YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'nin dirilme zamanı" diyen Tatçı: "Ayasofya açılmalı"
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Kanal A ekranlarında Ayasofya'nın Bakanlar Kurulu Kararı ile açılması gerekliliğini vurguladı. Tatçı daha önce "Türkiye'nin dirilme zamanı" diyerek 15 bin kitabını bağışlamıştı.
"Türkiye'nin dirilme zamanı" diyen Tatçı: "Ayasofya açılmalı"
03 Haziran 2015 / 03:59 Güncelleme: 03 Haziran 2015 / 07:22

Kanal A ekranlarında Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Ayasofya'nın ibadete açılması gerekliliğini vurguladı. Tatçı ayrıca İslam'ın yayılması ve kültürümüzün yeniden gündeme gelmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

İşte Tatçı'nın o konuşması:

"Buradan Diyanet İşleri Başkanlımıza da bir gönderme yapayım. Bu Selefilik aldı başını gidiyor.  Bizim dinimiz hakikaten aşk dini. İslam, aşk akıl ve irfan dini. Dolayısıyla bu eserlerin bu yaşamın yaygınlaştırılması ve söylemlerin yaygınlaşması gerekir. Ayrıca bizim kültürümüzü anlatmamız için bir tercüme bürosuna ihtiyacımız var. Mesela bizim 10 dilde dünya dinlerine eserlerimizi tercüme etmemiz lazım.  15 gün önce Moskova'daydım. Rusya'da Gorki ve Çaykovski Enstitüsünde Yunus Emre'yi anlattık. O kadar merakla dinlediler ki. Belki bir adım daha atsanız Müslüman olacaklar. Dünya bu İslam'ın özünde yatan gerçeklere susamış."

Hutbede Yunus Emre ve Mevlana olmadan olmaz

"Biz Doğu'ya Doğu Mistisizmine karşı Mesnevi ile girebiliriz. Batı Mistisizmine karşı ise İbn-İ Arabi ile girebiliriz. Ondan sonra Kur'an daha iyi anlaşılacaktır. Bu yüzden devletimiz ve Diyanet İşleri Başkanlığımız bunlara önem vermeli. Hutbede Yunus Emre olmadan Mevlana olmadan olmaz."

Ayasofya açılmalıdır

"Ayasofya bizim sembollerimizden bir tanesi. Burası Bakanlar Kurulu Kararı ile müze haline getirilmiş. Bir Bakanlar Kurulu Kararı ile yeniden ibadete açılmalıdır. Bizi kim yönetiyor? Bilelim yani bunu. Dolayısıyla buranın açılması bizim  bağımsızlığımız, özgürlüğümüz demek.

Burası biliyorsunuz Fatih'in Vakfı'dır. Ve Fatih'in vakıfnamesinde camidir. Dolayısıyla Ayasofya açılmalı ve gözyaşları dinmelidir. Ayasofya'nın açılmasının manevi bir boyutu daha vardır. Yani bu geniş halk kitlelerine anlatılmaz ama burada Rical-i Gayb'ında (Allahü teâlânın insanlardan gizlediği evliyâ kulları) Türkiye teveccühü ile ilgili mevzular vardır. Bu kadarını söyleyeyim.

rs-023.jpg

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 // eşref kuşcu hayrani
hocam cok incelikli anlattiniz. Allahc.c. razi olsun....
03 Haziran 2015 10:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler