YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'nin beklentileri açık"
"Türkiye'nin beklentileri açık"
06 Aralık 2010 17:12
Abdullah Gül, Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Gül İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi için beklentilerimiz açık"derken Abbas da "Yahudi yerleşimleri durmazsa barış görüşmelerinde yokuz"dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail ile Filistin arasında eylül ayında başlayan barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerleri yapmaktan vazgeçmesinin ve olumlu havaya girmesinin elzem olduğunu söyledi.

Gül, çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Abbas'ı bu yıl içinde üçüncü kez Türkiye'de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, Abbas'ın dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla bugün de kendisiyle görüşmeler yaptığını anlattı.

Görüşmelerde Ortadoğu barış sürecinin içinde bulunduğu kritik süreci değerlendirdiklerini bildiren Gül, Abbas'ın sürece ilişkin birinci elden geniş bilgi verdiğini ve istişarelerde bulunduklarını kaydetti. Gül, Mahmud Abbas'ın barış görüşmelerine ilişkin son gelişmeler ve Filistin'de ulusal bütünlüğün sağlanmasına ilişkin bilgilendirme yaptığını da ifade etti.
 Ortadoğu'da arzu edilen barışın tesis edilmesi için başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

''Eylülde başlayan barış görüşmelerini kuvvetli şekilde desteklediğimizi açıklamıştık. Barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerlerinden, evlerin yıkımından vazgeçmesi ve olumlu havaya girmesi elzemdir. Kudüs'ün statüsüne çok dikkat etmek gerekir. Binlerce yıl farklı dinleri bünyesinde oluşturan Kudüs'ün kimliğini ve kültürünü değiştirici çalışmalardan bir an evvel vazgeçmek gerekmektedir.

Gazze'deki bir buçuk milyon insanın hayat şartlarının iyileştirilmesi için ablukanın kaldırılması, yardımların kolay ulaşması için İsrail'in yeni politika tayin etmesi gerekiyor. Türkiye'nin Filistin'le yakın işbirliği ve dayanışması sürecek, Türkiye ve Türk halkı bağımsız Filistin devleti için her türlü desteği vermeye, sosyal ve ekonomik yardımlara devam edecek.''

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun İsrailli yetkililerle Cenevre'de yaptığı görüşmelere ilişkin bir soru üzerine, görüşmelerin ''teknik seviyede'' gerçekleştirildiğini ifade etti. Gül, ''İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin beklentileri açıktır'' dedi.

ABBAS: YAHUDİ YERLEŞİM YERLERİ DURDURULMAZSA GÖRÜŞMELERDE YOKUZ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin hükümetini feshetmeye ilişkin herhangi bir şey dile getirmediklerini, barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması halindeyse 5-6 seçenekleri daha olduğunu, bunların başında da dünya devletlerine yönelip Filistin devletinin tanınmasını sağlamanın geldiğini belirtti.

Abbas, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistin meselesinin Türkiye'nin en çok önem verdiği meselelerin başında geldiğinden emin olduklarını söyledi.

Türkiye ziyareti çerçevesinde önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini, bugün de Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya geldiklerini hatırlatan Abbas, Filistin'i ilgilendiren bütün meseleleri detaylı şekilde ele aldıklarını dile getirdi.

Bugüne kadar İsrail ile barış görüşmelerinin yeniden başlamasına yönelik kesin bir bildirim almadıklarını vurgulayan Abbas, başta Kudüs olmak üzere Filistin'deki Yahudi yerleşimlerinin durdurulmasına ilişkin herhangi bir belirtinin de bulunmadığını ifade etti.

Abbas, "Bu yerleşimler durdurulmazsa biz de barış görüşmelerini sürdüremeyiz. Barış görüşmeleri yeniden başlamazsa, elimizde 5-6 diğer seçenek var. Bu seçeneklerimizi hem zatıalinize hem Amerika'ya hem Arap ülkelerine bildirmiş durumdayız. Barış görüşmeleri yeniden başlamazsa, biz de bu seçeneklerimizi uygulamaya geçeceğiz" diye konuştu.
 Filistin'de ulusal bir uzlaşının sağlanması konusundaki görüşlerini de dile getiren Abbas, ulusal birlik sağlanmadan Filistin halkının sorununun çözüme bağlanmasının mümkün olmadığını söyledi. 
 
BREZİLYA VE ARJANTİN FİLİSTİN DEVLETİNİ TANIDI
 
Mahmud Abbas, bugün Türkiye'nin Filistin halkı için sağladığı yardımları taşıyan tırların Ankara'dan Ramallah'a hareket ettiğine işaret ederek, "Bu olay gösteriyor ki, Türk halkı bütün engellere ve bu uğurda şehitler vermiş olmasına rağmen kesin ve kararlı bir şekilde Filistinli kardeşlerine yardımlarını sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Abbas, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüşmeleri çerçevesinde, bu yardımların yanı sıra Cenin'de bir organize sanayi bölgesinin kurulması ve Gazze'deki halka içme suyu sağlanması için bir arıtma tesisinin inşası konularını ele aldıklarını kaydetti.

"Türkiye'nin direkt bizimle ilgili konularla yakından ilgilenmesi bizim için büyük önem taşımaktadır" diye konuşan Abbas, bu konularda karşılıklı görüşmelerin devam edeceğini söyledi.

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Abbas, "ABD'nin arabuluculuğundaki İsrail ile yürüttükleri barış görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması durumunda ellerindeki başka seçeneklerin ne olduğu ve bu seçenekler arasında Filistin yönetimini feshetmenin de yer alıp almadığı" şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

"Esasında biz, Filistin hükümetini feshetmeye ilişkin herhangi bir şey dile getirmedik. Fakat barış görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanırsa 5-6 seçeneğimiz var. Bunların başında dünya devletlerine yönelip Filistin devletinin tanınmasını sağlamak geliyor. Dün ve önceki gün, önce Brezilya sonra Arjantin, Filistin devletini tanıdı. Bu görüşmelerde başarılı olmazsak, seçeneklerimizi peyderpey uygulamaya sokacağız. Temennimiz odur ki, zor seçeneklere mecbur kalmayalım."
 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler