savaş değil soykırım", "Öldürme emri herkes için", "Yaşasın Filistin mücadelesi" yazılı dövizlerin taşındığı gösteri sonunda okunan bildiride, İsrail kınanarak Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması istendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler