YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin AB üyeliği zor olacak
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun süre alacağını ve zor olacağını söyledi.
Türkiye'nin AB üyeliği zor olacak
28 Mayıs 2012 / 14:56 Güncelleme: 28 Mayıs 2012 / 15:00

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun süre alacağı ve zor olacağı bir sır değildir, Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken önemli değişiklikler olacaktır" dedi.

Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi'nin TBMM'de düzenlenen açılış töreninde konuşan Schulz, sözlerinin başında Kayseri'de meydana gelen terör saldırısını kınayarak, "Türkiye'nin teröre karşı mücadelesinde AB'nin Türkiye'nin yanında olduğunu söylemek istiyorum. Herhangi bir şey böylesine ayrım gözetmeksizin şiddet uygulayan bir yaklaşımı destekleyemez" diye konuştu.

Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi ile hem Türkiye'de hem de AB ülkelerinde mevcut bulunan yanlış anlaşılmaların önüne geçilme şansı yakalanacağını kaydeden Schulz, projeyle AB'de Türkiye'ye kuşkuyla bakanların Türkiye'yi daha yakından tanıma imkanı bulacağını dile getirdi.

"Türkiye'nin otokrasiden demokrasiye geçmesi ve daha sonra bu demokrasiyi güçlendirmesi pek çoğumuzun ülkesinde yaşadığı hikaye ile benzerlik taşımaktadır" diye konuşan Schulz, Türkiye'yi bu vesileyle ziyaret edecek parlamenterlerin bu süreçleri öğrenmesini sağlayacağını söyledi.

AB'ye üye olmak demenin kendi kimliğini kaybetmek anlamına gelmediğini, aksine Türkiye'nin ortak Avrupa söylemine katkı sağlama imkanı demek olduğunu ifade eden Schulz, bu diyalog imkanının Türkiye ile AB arasında başlatılan "Pozitif Gündemi" destekler mahiyette olacağını belirtti.

Schulz, siyasi sebeplerle dondurulan fasıllar nedeniyle süreçte bir durgunluk yaşandığını vurgulayarak, "Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun süre alacağı ve zor olacağı bir sır değildir. Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken önemli değişiklikler olacaktır" diye konuştu.


-Anayasa değişikliği-


AB sürecinde anayasa değişikliği ve değiştirilen yasaların uygulamaya geçirilmesinin önemine dikkati çeken Schulz, anayasa değişikliği sürecinin merkezinin parlamento olması gerektiğini belirterek, "Her türlü demokratik meşruiyetin merkezi parlamentodur. Halkın kendi menfaatlerini temsil etmesi için seçtiği bir merkezdir. Dolayısıyla böylesi değişikliklerin tartışılacağı doğal platform parlamentodur. Herhangi bir şekilde burada yapılacaklar Hükümetin dikte ettireceği değişiklikler olmamalıdır. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları için Sayın Cemil Çiçek'i tebrik ediyorum" dedi.

Anayasa yapım sürecine toplumun daha önce dışlanan kesimlerinin ve azınlıkların da dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Schulz, "Türkiye'nin yargı sitemini ve sivil otoriteyi askeri otoritenin üzerinde tutacağı, açık ve net bir şekilde terör suçlarıyla bu şekilde mücadele etme yoluna gideceği, dini ve etnik azınlıklara eşit koruma sağlayacağına dair hiçbir şüphemiz yok" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin AB'nin ortak dış politika ve güvenlik konularına verdiği desteği de vurgulayan Schulz, Türkiye'nin Suriye konusundaki yaklaşımı için de teşekkür etti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler