YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Yemen'e çağrı
Türkiye'den Yemen'e çağrı
31 Ağustos 2014 00:45
Türkiye, Yemen'de iktidar ve muhalefet arasında varılan mutabakat uyarınca devam eden siyasi geçiş sürecinde sağlanan ilerlemeden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Açıklamada ayrıca; tarafları sağduyu ile hareket  etmeye  ve  siyasi  geçiş  sürecine zarar  vermekten  kaçınmaya  davet etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin 2011'de halkın meşru taleplerinin karşılanması amacıyla Yemen'deki iktidar ve muhalefet arasında varılan mutabakat uyarınca  devam etmekte olan siyasi geçiş sürecinde  önemli ilerlemeler sağlanmış olmasından memnuniyet  duymaktadır" denildi.

Son günlerde şahit olunan Ulusal Diyalog Konferansı sonuçlarıyla bağdaşmayan bazı eylemler, siyasi istikrarsızlık  ve güvenlik durumunun daha  da  kötüleşmesi yönünde kaygıya neden olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, Türkiye, bir  kez  daha Yemen'deki  bütün siyasi grupları ve tarafları  şiddetten uzak  durmaya, sağduyu ile hareket  etmeye  ve  siyasi  geçiş  sürecine zarar  vermekten  kaçınmaya  davet etmekte, ayrıca 29 Ağustos  2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  tarafından yapılan Başkanlık Açıklamasını  memnuniyetle karşılamaktadır.

Yemen'de istikrar, refah ve güvenliğin sağlanması için siyasi geçiş sürecinin başarıyla tamamlanması önem taşımaktadır. Türkiye, Yemen hükümetinin bu yöndeki adımlarını kuvvetli biçimde desteklemeye devam edecek ve kardeş Yemen halkıyla her alandaki dayanışmasını  sürdürecektir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler