YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Suriye'ye nota
Suriye'deki Türk elçiliğine saldırıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi: Suriye yönetimi saldırıların sorumlularını biran önce bulmalı.
Türkiye'den Suriye'ye nota
13 Kasım 2011 / 15:33 Güncelleme: 13 Kasım 2011 / 17:59

Türkiye, Arap Birliği'nin son Suriye kararını "bu ülkedeki durumun vahametini ortaya koyan, zamanlı ve sağduyulu bir adım olarak" değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Arap Birliği'nin dün Suriye'nin üyeliğini askıya almaya karar verdiği hatırlatılarak, "Bu kararı, bu ülkedeki durumun vahametini ortaya koyan, zamanlı ve sağduyulu bir adım olarak değerlendiriyoruz" denildi.

Açıklamada daha sonra şunlar belirtildi:

"Tüm Arap dünyasını temsil eden bölgesel bir örgüt olarak Arap Birliği'nin, Suriye'de yaşanan krizin sona erdirilmesi için başından beri sergilediği duyarlılık ve harcadığı çabalar Türkiye tarafından takdir edilmekte ve desteklenmektedir. Bu bağlamda, Suriye Yönetimi'nin 2 Kasım tarihinde Arap Birliği ile vardığı mutabakat uyarınca üstlendiği taahhütleri bugüne kadar yerine getirmemesi, herkes gibi Türkiye tarafından da üzüntü ve hayal kırıklığı ile karşılanmıştır."

Suriye yönetiminin, Arap Birliği'nin verdiği mesajı doğru okuması ve kendi halkına karşı uyguladığı şiddete derhal son vererek, ülkede artık kaçınılmaz olan demokratik dönüşüm sürecinin önünü açması gerektiğini belirten Ankara, "Hiçbir yönetimin kendi halkına karşı girdiği mücadeleden galip çıkması mümkün değildir" dedi.

Açıklamada, Suriye yönetiminin Arap Birliği'ni bu kararı almaya mecbur bırakan tutumunun, uluslararası toplumun tüm aktörlerinin Suriye'deki vahim gelişmeler karşısında tek bir sesle tepki göstermelerinin zaruretini de ortaya koymakta olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dost ve kardeş Suriye halkının yanında yer almaya devam edecek, Suriye'de yaşanan krizin sona erdirilmesi için başta Arap Birliği ve diğer bölge ülkeleri olmak üzere, uluslararası toplum ile eşgüdüm içinde çabalarını sürdürecektir."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler