YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Suriye'ye Misilleme
Türkiye'den Suriye'ye Misilleme
03 Ekim 2012 23:50
Türkiye, Akçakale'ye top mermisi isabet etmesinin ardından Suriye'de radarla tespit edilen hedefleri top ateşiyle vurdu.

Akçakale'ye Suriye tarafından atılan top mermisi 3'ü çocuk 5 kişinin ölümüne neden olmuştu. O saldırının ardından Türkiye misilleme yaptı ve radarla tespit edilen Suriye'deki hedefleri vurdu. Konuyla ilgili Başbakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

BASIN AÇIKLAMASI

       Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır.  

     Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.

     Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır.

     Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır.

     Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

     Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

     Kamuoyuna duyurulur.

Başbakanlık'tan yapılan bu yazılı açıklamanın ardından Başbakanlık Resmi Konut'taki olağanüstü zirveye devam edildi. Başbakan Erdoğan, ilgili bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel gelişmeleri an be an takip etti ve strateji belirledi.

Türkiye bir yandan da uluslararası girişimlerde bulundu. Nato Konseyi Dışişleri Bakanları seviyesinde olağanüstü toplandı ve Suriye'yi şiddetle kınadı. Nato Konseyi, Türkiye'ye her türlü desteği vereceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD ve Almanya başta olmak üzere bir çok ülkenin Dışişleri bakanlarıyla görüşerek bilgi aktardı. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, her platformda Türkiye'ye tam destek vereceklerini duyururken, Penthagon kaynakları şu aşamada çatışmanın devam etmesini beklemediklerini duyurdu.

Suriye'den tek resmi açıklama ise geç saatlerde geldi. Suriye Enformasyon Bakanlığı, Akçakale'ye düşen top mermisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Suriye Basını ise Türkiye'nin top ateşinde İdlib'deki bazı askeri noktaların isabet aldığını duyurdu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler