YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den sürpriz anlaşma
Türkiye'den sürpriz anlaşma
14 Şubat 2015 08:13
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Orta Amerika ülkelerinin güvenlik ve refahı için oluşturulmuş bölgenin en güçlü uluslararası örgütü olan SICA arasında, Türkiye'nin SICA'ya “bölge dışı gözlemci üye” olmasını sağlayan anlaşmayı imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika ülkelerinden Meksika'yı ziyaretinde eşlik eden Çavuşoğlu, buradaki temaslarının ardından Orta Amerika ülkelerinin güvenlik ve refahı için oluşturulmuş bölgenin en güçlü uluslararası örgütü olan Orta Amerika Entegrasyon Sistemi'nin (SICA) zirvesi için Guatemala'ya geçti. 

Zirvede, Türkiye’nin Orta Amerika'nın geleceği için masaya oturduğu ve ilkkez düzenlenen Türkiye - SICA Birinci Dışişleri Bakanları Forumu'na katılan Çavuşoğlu, örgütün dönem başkanı Guatemala Dışişleri Bakanı Carlos Raul Morales Moscoso ile birlikte, Türkiye'nin SICA'ya “bölge dışı gözlemci üye” olmasını sağlayan anlaşmayı imzaladı.

Forumda konuşma da yapan Çavuşoğlu, Guatemala’yı ziyaret eden ilk Türk bakanı olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.   

Çavuşoğlu, "Bu anlaşma, Türkiye’nin bölgenin geleceği ve potansiyeline olan güçlü inancının kanıtı. SICA’da gözlemci olmak, Orta Amerika ülkeleriyle bağlarımızı güçlendirecektir" dedi. 

Türkiye’nin Orta Amerika ile ilişkilerinin “coğrafi uzaklıklar ve diplomatik altyapı” nedeniyle uzun zamandır istenen düzeyde olmadığını, ancak son dönemde ilişkilerde önemli mesafeler katedildiğini dile getiren Çavuşoğlu, SICA bölgesinde diplomatik misyonlarının sayısını artırmakta olduklarını, Panama, Kosta Rika ve Dominik Cumhuriyeti’nden sonra şimdi de Guatemala’da büyükelçilik açacaklarını bildirdi.

"Türkiye'nin bölgenin geleceğine inancının kanıtı"

Çavuşoğlu, SICA’da kalıcı gözlemci üye statüsü almaktan duydukları memnuniyeti de dile getirerek, bunun Türkiye’nin bölgenin geleceği ve potansiyeline güçlü inancının kanıtı olduğunu kaydetti.

Türkiye ile SICA ülkelerinin dış politikada benzer hedefleri bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, küçük devletlerin yaşadıkları zorlukların da farkında olduklarına dikkati çekerek, geçen yıl İstanbul’da ilki düzenlenen Türkiye-Karayip Topluluğu (CARICOM) İstişare ve İşbirliği Mekanizması Dışişleri Bakanları toplantısında dile getirilen kaygıları, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında ele alacakları sözünü verdiklerini ve şimdi de bu sözü tutmakta olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “SICA’da gözlemci olmak, Orta Amerika ülkeleriyle ikili bağlarımızı güçlendirecektir. Düzenli istişareler yürütmek için ortak işbirliği mekanizmasının kurulmasını arzu ediyoruz. Türkiye ve SICA birçok alanda işbirliği yapabilir. Ekonomi, sosyal gelişmeler, felaket yönetimi, bölgesel güvenlik ve eğitim alanları önemli potansiyeller taşıyor” diye konuştu. 

"Türkiye’nin SICA’ya gözlemci üyeliği hemen meyvelerini vermeye başladı"

Zirvede ilkkez Türkiye-SICA Dışişleri Bakanları Forumu'nun da yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, forumun Türkiye’nin SICA’yla ilk doğrudan temasını sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Orta Amerika ile aramızdaki coğrafi mesafeler nedeniyle bugüne kadarki temaslarımız maalesef kısıtlı kalmıştı. Bugünkü görüşmelerimizde bu mesafeyi işbirliği temelinde gidermeye yönelik adımlar attık ve bu çerçevede ikinci Türkiye -SICA Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı Türkiye’de düzenlemek üzere davetimi başta Guatemala olmak üzere tümSICA üyelerine buradan yinelemek istiyorum”.

Çavuşoğlu, forum kapsamında Panama, El Salvador ve Honduras Dışişleri bakanları ile  Nikaragua Ticaret bakanıyla bir araya geldiğini belirterek, Nikaragua ile Ticaret ve Ekonomik işbirliği ile Hava Ulaştırma Anlaşması, Honduras ile Ticaret ve Ekonomi Anlaşması, Guatemala ve Panama'yla da Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğini Öngören mutabakat metnini imzaladıklarını bildirdi.

Çavuşoğlu, “Gördüğünüz gibi Türkiye’nin SICA’ya gözlemci üyeliği hemen meyvelerini vermeye başladı ve burada Guetamala’da bu anlaşmaları imzaladık. Guatemala da bu anlaşmalara ev sahipliği yapmış oldu” diye konuştu.

Guatemala Dışişleri Bakanı Moscoso ile sabah saatlerinde ikili görüşme de yaptıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, burada kendisiyle Türkiye ile Guatemala arasındaki ilişkileri gözden geçirdiklerini ve uluslararası işbirliği imkanlarını ele aldıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlişkilerimizi her alanda ileriye taşımaya yönelik irademizin bir yansıması olarak, karşılıklı büyükelçiliklerimizin açılışını hızlandırmayı kararlaştırmıştık. Bu noktada her ülkede de yasal süreci tamamladık. En kısa sürede büyükelçiliklerimiz açacağız ve büyükelçilerimizi göndereceğiz. Sayın Moscoso'ya kendisini Türkiye’de ağırlamaktan mutlu olacağımı söyledim ve bir kere daha kendisini Türkiye’ye davet etmek istiyorum.”

 "Türkiye ile bağlantılarımızı daha da güçlendirecek"

Guatemala Dışişleri Bakanı Moscoso da Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, “Türkiye’nin bölge dışı gözlemci üye olması aramızdaki bağlantıları daha da güçlendirecek” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Guatemala arasındaki ticaret hacmini de artırmak istediklerini dile getiren Moscoso, Türkiye’nin bölgedeki projelerinden övgüyle bahsetti. Moscoso, iki ülke arasında büyükelçiliklerin açılacak olmasından memnuniyetlerini dile getirdi.

Çavuşoğlu’nun ziyaretinin kendilerini mutlu ettiğini de ifade eden Moscoso, “(Çavuşoğlu’na) Burada bizim için evinizde gibisiniz” dedi. Moscoso, ayrıca, 2. Türkiye-SICA Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın da gelecek yıl Türkiye’de yapılmasını umduklarını bildirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler