YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin Başika'da eğittiği savaşçılar Musul'a giriyor!
Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu konusunda Irak hükümeti, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve Başika'daki güçlerin komutanı anlaşmaya vardı. Operasyonlara Şii Haşd El Şabi ve PKK unsurları katılmayacak.
Türkiye'nin Başika'da eğittiği savaşçılar Musul'a giriyor!
11 Ekim 2016 / 08:09 Güncelleme: 11 Ekim 2016 / 08:09

Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması için üç hafta içinde askeri operasyon başlatılabileceği ve Türkiye’nin isteği doğrultusunda bu operasyonda Şii Haşd El Şabi ve PKK unsurlarının kullanılmayarak kentin Sünni yapısının korunacağı öğrenildi. 

Bu konuda Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Türkiye’nin Başika’da yetiştirdiği 3 bin kişilik yerel Haşdi Vatani ordusunun komutanı Esil El Nuceyfi’nin kente girecek güçler konusunda anlaştığı açıklandı.

KENTE GİRMEYECEK

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Bakır, Musul’un DAEŞ’ten kurtarılmasına yönelik operasyondan daha çok ‘sonrasındaki siyasi tablonun’ önemli olduğunu söyledi. Bakır “ABD-Irak Hükümeti ve IKBY arasındaki anlaşmaya göre Peşmerge, Musul’un dışında belirlenen sınıra kadar operasyona katılacak ama kent içine girmeyecek. 

Musul çok hassas bir bölge. Bundan dolayı Musul operasyonunun planının yapılmasından ziyade siyasi planın da yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Eskiden yaşanan trajedilerin yaşanmaması için bu planın yapılması lazım” diye konuştu.

Eski Musul Valisi ve Türkiye’nin Irak’taki Başika kampında Eğit-Donat programı kapsamında eğittiği 3 bin kadar yerel askerin komutanı olan Esil El Nuceyfi “Musul halkı en kısa sürede DAEŞ’ten kurtulmak istiyor ama DAEŞ sonrasındaki aşamadan korkuyor. 

Korkuları şu: Onları kurtaran kim ve DAEŞ öncesinde 2014’deki gibi mi davranacaklar? 2014’te ne olmuştu? O zamanlar ordu, Musullu insanlara kötü şeyler yaptı” diye konuştu. Nuceyfi, “Musul, eski Başbakan Maliki’nin oradaki komutanlarına gelen talimatı ile DAEŞ’e savaşılmadan kasten teslim edildi” dedi.

ORDUYA SIZAMAYACAK

Düzenlenecek Musul operasyonuna ilişkin bilgiler de veren Nuceyfi, şunları söyledi: “Başika’da yetişen güçler, Irak ordusu ile birlikte Musul’a girecek. Haşd El Şabi gibi Şii milisler operasyona katılmayacak ve Irak Ordusu’na da sızamayacak.

Şu anda Şii milislerin Irak ordusu içinde olmadığını biliyoruz. Eğer, Haşd El Şabi Musul’a girerse, Irak Başbakanı’nın sözünü dinlememiş olacaklar ve o zaman işler yolundan çıkacak demektir. 

Musul’da şu anda M kuvveti dediğimiz mukavemet güçleri DAEŞ liderlerine suikast düzenliyor. İstiklal ve Özgürlük grubu dediğimiz güçler ise uyuyan hücreler ve biz Musul’u dışarıdan kuşattığımızda onlar içeriden mücadeleye başlayacak.”

HAŞDİ ŞÂBİ MUSUL'A GİRMEYECEK HAŞDİ VATANÎ GİRECEK

Cuburi, Şii milislerden oluşan Haşdi Şâbi'nin, çoğunluğu Sünnilerden oluşan Musul'un içine girmeyeceğini, DAEŞ temizlenirken ve sonrasında şehir merkezine Irak ordusu ve Haşdi Vatani'nin gireceği bilgisini verdi.

BAŞİKAYI TARTIŞMAK

Musul’da halen 1.5 milyon sivilin yaşadığını kaydeden Nuceyfi, göç dalgası, PKK ve Şii milislere karşı Başika kampının önemine dikkat çekti: “Musul’un DAEŞ’ten kurtarılması operasyonu sırasında, PKK’nın Telafer’e operasyon düzenleyip ele geçirmeye çalışacağına yönelik istihbarat var. 

PKK, bir fırsat bulursa Musul’a da katılabilir. Musul’daki operasyon sırasında, yüz binlerce kişi Türkiye’ye göç için yönelirse durduramazsınız. Başika kampının böyle bir süreçte tartışılmaya açılması yanlıştı, Türkiye’nin DAEŞ’e karşı savaşta desteğine ihtiyaç duyuyoruz. 

Başika kampı, Irak hükümetinin bilgisi dahilinde kuruldu ve ilk üç ay maaşlarımızı da Bağdat yönetimi ödedi. Sonra ne olduysa, bunlar yaşandı.” 

Başika şaşkınlığı içindeyiz

IKBY Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Falah Mustafa Bakır, Irak’taki PKK tehlikesi ve Başika kampına ilişkin şunları söyledi: “PKK, Kandil ve Sincar’da bizim irademiz dışında varlığını sürdürüyor. Biz Türkiye’nin siyasetini destekliyoruz, barıştan yanayız ve PKK’yı orada istemiyoruz.

Başika Kampı ise, DAEŞ’e karşı mücadele veren Iraklı gönüllü asker ve polislerin eğitim aldığı bir kaptır. Ankara ve Bağdat arasında Musul için yapılan anlaşma üzerine kuruldu. 

Ancak şu an Bağdat yönetimi ‘Ben bu anlaşmayı bilmiyorum veya tanımıyorum’ diyor. Biz de bunu şaşkınlıkla izliyoruz. Musul operasyonu sırasında ilk etapta 500 bin kişilik bir göç dalgasının yaşanabileceğini bekliyoruz.”

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler